Reklama

Panasonic Lumix DMC-G3: nástupca nástupcu je zas lepší

Števo Porubský

Panasonic si na toto leto pripravil viacero noviniek, medzi ktorými sa nedávno objavil aj tento nástupca modelu G2 (Panasonic Lumix DMC-G2: telo kompaktu, výkon zrkadla). Ide o fotoaparát so systémom Micro 4/3 a oproti pôvodnému modelu G2 ide o pomerne pozitívne zlepšenia.

 Panasonic Lumix DMC-G3

Po technickej stránke novinka pripomína skôr model GH2 (Panasonic Lumix DMC-GH2: Micro 4/3 s 3D objektívom a Full HD!), ktorý bol akýmsi pokračovateľom, resp. vylepšením, ale i drahším kúskom z modelu G2. Systém Micro 4/3 zastupuje takmer rovnaký Live MOS čip ako v modeli GH2 s rozlíšením 15,8 Mpx, ktorý by mal byť podľa výrobcu ešte lepší pri snímaní pri nízkych hladinách svetla. A to dokonca o tretinu oproti konkurencii. Ako to chce výrobca dokázať je otázne, no pri maximálnom ISO 6 400 bude šum určite viditeľný. Novinka voči obom spomínaným modelom schudla vo všetkých smeroch. Rozmery tela sú tak len 115,2 x 83,6 x 46,7 mm a hmotnosť 336 gramov. Nebyť výmenných objektívov, tak máte v rukách poriadne hrubý kompakt, ktorého výsledky sú ale omnoho lepšie. Vynovený je aj systém ostrenia, ktorý by mal zaostrovať od 0,1 sekundy čo je rovnaká hodnota ako GH2. Rovnako má G3 aj procesor Venus Engine FHD. Aj vďaka nemu je sekvenčné snímanie do rýchlosti 4 fps v plnom rozlíšení, alebo do 20 fps pri rozlíšením 4 Mpx.

 Panasonic Lumix DMC-G3

Otočný a výklopný displej s uhlopriečkou 3 palce ostal po technickej stránke zachovaný, má i rovnaké rozlíšenie 460 tisíc bodov. Hľadáčik je elektronický a disponuje vraj až 1,44-milióna bodmi. Výhodou dotykového displeja je i možnosť dotykového AF trackovania – stačí „ťuknúť“ na pohybujúci sa objekt a G3-jka z neho nespustí automatické ostrenie. Rovnako je možné cez dotykový displej i manuálne ostrenie. Okrem iného je novinka vybavená aj pokročilými funkciami ako Intelligent Auto Plus, Intelligent D-range či Advanced Intelligent Resolution. Samozrejmosťou je i Full HD video pri 30 fps v AVCHD (H.264) formáte a so stereo zvukom. Nástupcovi nechýba ani podpora SDXC pamäťových kariet. Novinka sa na trhu objaví v základnom sete s objektívom 14-42 mm (Panasonic 14-42mm f/3.5-5.6 SPH Lumix G VARIO MEGA O.I.S ) v priebehu júna tohto roka za cenu okolo 500 €. Presnú cenu na našom trhu výrobca neuvádza. Ak by ste si porovnali novú G3-jku s modelom GH2 zistíte, že sú si po technickej stránke veľmi podobné. Cenovka je však niekde inde, čo by malo priniesť i viac zákazníkov a poriadny vietor u konkurencie.

Panasonic Lumix DMC-G3

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.