Reklama

Orange spustil LTE. Prekvapil, je bez dodatočných poplatkov!

Roman Calík

Orange dnes oficálne spustil svoju LTE sieť v troch mestách Bratislava, Banská Bystrica a Košice. Služby 4G ponúka bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov, dokonca zvýšil objem dôležitých dátových balíkov v Ideálnych paušáloch a Mobilnom internete pre tablet a notebook. Operátor naozaj príjemne prekvapil.

Orange 4G

Veľká udalosť, to je spustenie LTE (4G) siete od Orangeu. Od dnes, t.j. 7. júla 2014 je totiž dostupná sieť 4. generácie už v troch mestách Bratislava, Košice a Banská Bystrica. S pokrytím síce operátor nepredbehol aktuálneho LTE tigra – Telekom, avšak svojich zákazníkov určite potešil poplatkami. Tie totiž nie sú absolútne žiadne! Ani nám sa nechcelo veriť, že operátor poskytne svoju novú 4G sieť, budovanie ktorej stojí milióny eur, len tak, bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov, platíte totiž len štandardne za dáta, tak ako doteraz. Vlastne ak máte nejaký dátový balík od Orangeu, nachádzate sa v pokrytí LTE, váš smartfón či tablet podporuje LTE a zároveň je podporavaný sieťou Orange, už od dnes môžete surfovať novými rýchlosťami.

Orange 4G

Samozrejme pri vyšších rýchlostiach sa počíta s tým, že miniete i viac dát. Telekom pre svoje LTE balíčky pridal 1000 MB dát. Orange však ide na to úplne inak. Upravil objemy dát pre všetky Ideálne paušály. Bez ohľadu na to, či ste v pokrytí 4G alebo nie, od dnes máte k dispozícii viac dát. Navýšenie nie je malé, väčšinou ide o dvojnásobné hodnoty v porovnaní s pôvodným objemom dát. Často kritizovaných 10 MB pri Sove však zvýšil na 100 MB. Až extrémne objemy získali najvyššie Ideálne paušály Panter 65 € a Panter 100 €, a to až 10 000 MB dát. Podrobné údaje o objemoch dát nájdete v priložených fotografiáach z tlačovky operátora.

Orange 4G

Menili sa objemy dát aj pre Mobilný internet. Mobilný internet ŠTART dostal po novom 1 500 MB dát a extrémny Mobilný internet EXTRA až 35 000 MB. Orange dokonca zvýšil aj rýchlosť dát po prečerpaní voľného objemu dát. Ak svoj balík miniete, surfujete síce stále bez poplatkov ale rýchlosťou 128 kbit/s (pôvodne 64 kbit/s). Ani nemusíme písať o tom, že toto spomalenie výrazne pocítite, ak totiž spadnete z rýchlostí 4G na 128 kbit/s, je to poriadny šok. Aspoň však nebudete mať šok z faktúry za dáta.

POZNÁMKA: Zákazníci virtuálneho operátora FunFón sa 4G dočkajú počas októbra 2014.

Orange 4G
Zuzana Nemečková, obchodná riaditeľka Orangeu uvádza 4G novinky vrátane ponuky 4G zariadení

Aby ste to mali jednoduchšie, Orange na svojich stránkach a pravdepodobne aj v predajniach označí zariadenia, ktoré podporujú 4G. Aktuálne sme v ponuke operátora napočítali 28 4G zariadení, celkovo 4G funguje na 33 zariadeniach. Ak však máte záujem o Apple iPhone 5S, resp. ho už vlastníte, nepotešíme vás. Jeho podpora pre 4G sieť Orangeu sa očakáva až v septembri. To či váš smartfón alebo tablet môže naplno fungovať v 4G Orangeu zisíte aj na tomto odkaze – 4G zariadenia Orange. Celkovo Orange hovorí, že vo svojej sieti má už aktuálne 100 tisíc zákazníkov so zariadeniami s podporou 4G. Z toho 80 000 môže 4G využívať v podstate okamžite.

Orange 4G
Ivan Golian, zástupca generálneho riaditeľa a riaditeľ úseku ITN v Orangei odhaľuje mestá, ktoré budú do konca roka 2014 pokryté s LTE

Určite vás však zaujíma, ktoré mestá budú postupne pokryté signálom 4G od Orangeu. Po trojici Bratislava, Košice a Banská Bystrica, ktoré by mali naplno fungovať od dnes, pribudne do konca roka 2014 ďalších 21 miest. Vidíte ich na obrázku, ale radi ich pre vás aj vypíšeme. Pokrývanie budu prebiehať v dvoch fázach, prvá bude dokončená do konca septembra, ďalšia do konca roka. Pribudnú celkom tieto mestá: Humenné, Prešov, Poprad, Martin, Žilina, Trenčín, Prievidza, Bojnice, Zvolen, Piešťany, Trnava, Nitra, Nové Zámky, Komárno, Galanta, Malacky, Modra, Sv. Jur, Senec, Šamorín či Pezinok.

Orange 4G

Orange pokrýva lokality primárne v pásme 2600 MHz so šírkou bloku 20 MHz. Tým poskytuje maximálne teoretické rýchlosti 150 Mbit/s pre sťahovanie dát a 50 Mbit/ pre odosielanie dát. V menej osídlených častiach bude využívať pásmo 800 MHz so šírkou bloku 10 MHz, kde budete môcť dosiahnuť teoretické rýchlosti 73 Mbit/s pre sťahovanie dát a 20 Mbit/s pre odosielanie dát. Samozrejme tieto čísla berte s rezervou, reálna skúsenosť je určite o polovicu a viac nižšia, hlavne pri sťahovaní dát. My sme si počas tlačovky vyskúšali na našej redakčnej S5-ke rýchlosť 4G siete a na obrázku vyššie si môžete pozrieť, ako to Orangeu fičalo už dnes.

POZRITE SI: Orange spustí LTE sieť už 7. júla 2014

Orange 4G

Príjemným prekvapením je aj pokrytie signálom 4G siete na festivale Bažant Pohoda 2014, ktorý sa koná už tento víkend, t.j. od 10. do 12. júla. Orange by rád, aby padol i rekord prenesených dát na úrovni 1 000 GB.

A na záver, slová generálneho riaditeľa Orangeu Pavla Lančariča k spusteniu 4G (LTE):
„Našim cieľom vždy bolo prinášať zákazníkom služby, ktoré sú pre nich relevantné, to znamená dostupné pre čo najviac zákazníkov s minimálnymi bariérami. Chceme totiž, aby ich užívateľská skúsenosť s Orangeom bola čo najlepšia. Preto má dnes Orange najviac zákazníkov mobilných dátových služieb. Vieme, že naši zákazníci sú s nami preto, lebo im Orange prináša rýchly a stabilný internet, nech sú kdekoľvek na Slovensku. Našu novú 4G sieť im preto sprístupňujeme automaticky a bez ďalších poplatkov, automaticky zvyšujeme aj objem predplatených dát a myslíme aj na to, aby mali rýchle pripojenie bez ohľadu na technológiu, ktorou sú pripojení.“

Foto: TECHBOX, Orange

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.