Reklama

Orange na MWC 2018 ukázal možnosti 5G a nové gadgety

Roman Calík

Na MWC 2018 v Barcelone sme navštívili aj stánok operátora Orange, kde sme videli projekty z blízkej, ale i vzdialenejšej budúcnosti. Zaujali nás najmä novinky okolo siete 5G, ktorú má záujem operátor spustiť ja na Slovensku najskôr, ako to bude možné.

Veľkou témou MWC 2018 boli siete 5G. V Barcelone pritom spoločnosti AT&T, China Mobile, Deutsche Telekom, NTT DOCOMO a Orange oznámili vytvorenie Aliancie ORAN. Úlohou ORAN Alliance bude na celom svete podporovať otvorenosť rádiových sietí a bezdrôtových systémov novej generácie.

ORAN Alliance sa zároveň zaväzuje vyvíjať také siete, ktoré budú otvorenejšie a inteligentnejšie ako predchádzajúce generácie. Dodatočné virtualizované sieťové prvky s otvorenými štandardizovanými rozhraniami budú kľúčové. Aby bolo možné plne využiť flexibilitu 5G, musí sa zmeniť kompletne architektúra koncového systému.

„S cieľom reagovať na rast náročných obchodných kapacít a cenovo dostupných systémov musia byť 5G siete vyvíjané smerom k flexibilnejším, otvorenejším a inteligentnejším riešeniam,“ povedal Emmanuel Lugagne zo SVP Orange Labs Networks. Priamo na stánku Orangeu sme si mohli vyskúšať napríklad streaming 360° videí s VR okuliarmi.

Orange nám však ukázal aj nové produkty vo svojom portfóliu, medzi nimi aj 360° kameru Orange Live Cam, ktorú si pripojíte k vášmu smartfónu. Môžete tak nahrávať 2K videá alebo vytvárať fotografie v maximálnom rozlíšení 4096x2048px pre sociálne siete, ktoré zdieľate priamo cez aplikáciu.

Kameru je možné pripojiť k smartfónom cez USB-C alebo aj starší microUSB konektor. Cena je pritom na úrovni 129,99 €, čo je zaujímavá ponuka.

Orange sa bude snažiť dostať do svojich smartfónov aj ovládanie gestami. Napríklad ak na displeji v ľubovoľnej úrovni menu nakreslíte srdce, zavoláte vašej priateľke či priateľovi.

Gest je k dispozícii viacero a priamo pomocou gest je možné rýchlejšie spúšťať aj rôzne aplikácie či funkcie smartfónov. Napríklad jednoduchým napísaním písmena „e“ si môžete spustiť e-mailový prehliadač.

V Orangei pracujú aj na sledovaní telesných aktivít ľudí či rôznych zdravotných funkcií. V spolupráci so Sony vyvíjajú sledovanie hladiny cukru v krvi, pričom údaje sa pravidelne zaznamenávajú do aplikácie.

 

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2018 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Slovak Telekom, ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.