Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Orange spustil sieť 5G v Petržalke a v časti Banskej Bystrice. Ako sa pripojiť?

Orange spustil sieť 5G v Petržalke a v časti Banskej Bystrice. Ako sa pripojiť?
Roman Calík
Orange spustil sieť 5G v Petržalke a v časti Banskej Bystrice. Ako sa pripojiť?

Orange dnes spustil 5G sieť, ukazuje ako bude vyzerať budúcnosť. Nová sieť s vysokými rýchlosťami štatrtuje v bratislavskej Petržalke a v časti Banskej Bystrice, pripojíte sa s novým dátovým balíkom Extra dáta.

Orange dnes ukázal, že je naplno pripravený na 5G. Už dnes, 12. mája 2021 sa môžete k sieti 5G, ktorá prináša nové rýchlosti, ale aj vyššiu efektivitu, pripojiť. Samozrejme, nová sieť bude k dispozícii len na vybranom území Slovenska, a to v bratislavskej Mestskej časti Petržalka (kde sa konala aj tlačová konferencia k novinke) a vo vybranej časti Banskej Bystrice. Prichádza tak pomalšie ako 4G, ktorú sme privítali v roku 2014.

Sieťou 4G dnes operátor pokrýva až 99% územia Slovenska, pričom podľa nezávislých hodnotení je práve 4G sieť od Orangeu najkvalitnejšou na Slovensku a zároveň patrí medzi najvýkonnejšie siete v Európe. Mimochodom, práve u operátora využíva mobilné dáta už viac ako 1,6 milióna zákazníkov.

Zaujímavé je, že len v roku 2020 ste preniesli až 43,8 mil. GB dát, pričom priemerný zákazník minie okolo 4 GB. Nová sieť je tak nevyhnutnosťou, nielen nároky zákazníkov na rýchlosť a objem dát rastú, ale začína aj záujem v oblastiach B2B, kde nová sieť 5G ponúkne úplne nové možnosti.

Pozrite si

Viete, kto má najlepšiu 4G sieť na Slovensku?

Ak si však myslíte, že práve dnešné spustenie je revolúciou, je tomu inak. Samotný generálny riaditeľ Orange Slovensko, Federico Colom, uviedol, že „Nasadzovanie 5G bude prebiehať v dvoch fázach – evolučnej a revolučnej.“ My sme práve v tej prvej fáze, ktorá by mala potrvať do roka 2023. 5G tak bude postupne nabiehať do viacerých oblastí Slovenska a budú sa zvyšovať aj rýchlosti. Revolúciu možno očakávať až od roka 2024.

Vo vysokorýchlostnej 5G sieti Orangeu od dnes môžete využívať dátové prenosy podľa podporovaného štandardu s maximálnou teoretickou rýchlosťou až 1 300 Mbit/s pri sťahovaní a 130 Mbit/s pri odosielaní súborov, pričom skutočná rýchlosť sťahovania dát môže dnes presahovať 600 Mbit/s. Sieť pritom beží vo vlastnej dedikovanej frekvencii 3,5 GHz a ako jediná na Slovensku využíva Massive MIMO technológiu.

Dodávateľom siete je Nokia. Nová 5G sieť je pritom 10x energeticky efektívnejšia ako súčasné siete. Aj to je dôvod, prečo má 5G budúcnosť, s rastúcou spotrebou dát a nárokmi používateľov by boli aktuálne dátové siete neefektívne.

My sme si sieť vyskúšali priamo na mieste. Orange sa pochválil rýchlosťami, ktoré v Petržalke nameral včera pri skúšobnej prevádzke. Hodnoty 680 Mbit/s pre download a 70,2 Mbit/s pre upload sú na mobilnú sieť vynikajúce. Ako sme dopadli dnes my?

Tak ako operátor deklaroval, reálna rýchlosť by sa mohla pohybovať okolo 600 Mbit/s. Náš test ukázal vynikajúcich 601 Mbit/s, využívali sme známu aplikáciu Speedtest.

Lenže s 5G prichádza aj vynikajúci upload. Pri našom testoaní sme sa dostali takmer k 80 Mbit/s. Sú to obrovské rýchlosti, uvedomte si, že sme v mobilnej sieti. Tá od éry 2G prešla poriadny kus cesty, dnes sa rýchlosti dajú porovnať s optickým pripojením.

Výhodou takýchto rýchlostí a nízkej latencie sú nové možnosti využitia. Napríklad môžete online hrať hry vo virtuálnej realite, zaujímavé budú aj autá, ktoré budú využívať dátovú sieť 5G na vzájomnú komunikácia a okamžité vyhodnotenie situácie na ceste.

Práve na nasledujúcej fotografii si môžete porovnať rozdiel medzi súčasnou 4G a novou sieťou 5G. Zatiaľ čo rýchosti stúpajú násobkom, latencia je výrazne nižšia. Len pre porovnanie, ak vám trvalo stiahnuť 3 GB súbor v sieti 4G približne 80 sekúnd, teraz to dáte za polovičný čas.

A ako sa do 5G pripojiť?  Základ je vlastniť, alebo si zakúpiť 5G smartfón kompatibilný s 5G sieťou Orangeu. Aktuálne je to 11 modelov od štyroch výrobcov. Patrí sem Huawei P40 Pro, Mate 40 Pro, OnePlus Nord, OnePlus 9 Pro, Xiaomi Mi 10T Pro, Mi 10T Lite či Mi 11 a najväčšíe zastúpenie má Samsung s modelmi Galaxy S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G a A32 5G. Nové zariadenia však budú pribúdať. Výmena SIM karty pritom nie je potrebná, postačí aj aktuálna 3G alebo 4G SIM karta.

