Reklama

Organizácia spojených národov prijala prvú globálnu rezolúciu o AI

Zdroj | Jonathan Ansel Moy de Vitry
Stanislav Vinc
Zdroj | Jonathan Ansel Moy de Vitry
Zdroj | Jonathan Ansel Moy de Vitry

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN), ktorého súčasťou je aj Slovensko v závere týždňa jednomyseľne prijalo prvú globálnu rezolúciu o umelej inteligencii.

Jej účelom je vyzvať krajiny, aby v ére vzostupu AI chránili v prvom rade ľudské práva, osobné údaje a monitorovali možné riziká tejto technológie. Rezolúciu tak oficiálne prijalo všetkých 193 členských štátov.

Rezolúcia predložená Spojenými štátmi a primárne podporená Čínou, je najnovšou, ale nie prvým veľkým oficiálnym dokumentom, ktorý upozorňuje na riziká umelej inteligencie a snaží sa jej vývoj regulovať. Organizáciu Spojených národov v tomto smere predbehla Európska únia, ktorá ako prvá na svete prijala rozsiahly zákon o AI s podobnými bodmi.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nesprávny alebo škodlivý dizajn, vývoj, nasadenie a používanie systémov umelej inteligencie… predstavuje riziká, ktoré by mohli… podkopať ochranu, presadzovanie a využívanie ľudských práv a základných slobôd,“ uvádza text rezolúcie OSN.

Podobne ako zákon z dielne EÚ, aj rezolúcia OSN má za cieľ v dobe nástupu technológie umelej inteligencie do mnohých sfér každodenného života posilniť ochranu osobných údajov, zabezpečiť dôkladné monitorovanie potenciálnych rizík AI a zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv. V prípade tejto rezolúcie sa ale jedná o nezáväzný dokument.

Prijatie rezolúcie uvítal aj podpredseda a prezident spoločnosti Microsoft

Prijatie návrhu dokumentu všetkými členskými štátmi ešte neznamená, že sa všetci členovia valného zhromaždenia stopercentne zhodli na jeho obsahu. Poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan uviedol, že vyjednávania o rezolúcii trvali takmer štyri mesiace. Vysokí predstavitelia zhromaždenia tiež potvrdili, že počas týchto vyjednávaní došlo k „mnohým búrlivým rozhovorom“.

Spoločná rezolúcia je síce pre členské štáty právne nezáväzná, no môže poslúžiť ako základ pre budovanie skutočných legislatívnych úprav a argument pre tých, ktorí by mohli byť jej odporcami. Po podobnej regulácii, akú už Európska únia schválila, volá aj americký prezident Joe Biden. Vzhľadom na polarizované postoje Kongresu Spojených štátov sa však pokrok v tvorbe podobného zákona zatiaľ nedarí robiť pokroky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.