Reklama

Panasonic Lumix DMC-ZS10: najvybavenejší kompakt s Full HD a GPS

Števo Porubský

Panasonic ešte počas výstavy CES 2011 v Las Vegas začiatkom januára predstavil špičkový kompakt s viac ako zaujímavou výbavou. Hoci sa podobá na starších súrodencov, Panasonic pridal niekoľko vylepšení, ktoré novinku katapultujú medzi najvybavenejšie kompakty sveta.

 Panasonic Lumix DMC-ZS10

Novinka s označením Lumix DMC-ZS10, v Európe známa skôr ako TZ20 zaujme už na prvý pohľad pomerne mohutným objektívom, ktorý ponúka viac ako postačujúci 16-násobný optický zoom. Pri prepočte na kinofilm je to 24 – 384mm. Kvalitu výsledku má a svedomí nielen LEICA DC VARIO-ELMAR objektív, ale aj najnovší 1/2.33″ CMOS senzor s rozlíšením 14,1 Mpx. Rýchly procesor novinke pomáha snímať v kontinuálnom režime rýchlosťou až 10 fps do 15 obrázkov. K takmer dokonalým a hlavne nerozmazaným fotografiám majiteľom pomôže aj nový aktívny stabilizačný systém (Power O.I.S.), ktorý funguje aj vo video režime. Veď čo by to bolo za Full HD video, keby bol obraz roztrasený?

 Panasonic Lumix DMC-ZS10

Keď už o videu, ani to nezaostáva za ostatnou výbavou novinky. Full HD rozlíšenie (1080i) a AVCHD Lite formát zaručia vysokú kvalitu videa, hoci na pokročilé Full HD kamery výrobcu nemá šancu. Zaujímavý je však aj HD formát (720p), ktorý ponúka taktiež výbornú kvalitu obrazu a vyžaduje menej miesta na karte a menšie nároky na batériu. Tá je v novinke rovno s kapacitou 895 mAh čo je malý kompakt výborná hodnota. V modeli TZ20 môžete mimochodom použiť aj najnovší formát SDXC pamäťových kariet. Samozrejmosťou novinky je množstvo automatických nastavení (iAuto, Intelligent Scene Selection), ale i možnosť manuálnych úprav snímania.

 Panasonic Lumix DMC-ZS10

Hľadáčikom je samozrejme LCD displej na zadnej strane s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 460 tisíc pixlov. Veľmi zaujímavou funkciou, ktorá sa objavila aj v staršom modeli TZ10 je GPS modul. S ním si môžete fotografie geotagovať, teda do EXIF dát nechať automaticky ukladať aj GPS súradnice. Neskôr v počítači si ich môžete pozrieť na mape cez internet, či priamo pridať do najrôznejších prehliadačov (Picasa, Panoramio…). V súčasnej dobe je boomom aj 3D, tak prečo ho nemať aj vo svojom kompakte? Nový model vie z niekoľkých fotografií vytvoriť 3D snímok, ktorý si môžete pozrieť ale len na kompatibilnom TV alebo monitore. Na LCD displeji fotoaparátu ho neuvidíte v 3D. Na trhu sa objaví aj model ZS8/TZ18, ktorý ale ponúka CCD čip, HD video a absentuje aj GPS modul i 3D konverzia. Škoda. No aj napriek tomu patrí medzi veľmi dobre vybavené modely. Ceny noviniek výrobca zatiaľ neuviedol.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.