Čo je však potrebné pre prístup k 5G sieťi Orangeu, okrem 5G smartfónu, je nový dátový balík Extra dáta s jednotnou cenou 5 eur/mesačne. Dostupný je pre paušály Go 20 €, Go 30 € a Go 40 €, pričom jeho aktiváciou získate 3, 7 alebo až 20 gigabajtov extra dát (podľa paušálu Go) využiteľných nielen v 4G, ale aj vo vysokorýchlostnej 5G sieti.

Vďaka balíku Extra dáta však získate nielen dáta navyše s prístupom do 5G siete, ale rovnako všetky predplatené dáta v svojom paušále budete môcť využívať v 5G sieti. Ak však máte program Go 65 €, prístup do 5G siete máte automatický. Rovnaká filozofia platí aj pri paušáloch Go Bizinis.

Tak si to zhrňme. Ak máte operátora Orange a pohybujete sa v Petržalke či v časti Banskej Bystrice (širšom okolí Zákazníckeho centra Orangeu sídliaceho na Jegorovovej ceste), môžete si už od dnes užiť sieť novej generácie 5G. Dôležitou podmienkou však je, aby ste mali kompatibilný 5G smartfón a buď paušál Orange Go 65 € (Orange Biznis Go 65 €) alebo si prikúpite balík Extra dáta k vášmu paušálu od Orange Go 20 €.

Počas tlačovej konferencie k 5G sieti od Orangeu sme sa rozprávali aj s Ericom Maintenayom, riaditeľom úseku informačných systémov a sietí a zástupcom generálneho riaditeľa (zľava), ako aj s Martinom Hromkovičom, riaditeľom úseku značky a marketingového úseku pre rezidenčných zákazníkov. Pozrite sa, čo nám prezradili.

Ako to teda je s rýchlosťou 5G siete, ktorú ste spustili? Spomínate teoretickú rýchlosť 1 300 Mbit/s, reálne sa však maximum v úvodnej fáze pohybuje na hodnote 600 Mbit/s.
Momentálne sme sieť 5G spustili vo frekvenčnom pásme 40 MHz, ktorá poskytne reálne rýchlosti práve na úrovni 600 Mbit/s. Keď spustíme 5G vo frekvenčom pásme 60 MHz, stúpnu reálne rýchosti v ďalšej fáze na 800 Mbit/s.

5G spúšťate v mestskej časti Petržalka v Bratislave a v Banskej Bystrici. Ktorá časť Banskej Bystrice bude pokrytá a prečo v Bratislave len mestská časť Petržalka?
V Banskej Bystrici sme spustili 3 sektory v okolí nášho sídla, v oblasti okolo Jegorovovej cesty. Tí, ktorí žijú v okolí sa môžu na sieť 5G pripojiť už dnes. V Bratislave sme sa pre Petržalku rozhodli práve preto, že ide o husto obývanú oblasť v Bratislave. 5G sieť je tak dostupná naraz tisíckam zákazníkov. Navyše pre budovanie našej 5G siete je to ideálna oblasť, aj čo sa týka pokrytia a poskytnutých rýchlostí, v porovnaní napríklad s centrom mesta.

V Petržalke pokrývame 5G sieťou 3 sektory, v každom máme 23 vysielačov. Čiže pokrytie tvorí približne 70 staníc a 5G sieť by mala byť dostupná až po nákupné centrum Aupark.

Kedy sa dočkáme pokrytia v ďalších mestských častiach Bratislavy?
Aktuálne je na trhu veľmi málo 5G zariadení, preto chceme s pokrývaním počkať na ich väčšie rozšírenie. Samozrejme sledujeme aj požiadavky zákazníkov. Nemáme konkrétny plán, ktorú lokalitu pokryjeme najbližšie, v hre je viacero scenárov, všetko bude závisieť od reálnej situácie a požiadaviek na trhu. Musíme priznať, že pre nás je dôležitejšia kvalita siete a poskytované rýchlosti, ako pokrytie väčšieho územia. A tu sme naozaj aktuálne ponúkli mimoriadne špičkovú 5G sieť.

Dodávateľom technológie je iba Nokia?
Áno, na 5G sieti spolupracujeme len s partnerom Nokia. Analyzovali sme výkon 5G siete v Amerike a v Južnej Kórei, kde bola táto sieť spustená skôr ako v Európe. Zistili sme, že práve Nokia má vynikajúce výsledky a kvalitu 5G siete. Pre nás je práve kvalita a výkon siete kľúčovým prvkom pri budovaní 5G. S partnerom Nokia máme dlhodobo dobré skúsenosti pri budovaní sietí, navyše ako určite viete, Nokia kúpila Alcatel-Lucent, nášho dlhodobého dodávateľa sietí v Európe.

Ak sme správne pochopili, ak chcem využívať 5G sieť od Orangeu, musím si dokúpiť okrem najvyšších paušálov dátový balíček Extra dáta za 5 €/mesačne?
V tejto chvíli začíname s prístupom, že tento balíček je podmienkou prístupu na 5G sieť. Tento balíček je však postavený na výhodných dátach, kde za 5 € vlastne znásobuje objem dát, ktoré majú naši zákazníci vo svojich paušálnych programoch. Tento dátový balíček je možné zakúpiť si od dnes. Samozrejme dáta je možné využiť vo všetkých našich existujúcich sieťach, teda aj 4G či 3G.