Reklama

Panasonic Lumix DMC-G2: telo kompaktu, výkon zrkadla

Števo Porubský

Panasonic len nedávno predstavil zaujímavý model Lumix DMC-G2, ktorý bude priamym nástupcom modelu Lumix DMC-G1. Aj táto novinka je postavená na 4/3 (Micro Four Thirds) čipe, ktorý však výrobca obohatil o niekoľko vylepšení. Rovnako niekoľko vylepšení nájdete aj na samotnom tele.

 Panasonic Lumix DMC-G2

Lumix DMC-G2, ako priamy nástupca modelu G1, musí, samozrejme, mať niečo naviac. Niečo, čím prípadného zákazníka zaujme. Našťastie pre výrobcu, nový Lumix to má. Nejedná sa ani tak o čip Lumix G Micro System  (Micro Four Thirds od Panasonicu), ale napríklad o nový Venus Engine HD II procesor, ktorý by mal prinášať ešte kvalitnejšie výstupy (fotografie a videá). LiveMOS senzor disponuje 12.1-megapixlami, pričom zvláda ISO až do 6 400. Nechýbajú polo či plne manuálne režimy, ale ani vylepšený iA (Intelligent Auto), ktorý vie rozoznať čo fotíte, a tak nastaviť primeraný mód. Už sa teda nemusíte starať, aký mód a kedy a čo prepnúť. Automatika spraví všetko za vás. Ak chcete napríklad fotiť priateľku, klinete na ňu na dotykovom displeji a AF Tracking funkcia zabezpečí to, že aj keď sa pohne, fotoaparát ju bude neustále zaostrovať. Lumix DMC-G2 ju bude „trackovať“ a popritom nastaví aj režim „portrét“. Rovnako to funguje aj pri natáčaní videa. Samozrejmosťou je aj Optical Image Stabilizer (O.I.S.) zabudovaný v tele fotoaparátu.

Panasonic Lumix DMC-G2

Výrobca novinku vybavil nielen vylepšeným hľadáčikom, ale aj samotným displejom. Hľadáčik ponúkne rozlíšenie až 1,44 Mpx s 1,4x zväčšením. Výklopný displej však prešiel ešte väčšími zmenami. Má síce rovnakú uhlopriečku – 3 palce, no Panasonic mu pridal dotykovú vrstvu, ktorá dovoľuje ovládať najrôznejšie funkcie (zaostrovanie, prechádzanie menu, listovanie fotografiami…) omnoho jednoduchšie a rýchlejšie – priamo na displeji. Rozlíšenie tiež nie je na zahodenie – 460 tis. pixlov. Nechýba ani samozrejmosť súčasnosti – HD video. Lumix DMC-G2 síce neponúka FullHD rozlíšenie zrkadlovky GH1, no aj HD (1 280 x 720 px) pri 30 fps a AVCHD Lite alebo MPEG4 formátoch bude plne stačiť, hlavne keď novinka ponúka výmenné objektívy. Doba sa posúva, čo vedia aj výrobcovia, a tak sa na tele objavujú rýchle zapínania videa. Jeden je aj na G2-ke. Okrem toho je novinka vybavená funkciami klasickej kamery ako napríklad rozdeľovanie videa, fotografovanie počas natáčania a pod. Na trhu sa nový Lumix DMC-G2 objaví v priebehu budúceho kvartálu v troch farbách – červenej, čiernej a modrej za zatiaľ nezverejnenú cenu. Objaviť by sa mal aj základný set s novým objektívom Lumix G Vario 14-42 mm, f/3.5-f/5.6, podporujúci MEGA OIS stabilizačný systém.

Panasonic Lumix DMC-G2

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.