Reklama

Panasonic LUMIX DC-FZ82 - 60x zoom a Ultra HD za dobrý peniaz

Števo Porubský
91 %
Panasonic LUMIX FZ82 nemá najväčší zoom na trhu, no jeho výborná stabilizácia, Ultra HD video a veľmi slušná cena mu hrajú do karát. Ak hľadáte niečo lepšie ako kompakt, možno ste to práve našli.

Výhody

  • výborná stabilizácia
  • kvalitný výstup
  • Ultra HD video

Nevýhody

  • nevyklopiteľný displej
  • slabá batéria
  • zmizol 5-smerový mikrofón

Japonský výrobca začiatkom roka predstavil vynovený ultrazoom série FZ, pričom nástupca modelu FZ72 mu akoby z oka vypadol. Novinka a pôvodný model sa odlišujú iba v detailoch.

Pri pohľade spredu rozdiel prakticky neuvidíte, až na absenciu zvýraznenia prvkov ako LUMIX logo v spodnej strane alebo spúšte, ktorá už nie je strieborná. Rovnako sú na tom aj bočné strany, pričom na tej pravej je kryt microHDMI a microUSB portov. Cez microUSB sa pritom FZ82-ka aj nabíja.

Škoda len, že nabíjanie je možné len vo vypnutom stave, počas fotenia či natáčania videí to nepôjde. S videom súvisí aj ďalšia odlišnosť – z krytu vyskakovacieho blesku zmizol 5-smerový mikrofón, ktorý nahradil klasický stereo mikrofón.

Nechýbajú ale koľajničky na pripojenie akéhokoľvek iného príslušenstva. Horná strana má pritom rovnaké rozloženie tlačidiel, len ich účel sa trochu zmenil. Napríklad obe bočné majú funkciu Fn tlačidiel, ale v základe slúžia na rýchle zapnutie 4K PHOTO režimu alebo funkcie Post Focus.

Ani zadná strana neprináša na prvý pohľad výrazné zmeny. Ovládacie tlačidlá sú na rovnakých miestach, funkčne sa vymenili jedine tlačidlá koša a displeja. Až po zapnutí sa ale objaví pozitívna zmena. 3-palcový displej má jemnejšie rozlíšenie, je lepšie vidieteľný na priamom slnku a navyše je aj dotykový.

Vďaka tomu je ovládanie mnohých funkcií a nastavení podstatne rýchlejšie, len si na to treba zvyknúť. Samozrejmosťou je aj možnosť Touch focusu, teda presné určenie miesta na displeji, kde chcete zaostriť.

Nechýba ale ani možnosť prezerania fotografií ako na smartfóne, teda pohybom prsta zo strany na stranu. To je ale pomalšie než ovládanie klasicky, štvorsmerovým tlačidlom. Objektív sa však od roku 2013 vôbec nezmenil. Nie je to na škodu, no po 4 rokoch by človek čakal niečo novšie, veď optika za tie roky pokročila.

FZ82 tak ponúka rovnaký rozsah (20 – 1 200 mm po prepočte), ale aj rovnakú svetelnosť f/2,8 – f/5,9. Na tak veľký objektív to ale nie je vôbec zlé. Navyše je plne stabilizovaný, využíva dobre známu POWER O.I.S stabilizáciu Panasonicu. Táto kombinácia sa osvedčila už v modeli FZ72, a tak výrobca nemusel riešiť nástupcu.

Hoci je stabilizácia špičková, fyziku sa oklamať len tak nedá a tak pri maximálnom priblížení na úrovni 1 200 mm hlavne v podvečer alebo v noci je potrebný statív. Každý sebemenší záchvev totiž spôsobuje až extrémne posuny obrazu.

https://www.instagram.com/p/BbIG-uWAr22/?taken-by=techbox.sk

Nemajte však obavu, maximálne priblíženie je možné udržať aj z ruky. Mne sa napríklad podarilo zosnímať Mesiac v splne obyčajným opretím aparátu o pevnú podložku. Odporúčam ale pri takomto fotení „nacvakať“ viacero záberov, pretože až v počítači zistíte, koľko z nich je nepoužiteľných.

Za objektívom v tele je ale novinka. 16,1 Mpx snímač nahradil 18,1 Mpx kúsok. Veľkosť sa nezmenila, rovnako ani jeho citlivosť, až na spodnú hranicu ISO 80. Snímač využíva automatické zaostrovanie Depth from Defocus (DFD) so 49 bodmi.

Využiť je možné aj manuálne ostrenie, no na to by sa hodil prstenec na objektíve. Ten tu ale nie je. Poteší však makro režim, s ktorým je možné snímať od 1 cm a navyše je možné aj zoomovať.

