Reklama

Panasonic má extrémne vybavené OLED televízory aj s Fire TV od Amazonu

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Trh by určite privítal integráciu Google TV, ale Fire TV má mať ale viacero výhod, napríklad aj výbornú integráciu hlasového ovládania, ktoré nerobí (geo)problémy ako to od Google. Lahôdkou má byť 360° zvuk od Technics.

Na trh príde v dvoch nových top-end modeloch, a to Z95A a Z93A. Obe nové série zdieľajú množstvo prvkov, rozdielny je dizajn a uhlopriečka a v konečnom dôsledku aj displej. Pradsalen vlajkový model musí byť najlepší.

Zdroj | Panasonic
Obsah pokračuje pod reklamou

Nové OLED televízory budú v uhlopriečkach 55″, 65″ a 77″. Prvé dva budú v sérii Z95A, najväčšiu uhlopriečku nájdete iba v sérii Z93A. Či Z93A prinesie aj menšie uhlopriečky nie je zatiaľ známe. Obe série, resp. ich OLED displeje ponúknu 4K Ultra HD rozlíšenie a podporu Dolby Vision IQ, ktorý ešte výraznejšie pracuje so snímačmi okolitého svetla v ráme televízora.

Tie využíva aj technológia Advanced intelligent sensing, ktorá okrem jasu svetla v miestnosti zisťuje aj teplotu farby okolitého svetla v miestnosti a upravuje obraz tak, aby poskytoval prirodzenejší zážitok, napríklad pri sledovaní v noci. Samozrejmosťou je prítomnosť režimu Filmmaker Mode pre nastavenie obrazu podľa vízie samotného režiséra. Fanúšikovia Netflixu zas ocenia Adaptívny kalibrovaný režim Netflix. To však ponúkajú aj mnohé iné OLED modely Panasonicu.

Displeje v tohtoročných novinkách po prvýkrát u Panasonicu ponúkajú aj 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, samozrejmosťou je možnosť variabilnej frekvenciu (VRR) v prípade hrania hier od 48 do 144 Hz. Hráči ale ocenia aj podporu Dolby Vision Gaming. Okrem iného sú televízory vybavené špeciálnymi režimami pre herné žánre FPS a RPG. Všetko sa má ladiť a nastavovať cez novú konzolu Game Control Board.

Zdroj | Panasonic

Displeje sú unikátne samé o sebe. Model Z95A má Master OLED Ultimate, model Z93A je vybavený displejom Master OLED Pro Cinema, ktorý majú aj minuloročné top OLED modely Panasonicu. Nový displej Master OLED Ultimate je vybavený novou technológiou Micro Lens Array a viacvrstvovou konfiguráciou tepelného riadenie.

Zdroj | Panasonic

Fire TV od Amazonu nie je len HDMI stick, ktorý strčíte do televízora a máte „kvázi“ smart televízor. Je to plnohodnotný operačný systém pre televízory, ktorý vie fungovať s minimálnymi hardvérovými požiadavkami (veď mu stačí miniatúrny HDMI stick). Zároveň vie ale nahradiť Google TV či iné operačné systémy, vrátane my Home Screen od Panasonicu. Ten už v televízoroch nenájdeme. Minimálne nie v týchto nových OLED kúskoch. Otázne je, ako sa Panasonic zachová pri ostatných tohtoročných modeloch.

Zdroj | Panasonic

Každopádne, Fire TV od Amazonu je niečo také ako Google TV či Apple TV. Integruje v sebe základnú plochu, ktorú je možné personalizovať, pričom každý prihlásený používateľ môže mať svoju vlastnú. Nechýba mu množstvo aplikácií, vrátane všetkých známych streamingov. Samozrejme, aj tých od Amazonu.

Potešiteľná je plnohodnotná integrácia hlasového ovládania Amazon Alexa. To je schopné pracovať s televízorom na úrovni ako v modeli Amazon Fire TV Omni. Samozrejeme, nie v slovenčine či nám príbuznom jazyku. Nechýba ale ani podpora Apple Airplay či HomeKit, takže televízor viete ovládať aj pomocou Apple Siri.

Zaujímavosťou je integrácia Fire TV Ambient Experience, ktorá premení displej televízora v prípade nevyužívania na sledovanie obsahu na obraz, obrovský fotorámik či smart displej.

O chod noviniek sa stará nový čipset HCX Pro AI MK II, 4K Remaster Engine sa zas stará o vylepšovanie obrazu k dokonalosti. Využíva pritom výkon čipsetu a umelú inteligenciu pre redukciu šumu, vylepšovanie farieb a jasu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nové OLED televízory majú integrovaný aj Penta Tuner pre sledovanie vysielania z najrôznejších zdrojov. Okrem satelitu, kábla a antény podporuje ďalšie dve cesty na prenos signálu – IPTV a TV IP. Televízny program si tak môžete vychutnať v každej izbe bez dodatočného televízneho pripojenia. Nechýba ani HbbTV Operator, USB nahrávanie obsahu či možnosť pretáčania vysielania.

Spomínanou lahôdkou má byť 360° zvuk 360 Soundscape Pro, ktorý vraj ladili inžinieri z Technicsu. Vďačiť za to môžeme reproduktorom s podporou Dolby Atmos zvuku priamo v tele televízora. Niekoľko z nich totiž smeruje aj dohora. Celkový výkon zostavy je 160 W, resp. 170 W v prípade Z93A. Obe novinky majú 80 W / 90 W v miniatúrnom soundbare pod displejom, po stranách sú dva 15 W meniče a dva 15 W meniče smerujú nahor. Subwoofer má výkon 20 W, pričom ho dopĺňa dvojica pasívnych žiaričov.

Zdroj | Panasonic

Samozrejmosťou je štvorica HDMI 2.1 portov, pričom viaceré z nich podporujú ALLM, VRR, 4K HFR, ale aj AMD Freesync Premium a NVIDIA G-Sync. Jeden podporuje aj eARC. Nechýba Ethernet, Wi-Fi či Bluetooth. USB-C porty ani v tohtoročných modeloch nenájdete.

Oba nové OLED modely budú vybavené diaľkovým ovládačom s programovateľným tlačidlom MyApp.

Novinky sa začnú predávať v prvej polovici tohto roka. Keďže ide o top modely, pripravte si na ne niekoľko tisíc eur. Minuloročný 77″ top-end model stál vyše 5 000 €, 65″ model ste si mohli kúpiť za zhruba 3 600 € a 55″ top-end model z minulého roka stál takmer 3 000€. Tohtoročné novinky budú predávané za zhruba rovnaké ceny. Ich presnú výšku sa ale dozvieme až časom.

Zdroj | Panasonic

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.