Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Panasonic LUMIX GX8 - ďalší kúsok s Ultra HD videom a novým stabilizátorom

Panasonic LUMIX GX8 - ďalší kúsok s Ultra HD videom a novým stabilizátorom
Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Panasonic LUMIX GX8 - ďalší kúsok s Ultra HD videom a novým stabilizátorom
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Panasonic dnes predstavil nový fotoaparát LUMIX DMC-GX8, najnovší prírastok do modelového radu LUMIX GX. Nový model pritom nadväzuje na model LUMIX DMC-GX7, no kompletne mení dizajn tela. To je robustnejšie a na prvý pohľad prepracovanejšie hlavne pre náročnejších fotografov.

Panasonic LUMIX GX8

Základom LUMIXu GX8 je nový snímač Micro 4/3 Digital Live MOS s rozlíšením 20,3 megapixelov. O chod sa stará nový 4-jadrový procesor Venus Engine, ktorý vie znižovať hladinu šumu a pritom má zachovávať bohatú kresbu detailov. Pri odstraňovaní šumu vraj využíva inteligentné algoritmy. Procesor pri každej snímke zvlášť analyzuje nielen samotné odtiene, ale aj sýtosť a jas jednotlivých farieb. Okrem toho umožňuje sekvenčné snímanie rýchlosťou 8 fps s pevným zaostrením alebo 6 fps pri priebežnom ostrení na objekt v pohybe.

GX8-čka má aj nový stabilizačný systém Dual I.S., ktorý sa týmto predstavuje vôbec prvýkrát na svete. Ide o mechanizmus kombinujúci štandardný optický stabilizátor v objektíve a stabilizátor na snímači. Aj pri výraznom chvení prístroja počas expozície sa tak vraj môžete tešiť na úplne ostrú snímku, nech už fotografujeme v akomkoľvek svetle a na akomkoľvek ohnisku. O autofókus sa stará systém LUMIX G Contrast AF na báze detekcie kontrastu s technológiou Depth From Defocus.

Nebol by to Panasonic, keby do svojej novinky „nevložil“ aj Ultra HD video. Podobne, ako v modeli LUMIX G7, aj GX8 ponúkne rozlíšenie 3 840 x 2 160 px pri 25 alebo 24 fps výstupe v MP4 formáte. Samozrejmosťou je záznam v rozlíšení Full HD pri 50 fps vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4/H.264) s priebežným automatickým ostrením. Okrem toho nechýba ani funkcia 4K Photo, taktiež známa už z modelu G7. Časozberné snímanie je už len čerešničkou na torte.

Panasonic LUMIX GX8

Novinka s rozmermi 133,2 x 77,9 x 63,1 mm a hmotnosťou 487 gramov má zabudovaný aj elektronický OLED hľadáčik so senzorom priblíženia a s rozlíšením 1 024 x 768 px, pričom ponúkne aj možnosť vyklopenia o 90°. Vďaka novej podobe očnice má byť obraz v hľadáčiku lepšie viditeľný, zároveň ponúka najväčší pomer zobrazenia zo všetkých modelov radu LUMIX G (1,54x / 0,77x v prepočte na 35 mm fotoaparát). Na zadnej strane je aj 3“ VGA displej s možnosťou vyklápania do všetkých strán.

Vylepšenia sa dočkalo aj ovládanie vďaka systému Dual Dial Control. Základom sú dve príkazové kolieska, predné a zadné, ktorými sa bežným spôsobom nastavujú najrôznejšie bežné parametre, napríklad čas a clona. Funkciu koliesok možno ale dočasne meniť pomocou špeciálneho prepínača, takže sa rýchlejšie dostanete napríklad na aktiváciu jednotlivých režimov systému 4K Photo.

Panasonic LUMIX GX8

Majiteľov smartfónov alebo tabletov poteší aj prítomnosť Wi-Fi modulu s NFC čipom pre rýchle párovanie zariadení. Nechýba tiež množstvo scénických režimov, efektov a samozrejme ani PASM a plne automatický iAuto režim. Škoda možno 2,5 mm audio konektora pre mikrofón, 3,5 mm by potešil viac.

Panasonic Lumix DMC-FX8 sa na slovenskom trhu bude predávať v dvoch farbách za približne za 1 199 € (iba telo), od 1 299 € v sete s 14-42 mm objektívom, za 1 599 € v sete so 14-140 mm objektívom a za 1 999 € v sete s 12-35 mm objektívom. Ku každému GX8 získate poukaz na Adobe Creative Cloud pre digitálnu fotografiu (Ps a Lr) na 12 mesiacov.

Panasonic LUMIX GX8

 

Zdroj a foto: Panasonic