Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Panasonic Lumix GX1 v retro dizajne s dotykovým displejom

Panasonic Lumix GX1 v retro dizajne s dotykovým displejom
Števo Porubský
Panasonic Lumix GX1 v retro dizajne s dotykovým displejom

Po vydaní najmenšieho Micro 4/3 fotoaparátu (Najmenším foťákom s vymeniteľnými objektívmi je Lumix GF3) v lete tohto roka Panasonic prišiel s modelom, ktorý nepriamo nadväzuje na modelový rad GF. Novinka ponúka podobnú výbavu, no v štýlovejšom a zároveň retro tele, čím sa chce asi viac dostať pod kožu zákazníkom premýšľajúcimi nad konkurenčnými značkami.

 Panasonic Lumix DMC-GX1

V retro štýlovom prevedení, ktoré takýmto typom fotoaparátov sedí ako uliaty, je model GX1 akoby úplne novou sériou. Po dizajnovej stránke určite, svoje vnútro však nezaprie podobnosť s predchádzajúcimi modelmi. Nájdete tu teda známy Live MOS senzor s veľkosťou Micro 4/3 (17,3 x 13 mm) a Venus Engine FHD procesor pre rýchle spracovanie obrazu. Táto dvojica je prebratá z top modelu GH2 (Panasonic Lumix DMC-GH2: Micro 4/3 s 3D objektívom a Full HD!) a teda i rozlíšenie 16 Mpx nie je žiadnou novinkou. Kontinuálne snímanie je zaujímavých 4,2 fps v plnom rozlíšení pri mechanickej uzávierke, v prípade elektronickej dosahuje až 20 fps, ale už nie v plnom rozlíšení. Hodnota ISO dosahuje 12 800, nechýba ani potláčanie šumu. Výrobca sa tiež pochválil extrémne rýchlym ostrením s časom len 0,09 sekundu. Novinkou je tzv. AFF (AF Flexible) autofókus mód, pri ktorom aj v prípade pohnutia už zaostreného obrazu dokáže fotoaparát sám doostriť pri dotlačení spúšte. Nechýbajú však ani manuálne režimy snímania, RAW či MPO formáty. Áno, novinka zvláda i fotenie 3D fotografií s príslušným 3D objektívom od Panasonicu.

 Panasonic Lumix DMC-GX1

Primárnym hľadáčikom je 3-palcový dotykový displej s rozlíšením 460 tisíc bodov, čo je pomerne málo, ale aspoň je dotykový, takže si môžete užívať i funkciu Touch AF. V prípade, že chcete fotiť s elektronickým hľadáčikom, nie je problém. Panasonic predstavil úplne nový model, no je samozrejme za príplatok. Nechýba ani niekoľko kreatívnych režimov, plná automatika iA a iA Plus. V novinke nájete aj zabudovaný blesk, ale i koľajničky na hľadáčik či iné prislušenstvo. Samozrejmosťou súčasnosti je Full HD video. V prípade novinky ide o progresívne snímanie 1080p pri 25 fps a cca 17 Mbps. Nahrávané je v AVCHD formáte a so stereo zvukom s funkciou Wind Cut pre potlačenie šumu vetra. Počas natáčania je možné využívať aj známy Touch AF, takže ostrenie na vami požadované objekty je omnoho jednoduchšie. Li-Ion batéria má kapacitu 1 010 mAh, určite by potešila objemnejšia. Rozmery novinky sú 116, 3 x 67,8 x 39,4 mm a hmotnosť iba tela dosahuje 318 gramov. V predaji bude buď telo (cca 700 USD), so základným setovým objektívom (14-42 mm) vás vyjde na sumu okolo 800 USD, pričom je možné počítať s prepočtom 1:1 voči euru. Na pultoch sa objaví v čiernom i striebornom prevedení už koncom tohto mesiaca.

 Panasonic Lumix DMC-GX1

Foto: Panasonic