Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Panasonic LUMIX G9 - aktuálne najlepší foťák výrobcu

Panasonic LUMIX G9 - aktuálne najlepší foťák výrobcu
Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Panasonic LUMIX G9 - aktuálne najlepší foťák výrobcu
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Panasonic prekvapil na celej čiare. Po špičkovom modeli GH5 predstavuje ešte čosi lepšie, model LUMIX G9. Nepleťte si ho s modelom od Canonu, G9-tka od Panasonicu je z celkom iného súdka, hoci taktiež profesionálneho.

Pozrite si

Panasonic LUMIX G9 – CSC, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Zdroj | Panasonic

Panasonic LUMIX G9 je neveľký CSC fotoaparát, ktorého telo z horčíkovej zliatiny je kompletne utesnené voči poveternostným vplyvom. Zvláda aj mráz do -10°C.

V tele je nový 20,3 Mpx Live MOS snímač (17,3 x 13 mm) bez low-pass filtra. Jeho citlivosť výrobca udáva na ISO 100  – ISO 25 600. Na ostrenie využíva 225-bodový autofókus na báze Depth from Defocus, rovnako, ako model GH5. Ostriť má vraj za 0,04 sekundy. Na výber bodov či častí využíva rovnako joystick.

Pozrite si

Panasonic LUMIX GH5 – špičkový fotoaparát, ešte lepšia kamera

Zdroj | Panasonic

G9-tka využíva technológie ako Multipixel Luminance Generation a Intelligent Detail Processing, teda inteligentné spracovanie obrazových informácií. Nový je i optimalizovaný systém tonálnych prechodov, ktorý má rozširovať dynamický rozsah a vylepšovať kresbu medzi jasom a tieňmi.

Vylepšená je aj technológia na elimináciu šumu (Tuned High Precision Multi Process NR) – fotoaparát dokáže presnejšie odlíšiť šum od obrazovej informácie.

Zdroj | Panasonic

Jadrom je procesor Venus Engine, ktorý má na starosti aj extrémne rýchle kontinuálne snímanie – 20 fps v plnom rozlíšení s preostrovaním, alebo až 60 fps v plnom rozlíšení bez preostrovania. Samozrejmosťou je však aj funkcia 4K (8 Mpx) alebo 6K PHOTO (18 Mpx), a to v 60 alebo 30 fps. Všetky rýchlosti pritom platia pre elektronickú uzávierku.

Samozrejmosťou je možnosť natáčania Ultra HD videa aj pri 60 fps a so 100 Mbit/s dátovým tokom. Full HD video je možné natáčať do 180 fps.

Zdroj | Panasonic

Výrazného vylepšenia sa dočkal aj stabilizátor obrazu Body I.S., vďaka ktorému je možné s G9 fotografovať s expozičným časom až o 6,5 EV dlhším ako bez stabilizácie. Kombináciou stabilizačných systémov B.I.S. (Body Image Stabilizer, pohyb v 5 osiach) a O.I.S. (Optical Image Stabilizer, pohyb v 2 osiach) vzniká päťosový systém Dual I.S. 2. Využitie si má nájsť aj pri teleobjektívoch.

Novú stabilizáciu využíva i nový režim vysokého rozlíšenia, ktorý umožňuje vytvárať zábery s ekvivalentom 80 Mpx (10 368 x 7 776 px). V tomto režime fotoaparát skladá dohromady osem záberov vytvorených v rámci sekvencie, pričom medzi každými dvoma zábermi jemne pohne snímačom. Týmto spôsobom je možné fotografovať nielen do formátu JPG, ale aj do RAW. Bez statívu to ale nepôjde.

Zdroj | Panasonic

LUMIX G9 je tiež vybavený najväčším OLED hľadáčikom vo svojej triede s pomerom zobrazenia 1,66x / 0,83x. Jeho rozlíšenie je až cca 2 048 x 1 536 px a má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Zaujímavosťou je, že v nočnom režime sa podsvietenie znižuje. Novinkou je i funkcia AF Point Scope, ktorá umožňuje zväčšiť vzdialené objekty, aby sa na nich lepšie zaostrovalo. Mnohých ale poteší plne výklopný displej s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 720 x 480 px.

Zdroj | Panasonic

Na extrémne objemné dáta poslúži rovno dvojica SDXC slotov. Nechýba ale ani Wi-Fi ac pripojenie, či dokonca Bluetooth LE. K dispozícii je aj 3,5 mm audio vstup a výstup, microUSB 3.0 či HDMI. Cez microUSB je možné nabíjať aj batériu s kapacitou slušných 1 860 mAh.

Zdroj | Panasonic

Rozmery novinky sú pritom len 136,9 x 97,3 x 91,6 mm. Hmotnosť dosahuje 658 gramov. Novinka sa bude predávať na našom trhu ešte snáď ešte do Vianoc. Cenu však výrobca pre náš trh zatiaľ neupresnil.

Zdroj | Panasonic
Zdroj