Reklama

Ovčiarsky pes od Boston Dynamics je realitou!

Zdroj | Rocos
Michal Spiegel
Zdroj | Rocos
Zdroj | Rocos

Slovensko má dlhú históriu salašov. Predstavte si, že by na ovce z týchto salašov dohliadal robotický pes. Vo vizionárskej firme Boston Dynamics sa tento nápad stal realitou.

O robotoch Boston Dynamics informujeme pravidelne. Nedávno sme priniesli článok o tom, ako robotické psy dohliadajú nad dodržiavaním rozstupov v singapurských parkoch. Najnovšie tieto roboty dokážu vykonávať aj farmársku prácu spojenú so zaháňaním oviec z paše.

Robotický pes Spot dokáže automatizovane pracovať bez nutnosti dohľadu tretieho človeka. Všetko sa dá nastaviť na diaľku, čo je demonštrované aj na prezentačnom videu.

Nový Zéland je známy chovom oviec. Novozélandská firma Rocos, ktorá sa venuje robotom, ukázala, ako by spolupráca s Boston Dynamics mohla vyzerať práve na príklade robotického ovčiarskeho psa. Technológia umožní ovládanie robotov na diaľku bez nutnosti byť neustále prítomný na mieste.

Okrem tejto činnosti, zvládne Spot zbierať úrodu, kontrolovať plodiny alebo vytvárať mapy poľa v reálnom čase. Vďaka konštrukcii vhodnej do terénu a LiDAR senzorom nebude mať robotický pes problém ani s kopcami a vzdialenosťami. Samozrejme otázne je to s nabíjaním, keďže nepredpokladáme, že robotický pes vydrží niekoľko hodín pri súčasnej technológií batérií bez nabitia.

Zdroj | Boston Dynamics

Technológia je samozrejme ešte v plienkach a skôr určená na prezentačné účely, no už teraz ukazuje bohaté možnosti, ktoré sa budú dať využiť v rôznych sférach. Je toto budúcnosť farmárčenia? Čo si myslíte o najnovšom počine Boston Dynamics? Zdá sa, že o svoje miesta sa v dôsledku robotizácie budú musieť báť aj ovčiarske psy a nie iba ľudia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.