V takom prípade je záber ale akýsi zašumený. Poteší ale aj multiexpozícia, časozberné snímanie či stop motion animovanie. V menu je možné zvoliť si aj mechanickú alebo elektronickú uzávierku, a tak spraviť FZ82 úplne tichou.

O plynulé a rýchle spracovanie obrazu sa stará procesor Venus Engine, s ktorým je FZ82-ka schopná snímať do rýchlosti 10 fps v plnom rozlíšení bez preostrovania, alebo do 6 fps s preostrovaním. Maximom je zhruba 20 záberov, výrobca presnú hodnotu neudáva. Slušné rýchlosti na pomerne malý a dostupný aparát.

Navyše je možné využiť aj funkciu 4K PHOTO, ktorá dokáže snímať 8,3 Mpx zábery rýchlosťou 30 fps. Z iného súdka je vydarená funkcia Post Focus.

Vďaka nej je možné odfotiť záber a zaostriť na konkrétny bod pri prezeraní fotiek aj neskôr. Odfotenie takéhoto záberu ale trvá zhruba sekundu a fotky majú taktiež 8,3 Mpx. Aj tu odporúčam používať statív alebo inú pevnú podložku.

Za veľké mínus považujem ale nemožnosť vyklopenia displeja. Pri takomto kreatívnom fotení či natáčaní je problematické pozerať na displej či do elektronického hľadáčika a práve výklopný displej by padol veľmi vhod. Našťastie nechýba Wi-Fi modul pre pripojenie so smartfónom. Chýba len NFC pre rýchlejšie párovanie.

Ovládanie na diaľku a displej smartfónu ako hľadáčik je ideálnym riešením nielen absencie výklopného displeja, ale aj otrasov, ktoré pri dotyku fotoaparátu človek vytvára. A to aj na statíve. Cez smartfón je tak zoomovanie menej trhané a bez otrasov.

Fotografie sú bez úprav v JPEG formáte tak, ako ich vytvoril aparát. Pre plné rozlíšenie si fotky otvorte v novom okne, alebo tabe.

Našťastie sa nový čip nenecháva zahanbiť a výsledky sú na tak malý snímač veľmi dobré. Statické zábery počas pekného počasia sú vynikajúce, mierne nedostatky spôsobuje extrémna optika, ale len na okrajoch rozsahov, teda pri 20 mm alebo pri 1 200 mm.

Ukážka 60-násobného zoomu:

Skreslenia ale vcelku rýchlo odstránite v Lightroome alebo podobnom programe. S ubúdajúcim svetlom rastie aj číslovka citlivosti snímača. Hoci má čip citlivosť do ISO 6 400, FZ82 sa snaží väčšinu tmavých scén fotiť na ISO 1 600.

Dôvodom je asi aj fakt, že na tejto citlivosti nie je zrnenie až také veľké, ako na vyšších citlivostiach. Odporúčam sa ale pohybovať do ISO 800, vyššie je to už na úkor zrnitosti záberov. Vo videu je to podobné.

Novinkou FZ82 je ale Ultra HD video, pričom ide o jeden z mála ultrazoomov, ktorý niečo také dokáže. Výsledok sa síce nechytá na profi modely napríklad aj od Panasonicu, ale na bežné natáčanie postačuje. Je tiež potrebné počítať s tým, že v tichom prostredí bude na videách počuť motorčeky zoomu a ostrenia.

Veľkou nevýhodou je však malá batéria. Ani tú totiž výrobca nijak neupravil a je rovnaká, ako pred 4 rokmi. Kapacita 895 mAh je pre pomerne náročný hardvér extrémne málo. Počítajte tak so zhruba 250 zábermi, resp. ešte menej, ak budete natáčať aj videá.

Ak radi fotíte a cestujete, hoc aj na hory, kúpte si aspoň dve batérie do zásoby. Počas večera si ich postupne všetky cez foťák nabijete a cez deň budete mať dostatok kapacity na akokoľvek náročné fotenie či natáčanie.

Našťastie mnohé nedostatky predošlého modelu výrobca odstránil, čo je pozitívom. Potešilo by ale určite, keby odstránil všetky. Vzhľadom na cenu je FZ82 výbornou alternatívou ku konkurencii, ktorá je navyše vo väčšine prípadov aj drahšia.

LUMIX FZ82 nie je dokonalý, ale ani taký nepotrebuje byť. S cenou necelých 350 € je jedným z najlepších ultrazoomov na trhu aj vďaka Ultra HD videu a výbornému zoomu. Aj preto si od nás novinka vyslúžila ocenenie Dobrá cena.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.