Ponuka vyzerá lákavo. Ak ste dolárový multimilionár a nudia vás už všetky exotické destinácie na Zemi, isto by ste neodolali dovolenke vo vesmíre. Veď kde na Zemi by ste mohli zažiť 16 východov a západov slnka za jediný deň? A zároveň sa vznášať v mikrogravitácii?
Americká spoločnosť Orion Span chce takéto sny plniť bohatým cestovateľom už o dva roky. Údajne postačí „len“ zaplatiť 9,5 milióna dolárov a absolvovať skrátený astronautický výcvik v trvaní troch mesiacov.
Destinácia, kde deň trvá 90 minút
Orion Span svoj zámer umiestniť na orbitálnu dráhu vesmírnu stanicu, ktorá bude slúžiť ako hotel pre turistov, prezentoval už v apríli 2018. Vtedy stanovil termín realizácie projektu na rok 2022. Teraz svoje ambície ešte zvýšil a tvrdí, že prvých hostí chce ubytovať už v roku 2021.
Tento zámer však startup nemá príliš čím podporiť. Prezentácia vzhľadu vnútorných a vonkajších priestorov hotela Aurora Station, ako sa má vesmírna stanica nazývať, ktorú predviedol minulý týždeň, je na realizáciu „trochu“ málo.
Modulárna vesmírna stanica má mať kapacitu pre šesť obyvateľov, vrátane dvoch členov posádky a návštevníci na nej majú absolvovať 12-dňové vesmírne pobyty.
https://www.youtube.com/watch?v=N_JxtmqnKFk
„Naším cieľom je sprístupniť vesmírny priestor všetkým,“ uviedol vo vyhlásení minulý rok Frank Bunger, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Orion Span. Po uvedení do prevádzky má stanica Aurora Station okamžite prijímať vesmírnych turistov a umožniť pobyt na obežnej dráhe za cenu nižšiu, než kedykoľvek predtým.
Pokiaľ by sa avizovaná cena za letenku a pobyt naozaj zmestila do sumy 9,5 milióna USD, mal by Frank Bunger pravdu. V porovnaní s 20 miliónmi USD, ktoré zaplatil za svoj týždenný pobyt na orbite v roku 2001 prvý vesmírny turista Dennis Tito je to super zľava. Zaujímavé je aj skrátenie výcviku kozmonautov z 24 na 3 mesiace.
Počas 12-dňového vesmírneho dobrodružstva budú super-bohatí cestovatelia lietať na nízkej obežnej dráhe vo výške asi 320 km nad zemským povrchom. Zažijú pritom isto neuveriteľné výhľady na našu planétu.
Keďže stanica obehne okolo Zeme každých 90 minút, znamená to, že hostia uvidia 16 východov a západov slnka každých 24 hodín.
Bude to príbeh ako Mars One?
Smelý nápad má však nejednu slabinu a zdá sa, že stojí na poriadnom kopci marketingovej vaty. Tým pripomína iný „vesmírny“ startup Mars One, ktorý chcel kolonizovať Mars už začiatkom dvadsiatych rokov.
Vesmírne výpravy chcel financovať prostredníctvom reality show marsovských cestovateľov a neskôr osadníkov.
Odhliadnuc od nedoriešenia fundamentálnych predpokladov stál celý projekt na vode a nemal zabezpečené finančné krytie ani na jedinú bezposádkovú misiu. Byť nadšeným fanúšikom sci-fi jednoducho na realizáciu projektov v kozmonautike nestačí. A pre pilotované lety to platí mnohonásobne viac.
To, že Orion Span má údajne k dispozícii tím veteránov z kozmonautickej branže vesmírnycheho priemyslu, ktorí sa majú venovať výcviku budúcich turistov je fajn. Ale na realizáciu dovolenky nestačí cestovná kancelária a farebné prospekty.
Pred ubytovávaním turistov treba hotel najprv postaviť a hlavne dopraviť na obežnú dráhu, Rovnako dôležité je doriešiť aj samotnú prepravu pasažierov.
Keď dnes vidíme, aké ťažkosti sprevádzajú len testovacie lety suborbitálnych lietajúcich strojov Virgin Galactic a Blue Origin, ktoré sa chcú venovať ďaleko skromnejšej „vesmírnej“ turistike (pravda, za podstatne menej peňazí), určité pochybnosti sú namieste.
V hre sú aj ďalší súperi
Netreba pritom spochybňovať samotnú myšlienku vesmírnej turistiky – tej orbitálnej, akú plánuje aj Orion Span. V súčasnosti síce dokážu ľudí do vesmíru dopraviť len Rusi a Číňania, ale tento duopol čoskoro skončí. Pravdepodobne už tento rok poletia k ISS súkromné lode SpaceX a Boeingu a následne sa k nim pridá Orion, ktorý chystá NASA.
Neskôr by mali do kozmu s ľudskou posádkou lietať aj ďalšie súkromné spoločnosti a to bude doba, kedy budú reálne aj podobné turistické projekty ako hotel Aura Station.
Na projekte súkromnej vesmírnej stanice určenej pre vedcov, aj turistov pracuje aj firma Bigelow Aerospace. Narozdiel od Orion Span však má za sebou aj trochu viac výsledkov, než obrázkové prezentácie. Jeden z jej nafukovacích modulov už NASA dlhodobo testuje na ISS.
Orion Span sa momentálne v rámci crowdfundingovej kampane na SeedInvest snaží získať od investorov cieľovú sumu 5 miliónov USD na odštartovanie projektu. Necelé tri dni pred uzávierkou sa podarilo získať 219 100 USD, čo je na budovanie orbitálnej stanice (rovnako ako 5 miliónov) žalostne málo.
V roku 2021 s veľkou pravdepodobnosťou nebude na obežnej dráhe turistická destinácia s názvom Aura Station. Či sa tento projekt podarí zrealizovať neskôr, uvidíme. Oveľa väčšie šance má modulárna stanica Bigelow Aerospace, ktorej sa pravdepodobne dočkáme v nasledujúcej dekáde.
Tak, či onak, súkromné firmy zrejme rozbehnú turistické lety a výlety do vesmíru, nielen na balistické výstrelky kamsi do výšky 80-100 km, na akých chcú zarobiť Richard Branson, či Jeff Bezos. Mohli by ich zastaviť len vážne technické problémy lodí Crew Dragon (SpaceX) a CST-100 Starliner (Boeing). Dúfajme, že k nim nedôjde.