Reklama

Orange spúšťa volanie cez Wi-Fi, je prvý na Slovensku

Zdroj | Nokia
Števo Porubský
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Orange ako prvý mobilný operátor na Slovensku prináša službu Volanie cez Wi-Fi, vďaka ktorej môžete telefonovať a posielať SMS cez Wi-Fi sieť. Také jednoduché to ale nebude. Zároveň to nebude bezplatné, ale spoplatnené rovnako, ako bežný hovor či SMS.

Orange po VoLTE (Voice over LTE) prichádza aj s možnosťou volania cez bezdrôtové Wi-Fi siete. Fungovať to bude vďaka technológii VoWi-Fi (Voice over Wi-Fi), ktorá je vlastne doplnkom pre VoLTE. Na komunikáciu využíva IMS, ktorá je dodávaná cez IP protokol cez Wi-Fi sieť.

Pozrite si

Orange spúšťa komerčnú prevádzku VoLTE

V prípade, že sa budete v pokrytí Wi-Fi siete a splníte viaceré podmienky Orangeu (viď. nižšie), budete môcť telefonovať cez Wi-Fi. Ak sa signál Wi-Fi siete stratí, budete automaticky a bez prerušenia hovoru prepnutí do VoLTE.

V prípade nedostupnosti LTE sa však hovor ukončí, čo nie je žiadna výhra, keďže LTE sieť operátora stále nemá rovnaké pokrytie ako 2G alebo 3G, v ktorých sa dá pokojne telefonovať a SMSkovať.

Zdroj | Samsung

Orange medzi výhody služby Volanie cez Wi-Fi zaraďuje aj možnosť telefonovania a dátovania súčasne, to však ponúka aj VoLTE. Pozitívom je, že za službu nebude operátor účtovať žiadne poplatky navyše. Zároveň VoWi-Fi je bezpečnejšie, keďže autentifikácia je riešená cez SIM kartu zákazníka.

Volanie a posielanie SMS správ prostredníctvom VoWi-Fi prebieha rovnako, ako volanie a posielanie správ cez mobilnú sieť a taktiež je účtované rovnako ako bežné hovory a správy podľa vašej aktuálnej tarify.

Pozrite si

Čo je VoLTE, skratka, s ktorou sa začneme stretávať čoraz častejšie?

Na čo je VoWi-Fi dobré?

Možno sa pýtate, na čo je vlastne VoWi-Fi dobré, veď doteraz ste nikdy nemali problém s volaním. Sú však miesta, kde je signál operátora tak slabý, že ani volanie cez 2G alebo 3G sieť nie je možné uskutočniť. Pokojne to môže byť spôsobené hrubými múrmi, podzemím či nevysvetliteľným problémom medzi nebom a Zemou.

Napríklad pracujete v suteréne, kde signál operátora akosi nepreniká, no máte k dispozícii Wi-Fi. Môžete mať rozľahlý dom s hluchými miestami, kde sa signál operátora akosi stráca, no Wi-Fi vám v ňom funguje bez problémov.

Taktiež môžete pracovať v jadrovej elektrárni, kde sú múry tak hrubé, že signál operátora ste videli naposledy pri osobnej kontrole pri vstupe. Takýchto prípadov je mnoho a VoWi-Fi ich vie riešiť. Je ale potrebné splniť niekoľko podmienok.

Zdroj | Caterpillar

Podmienky

Na to, aby ste mohli novú službu od Orangeu používať, musíte splniť tri podmienky:

1. Potrebuje smartfón zakúpený v Orangei, ktorý podporuje technológiu VoWi-Fi a má aktuálny firmware. Aktuálne Volanie cez Wi-Fi podporujú iba telefóny Samsung Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge. Smartfónov podporujúcich VoWi-Fi je však podstatne viac, operátor ich ale musíte prispôsobiť svojim podmienkam, takže pribúdať budú postupne.

2. Musíte mať aktivovaný ľubovoľný hlasový paušál, predplatenú kartu Prima alebo FunFón.

3. Musíte byť v pokrytí a prihlásený vo Wi-Fi sieti iba na Slovensku.

Zákazníkom, ktorí spĺňajú všetky podmienky bude operátor službu Volanie cez Wi-Fi postupne automaticky aktivovať. Nemusíte si pritom sťahovať ani inštalovať žiadne aplikácie, využívate vlastné telefónne číslo.

Zdroj | Nokia
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.