Už dávno sú preč doby, kedy sme mohli Orange považovať len za mobilného operátora. Francúzska spoločnosť sa totiž angažuje v množstve iných oblastí. Najnovšie je dokonca aj bankou a pripravuje vlastného hlasového asistenta.
Počas minulých rokov sme vám priniesli informácie o aktivitách v oblasti financií na rozvojových trhoch, tiež v oblasti smart domácností, virtuálnej reality a iných aktivitách, ktoré má Orange po celom svete.
Aj tohtoročná konferencia Orange Hello 2017, ktorú viedol CEO Orange Stéphanne Ricard bola plná noviniek. Tentokrát sme sa však okrem nového Liveboxu dočkali aj inovácii v oblasti financií a komunikácie.
Orange totiž oznámil, že vstúpi do finančnej oblasti naplno. Slúžiť mu k tomu bude nová Orange Banka, ktorá ponúkne mobilnú alternatívu banky. Tú budú môcť od polovice mája využívať zamestnanci spoločnosti a následne sa od 6. júla dostane k ostatným používateľom vo Francúzsku.
Orange Banka poskytne všetky štandardné služby, ako je bežný účet, debetná platobná karta, ochranu pred prečerpaním, či sporiaci účet. Chýbať nebudú ani platby prostredníctvom SMS, bezkontaktné mobilné platby, alebo dočasné zablokovanie, či odblokovanie karty prostredníctvom aplikácie.
Spoločnosť však chce konkurovať okrem ceny, keďže služby Orange Banky sú na Francúzskom trhu zadarmo aj rýchlosťou vykonávania operácií. Napríklad zmena zostatku na účte sa prejaví okamžite po vykonaní danej operácie. Nie až po niekoľkých hodinách, alebo dňoch.
Jednoduché bude aj založenie účtu, pre ktoré dokonca ani nebude potrebné navštívenie pobočky. Postačí vyplniť formulár prostredníctvom aplikácie a potrebné dokumenty odfotografovať priamo svojim smartfónom.
O komunikáciu s klientom sa bude starať online chat, založený na umelej inteligencii so schopnosťou učiť sa. Technológia sa sama naučí vaše platobné zvyky a neskôr bude schopná sama navrhnúť platobné príkazy, prípadne vám odporučiť šporenie na základe plánovaných výdajov.
Samozrejme sa Orange nebude v tomto spoliehať len na umelú inteligenciu, ale ak to bude potrebné prepojí používateľa aj priamo na zamestnanca banky, ktorý mu pomôže s riešením problému.
Orange Banka je zatiaľ dostupná len vo Francúzsku, no niektoré jej prvky sa podľa našich informácií objavia aj na našom trhu. V prípade Francúzska spolupracuje Orange s finančnou spoločnosťou Groupama, s kým spojí sily na našom trhu zatiaľ známe nie je.
Okrem Orange Banky však spoločnosť počas Hello Show 2017 predstavila aj výsledok strategickej spolupráce s Deutsche Telekom. Výsledkom tejto unikátnej spolupráce je pripravovaný hlasový asistent Djingo, ktorý by mal konkurovať riešeniam ako je Siri, alebo Google Asistent.
Samotný hlasový asistent bude slúžiť nielen na zisťovanie informácie, ale zvládne aj ovládanie inteligentných zariadení v domácnosti. Samozrejme bude postavený na prvkoch umelej inteligencie.
Djingo bude dokonca podrobne spolupracovať aj s novo vzniknutou Orange Bankou a ako uviedol Stéphane Ricard hlasový asistent Djingo by mal byť predstavený začiatkom roku 2018.
Po slovensky však hovoriť nebude. Ako sme sa dozvedeli počas tlačovej konferencie Orange Hello 2017, v úvode bude vedieť hlasový asistent iba po francúzsky. Neskôr by mala vzniknúť aj verzia od Deutsche Telekomu, ktorá bude komunikovať samozrejme po nemecky.
Ako sme sa mohli presvedčiť počas Orange Hello 2017, spoločnosť berie vážne aj bezpečnosť svojich služieb a samozrejme aj bezpečnosť koncových používateľov. Práve pre nich predstavil Orange službu End User Malware Alerting.
Táto služba, ktorú vyvíja špeciálne oddelenie Orange Cyberdefence má slúžiť spoločnostiam a bankám na detekovanie malware infekcií u ich zákazníkov. Spoločnosť následne môže rýchlo vykonať protiopatrenia, ako je napríklad oznámenie klientovi, alebo obmedzenie, či dokonca blokovanie prístupu, čím sa zabráni šíreniu malware.
Okrem toho Orange Cyberdefence pracuje aj na riešení Cyberfilter, ktoré by malo pomôcť malým spoločnostiam chrániť sa voči všetkým aktuálnym IT hrozbám.
Práve malé spoločnosti totiž často neinvestujú do svojej ochrany dostatok prostriedkov a Cyberfilter je komplexným riešením, ktoré umožní týmto firmám chrániť svoje údaje.
Samozrejme Orange ani v prípade Orange Hello 2017 nezabudol na aktualizáciu svojho set-up-boxu, označovaného ako Orange Livebox. Nová verzia je založená najmä na virtualizácii, kedy niektoré úkony vykonáva vzdialený počítač v cloude, takže v prípade samotného Liveboxu nie je požadovaný tak veľký výkon.
Toto umožní Orange podstatne jednoduchšie a plynulejšie vylepšovanie služieb, keďže aktualizácie nie sú potrebné priamo na zariadení, ale sú vykonávané na počítačoch Orange. Samotný Livebox sa tak stáva len akýmsi distribučným bodom v domácnosti.
Za možnosť priniesť vám spravodajstvo z konferencie Orange Hello 2017 ďakujeme spoločnosti Orange, ktorá hradila cestu a pobyt redaktora.