Reklama

Panasonic LUMIX S1H prinesie natáčanie videa v 6K rozlíšení!

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Panasonic neustále vylepšuje svoj prvý full-frame CSC aparát, ktorý predstavil ešte minulý rok, ale na trh dorazil len nedávno. Panasonic LUMIX S1 už prišiel s verziou S1R, teraz prichádza verzia S1H. Práve tá bude špeciálne upravená pre najnáročnejších čo sa týka videa. S1H zvládne video v 6K rozlíšení pri 24 fps.

Pozrite si

Panasonic LUMIX S1R – bezzrkadlovka mojich snov

Panasonic LUMIX S1H ešte nie je k dispozícii v predaji, bude ale už túto jeseň. Aspoň tak tvrdí japonský výrobca. Aktuálne ale naplno pracuje na jeho dokončení. Keď tak bude, mal by byť (ak ho nepredbehne na trhu konkurencia) prvým CSC aparátom schopným natáčania videa v rozlíšení 6K, teda 6 144 x 3 160 px.

Zdroj | Panasonic

6K video je možné natáčať s pomerom strán 3:2, alebo 4:3. V prípade pomeru strán 16:9 je video v rozlíšení 5,9K, teda o pár stovák pixlov menej, ale pri 30 fps. Plusom ale je, že na natáčanie videa bude LUMIX S1H využívať celú plochu snímača a nepôjde o žiadny crop, ako pri mnohých iných CSC či zrkadlovkách. Dynamický rozsah má byť opäť viac ako 14 EV.

Hoci 6K telky neexistujú a aj tých 8K je žalostne málo, 6K rozlíšenie má pre editorov veľký význam. Vďaka väčšiemu obrazu je možné s videom lepšie pracovať. V prípade potreby je možné obraz aj priblížiť do 4K alebo dokonca 2K (Full HD) rozlíšenia. Zároveň viac pixlov v pôvodnom zábere = lepší výsledný 4K alebo 2K obraz.

Zdroj | Panasonic

Druhým, pre mnohých ešte zaujímavejším plusom je, že S1H bude schopný natáčať 4K video pri 60 fps v 10-bitovej farebnej hĺbke. Všetky doterajšie zvládali 8-bitové farby. Otázne je, či S1H bude schopný natáčať v 10-bit farbách aj v 6K rozlíšení. Plusom je tiež podpora V-Log priamo v aparáte.

Väčšinu ostatných parametrov si pritom S1H požičiava od svojho staršieho súrodenca, modelu LUMIX S1. Full-frame snímač má teda 24,2 Mpx, pracuje s 225 bodmi automatického ostrenia DFD a nechýba ani jeho stabilizácia. Telo z horčíkovej zliatiny je utesnené voči vode a prachu.

Zdroj | Panasonic

Cena zatiaľ nie je známa. Hovorí sa však o sume 4 000 dolárov. To nie je vôbec málo, no 6K zatiaľ nenatáča žiadny iný (bežne dostupný) konkurent. 6K dokážu točiť profi modely od Red. Do jesene je ale ešte niekoľko dlhých mesiacov, kedy môže konkurencia predstaviť čosi podobné.

LUMIX S1 dostáva v júli ale update, ktorý mu umožní natáčať vo 4K rozlíšení s 4:2:2 10-bit v MOV formáte pri 30 fps, alebo 60 fps cez HDMI, bude podporovať aj V-Log s rozsahom 14 EV či LUT tabuľky. Novinkou má byť aj funkcia WFM (Waveform Monitor) zobrazí úroveň jasov v obraze počas natáčania či možnosť natáčania zvuku vo vysokom rozlíšení v štandarde 48-kHz/24-bit, alebo 96-kHz/24-bit vo formáte MOV pomocou XLR mikrofónového adaptéru DMW-XLR1.

Zdroj | Panasonic
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.