Reklama

Panasonic LUMIX FZ200: návrat a hneď prvý na svete!

Števo Porubský

Panasonic v Budapešti okrem modelov LUMIX G5LUMIX LX7 predstavil aj jeden svetový unikát. Okrem toho, že sa tento japonský výrobca po dvoch rokoch vracia do segmentu ultrazoomov, pridáva ešte jednu čerešničku – ako prvý na svete ponúkne 24x zoom so svetelnosťou f/2,8 na celom jeho rozsahu!

 Panasonic LUMIX FZ200

Tento unikát je veľmi nenápadný, medzi konkurentmi sa celkom stráca. Ak sa pozriete na parametre, na prvý pohľad vás nič extra neprekvapí. Keď sa však pozriete pozornejšie, zistíte, že pri objektíve je napísané jediné clonové číslo f/2,8. Nie je to chyba tabuľky, tento ultrazoom totiž ako jediný na svete ponúka rovnakú svetelnosť na celom rozsahu Leica objektívu. Okrem toho začína na 25 mm (v prepočte), takže patrí medzi tie širšie hračky z tohto segmentu. Rovnakú clonu tak používa aj pri maxime, teda 600 mm.

 Panasonic LUMIX FZ200

Panasonic sa pochválil aj vylepšeným Intelligent Zoom, ktorý vraj dovolí až 48-násobné priblíženie. Už teraz sa teším na jeho test. Bežnému oku tiež totiž unikne nový CMOS senzor (High Sensitivity MOS) s rozlíšením 12,1 Mpx (ISO 6400), vylepšený Venus Engine VII FHD, Light Speed AF  a POWER O.I.S stabilizátor. Vďaka rýchlemu procesoru a kvalitnému objektívu je novinka schopná snímať rýchlosťou až 12 fps, s kontinuálnym preostrovaním 5,5, resp. 2 fps. Ak chcete spomalené aj video, nie je problém. 120 fps pri HD rozlíšení nie je na zahodenie.

 Panasonic LUMIX FZ200

Samozrejmosťou je Full HD rozlíšenie v progresívnom režime pri 50 fps, stereo zvuku a v AVCHD formáte. Využiť môžete aj prioritu clony alebo uzávierky či niekoľko efektov. Efekty nájdete aj v prípade foto režimu, dokonca je ich ešte viac a ponúkajú dodatočné nastavenia. Novinkou v FZ200-ke aj vylepšený EVF hľadáčik, ktorý má vraj ekvivalent rozlíšenia neuveriteľných 1,3 Mpx. Displej je výklopný, uhlopriečka príjemné 3 palce, rozlíšenie však dosahuje už podpriemerných 460 tisíc bodov.

 Panasonic LUMIX FZ200

Zaujímavosťou je aj tzv. AFF mód, v ktorom FZ200-ka pri zaostrení „drží“ objekt zaostrený, no ak sa náhodou jemne pohne, automaticky preostrí bez nutnosti zásahu fotografa. Samozrejmosťou je aj HDR, plná automatika iA mód, PASM režimy, množstvo scénických režimov (vrátane makro režimu od 1 cm) a množstvo iných softvérových vylepšení. Batéria s kapacitou 1 200 mAh by mala podľa výrobcu zvládnuť na jedno nabitie až 500 snímok. Rozmery novinky sú 125 x 87 x 110 mm, hmotnosť dosahuje takmer 600 gramov. Panasonic LUMIX FZ200 bude k dispozícii od septembra 2012 za cenu pohybujúcu sa okolo 599 €.

 Panasonic LUMIX FZ200

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.