Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Panasonic LUMIX S5 - 24 Mpx full-frame s 4K videom v malom tele

Panasonic LUMIX S5 - 24 Mpx full-frame s 4K videom v malom tele
Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Panasonic LUMIX S5 - 24 Mpx full-frame s 4K videom v malom tele
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Po modeloch S1, S1R a S1H prichádza Panasonic s cenovo dostupnejším modelom LUMIX S5, ktorý využíva totožný full-frame CMOS snímač s rozlíšením slušných 24 Mpx. Navyše je menší, ľahší a ponúkne aj nový objektív už v sete.

Zdroj | Panasonic

Novinka z dielne Panasonicu je dizajnovo podobná top modelom, no je o čosi menšia. Rozmery 132,6 x 97,2 x 81,9 mm a hmotnosť 714 gramov (s 148,9 x 110 x 96,7 a 1020 g) z nej robia o čosi lepšieho spoločníka pre cestovateľov. Pritom zbežným i podrobným prezretím parametrov jej nič nechýba. Napríklad telo je utesnené voči prachu a striekajúcej vode.

Vo vnútri je pritom ten istý snímač, ktorý nájdete aj v modeloch S1. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 51 200, resp. ISO 201 800 v rozšírenom režime. Navyše nechýba ani funkcia Dual Native ISO. Dynamický rozsah snímača na úrovni 14 EV tiež nie je na zahodenie.

Snímač využíva už známy 225-bodový systém zaostrovania DFD, tento by mal ostriť od 0,08 sekundy a nemalo by mu robiť problém ani pokročilé trackovanie tváre, očí, hlavy, celého tela či zvieraťa. O rýchle reakcie sa stará Venus engine procesor najnovšej generácie.

Zdroj | Panasonic

Poteší určite aj 5-osová stabilizácia snímača, vďaka ktorej vie novinka snímať aj 96 Mpx statické zábery práve jej posunom, fungovať by mali aj „z ruky“. Účinnosť stabilizácie má byť až 6,5 EV kroku tak pre foto, aj pre video v prípade stabilizovaného objektívu.

Vďaka novej funkcii Live View Composite fotoaparát uvoľní uzávierku v určených intervaloch expozície a syntetizuje časti s vysokým jasom do jednej snímky. To má byť užitočné pri snímaní záberov ohňostrojov alebo hviezd na nočnej oblohe, kde pozadie nepotrebuje zvýšenie gainu.

Novinkou je aj režim HLG Photo, ktorý má ponúkať širší dynamický rozsah pre reprodukciu svetla a tieňov s prirodzenejším kontrastom. Fotografie v HLG možno okrem JPEG/RAW ukladať tiež vo formáte HSP s kompresiou signálu vysokého jasu v plnom rozlíšení. Obraz v HLG ale v plnej paráde vidieť len na kompatibilných displejoch/TV.

Fanúšikovia videa si prídu na svoje vďaka podpore 4K Ultra HD videa v 60 fps v maximálne 10-bitovej farebnej hĺbke so vzorkovaním 4:2:2. V 30 fps snímaní je možné nahrávať bez obmedzenia, do zaplnenia karty. Aj S5-ka má predinštalovaný V-Log a LUT assist s 35 mapami, chýbať nemajú ani V-Gamut, podpora HDR videa apod. Naraz je pritom možné nahrávať na SD kartu aj na HDMI zariadenie. Chýbať nemá ani vysokorýchlostné snímanie do 180 fps vo Full HD, lahôdkou bude variabilné snímanie s rýchlosťou od 1 do 180 fps.

Zdroj | Panasonic

Batéria s kapacitou 2 200 mAh má zvládnuť zhruba 500 záberov, resp. 1 500 záberov v špeciálnom režime Pover Safe LVF, kedy sa deaktivuje hlavný displej. Ten má 3 palce a VGA rozlíšenie. Elektronický hľadáčik využíva nižšie rozlíšenie ako top modely. Má 1 024 x 768 px a je typu OLED.

Novinke nechýba ani Bluetooth či Wi-Fi, obe ale v starších štandardoch 4.2, resp. Wi-Fi 5. Plusom je aj LUMIX Tether na prepojenie s počítačom cez kábel a jeho ovládanie. Novinka má aj dva sloty na SD karty, čo mnohých určite poteší.

Panasonic LUMIX S5 bude v predaji od septembra 2020 ako telo, alebo v kite s objektívom LUMIX S 20-60 mm F3,5-5,6 (S-R2060). Cena by mala byť okolo 2 000 € za telo, resp. o 500 € viac so setovým objektívom. Presné ceny ale oznámené ešte neboli. Navyše Panasonic pripravil akciu – zákazníci, ktorí si zakúpia LUMIX S5 do 30. septembra 2020, môžu získať objektív Sigma (45mm F2.8 DG DN) v hodnote 549 € ako bonus.

Zdroj