Novinka z dielne Panasonicu pokračuje v obľúbenej sérii fotoaparátov Micro 4/3, no pridáva niekoľko inovácií. Asi tou najväčšou je nový 3D objektív v štýle prvej 3D kamery Panasonic HDC-SDT750 pre možnosť natáčania 3D aj bežným spotrebiteľom. Samozrejmosťou je Full HD video, veľký dotykový displej a množstvo príslušenstva.
Základom novinky je nový snímač Live MOS Micro 4/3 (17,3 x 13 mm) s rozlíšením 16,05 Mpx so špeciálnou technológiou Maicovicon pre zníženie hladiny šumu. Kvalitu a rýchlosť snímania zabezpečuje známy procesor Venus Engine FHD. Prednosťou nového obrazového procesoru je technológia Inteligentné rozlíšenie. Systém automaticky rozpozná tri charakteristické oblasti záberu – obrysy, oblasť s detailnou textúrou a jemné tonálne prechody. Obrysy sa automaticky zvýraznia pomocou vyššieho kontrastu, v oblastiach s textúrou dôjde k zvýrazneniu detailov a tonálne prechody sa upravia tak, aby vyzerali ešte plynulejšie. Výsledkom by mal byť kvalitnejší obraz pri fotografovaní aj natáčaní videozáznamov. Novinka umožňuje sekvenčné snímanie rýchlosťou 5 fps, resp. 40 fps pri použití elektronickej závierky. Samozrejmosťou je množstvo režimov, nastavení a automatických funkcií, ktorých vymenovanie by zabralo množstvo času a priestoru (cca 13 strán tlačovej správy).
Video ako z kamery?
Lumix DMC-GH2 má síce veľkosť len 124 x 89,6 x 75,8 mm a hmotnosť necelých 400 gramov, no dokáže natáčať video nielen v marketingovom Full HD rozlíšení, ktoré pomaly nájdete aj v mobile, ale v kvalitnom progresívnom 50p režime (škoda len, že v HD rozlíšení). Full HD video podporuje len prekladaný 50i režim. Nechýba však ani tzv. Cine režim 24p s 24 Mbps dátovým tokom alebo režim Variable s možnosťou zmeny rýchlosti snímania počas natáčania. Výhodou je novinky je automatické ostrenie počas natáčania videa, takže nemusíte doostrovať pomocou objektívu ako na klasických zrkadlách. Zároveň sa počas natáčania dajú vytvárať klasické fotografie. Ako hľadáčik, ale aj ovládací prvok slúži 3-palcový dotykový displej s rozlíšením 460 tisíc bodov a LED podsvietením, ktorý môžete aj vyklápať. Pomocou neho môžete okrem iného aj vybrať oblasť, ktorú na ktorú má prístroj ostriť a to aj kontinuálne. Výhodou oproti staršiemu modelu G2 je podpora SDXC pamäťových kariet (do 64 GB, teoreticky do 2 TB).
3D vždy a všade
Tým naj modelu GH2 je súčasný trend a to 3D. Vďaka nadstavcu 3D LUMIX G 12,5 mm f12 (65 mm v prepočte na 35 mm). Komplikovaný názov, no jednoduchý princíp. V malom objektíve sú dve optiky – ľavá a pravá, pričom fotografia alebo video sú vytvárané súbežne z oboch strán a obraz následne spracováva 3D procesor. Podľa výrobcu je objektív tak prepracovaný, že na ňom nevidieť žiadne skreslenie ani v prípade natáčania rýchlych scén. Necháme sa prekvapiť v teste možno už v budúcom čísle BCMOBIL & TECHBOX. Ale späť k objektívu a 3D. tí z vás, ktorí vlastníte niektorý starší fotoaparát série G máte však ako sa hovorí smolu. 3D objektív vám totiž nebude na vašom prístroji fungovať. GH2 je prvým fotoaparátom, ktorý má špeciálny firmvér pre spracovanie 3D obrazu. Jedinou nevýhodou 3D objektívu je zníženie veľkosti snímky na rozlíšenie 1 920 x 1 440 b., resp. 1 920 x 1 280 b. či 1 920 x 1 080 b. O znížení kvality videozáznamu sa však v tlačovej správe nespomína nič. O cene ani dostupnosti výrobca zatiaľ nič neuviedol.