Reklama

OVCE.sk - rozprávka, ktorá vás zabaví a poučí

PR článok

Detský animovaný seriál OVCE.sk, ktorý podporuje i Slovak Telekom, sa zameriava na bezpečnosť detí a mládeže, najmä na riziká internetu, mobilov a nových technológií. Dobré je, že ide na to vtipne…

Projekt Sheeplive (slovenský originál OVCE.sk) vznikol z iniciatívy eSlovensko o.z. ako súčasť projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk, ktorých partnerom je spoločnost Slovak Telekom. Hlavným cieľom projektu je zameranie na bezpečnosť detí a mládeže, najmä na riziká internetu, mobilov a nových technológií. Na ne poukazuje práve vtipnými animovnými rozprávkami z prostredia slovenského salaša, kde sú ústrednými postavami „obyčajné, no moderné“ ovce. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí projekt pôsobí ako prevencia, mládeži vtipne nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania sa a dospelých chce projekt poučiť.

OVCE.sk
Pozrite si najnovší diel z rozprávok na OVCE.sk

O zákulisí prípravy rozprávok sme sa rozprávali so scenáristom Miroslavom Drobným. 

1. Ako ste prišli na nápad vytvoriť OVCE.sk?
Hľadali sme niečo, čím dokážeme osloviť najmladších používateľov internetu, teda deti od 5 do 12 rokov. Tlačiť plagáty pre pol milióna detí sa nám zdalo neefektívne a hraná tvorba, kde by naháňal pán v kabáte malé dievčatá po meste, sa nám zdala zase nevhodná. Na výber nám veľa vecí nezostávalo. Prvým krokom bolo moje stretnutie s režisérom Jarom Baranom, ktorý nás presvedčil, že aj napriek 15 ročnej „prestávke“ slovenskej animovanej tvorby, je možné vyrobiť kvalitné kreslené rozprávky. Pomohlo nám aj zanietenie Nataši Slavíkovej z Ministerstva kultúry a odvaha Ministerstva vnútra pustiť sa do tak náročnej úlohy. 

2. Čo je najťažšie na príprave rozprávok?
Keď odmyslím zháňanie financií, tak potom napísanie tej A4 strany, čo je približne veľkosť scenáru jednej rozprávky. Lebo ak sa podcení táto prvá etapa, ďalší rok a zhruba 100 ľudí bude pracovať na niečom, čo nemusí byť dobré. Stále sa učíme na vlastných chybách, kde sa dalo, to sme sa snažili ešte lepšie napísať. Výroba rozprávky nie je strojová práca. Aby bola úspešná musí dať dokopy viacero ľudských talentov. 

3. Ktorá je tvoja najobľúbenejšia rozprávka?
Najúspešnejšia a aj najobľúbenejšia je časť „Bez kožušteka“. Jednoduchý, vtipný príbeh s jasným posolstvom. Niekedy je menej viac. Nie je ale jednoduché taký príbeh napísať. Z novej série sa mi páči „Ohňostroj“, kde sa dej prvýkrát odohráva v zime. Má to krásnu atmosféru. Rozprávka „Druhý breh“ je zase výnimočná scénami vo vode a Bačom v plavkách.

Foto: Slovak Telekom
Scenárista OVCE.sk Miroslav Drobný (vľavo) s režisérom rozprávok Jaroslavom Baranom.

OVCE.sk

TIPY ako ochrániť vaše deti na internete

Minulý týždeň ste sa mohli zoznámiť i s bezplatnou možnosťou kontroly pri prehliadaní web stránok – Rodičovská kontrola od Slovak Telekom. Pozrite si, čo ponúka v samostatnom článku.

Základom je však, podobne ako v rozprávkach OVCE.sk prevencia. Preto vám prinášame niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete ochrániť vaše deti na internete:
– Spoznávajte internetový svet vášho dieťaťa, dajte dieťaťu príležitosť, aby vám porozprávalo o svojich obľúbených stránkach a aktivitách.
– Nezakazujte, ale snažte sa vysvetliť, čo je na internete vhodné a čo nie.
– Spoločne si dohodnite a dodržiavajte pravidlá používania internetu.
– Používajte internet spoločne so svojimi deťmi, nájdite spolu stránky, ktoré sú pre ne vhodné alebo vyhľadajte informácie o školskej úlohe či plánovanom výlete.
– Naučte sa sami viac o používaní počítača, internetu a mobilov, bude pre vás jednoduchšie určiť, čo je dobré aj pre vaše deti. Budete vedieť, ako nájsť na internete užitočné informácie a materiály.

Foto: Slovak Telekom, OVCE.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.