Reklama

OPPO Find N2 Flip - k dokonalému véčku mu chýbajú len detaily

Michal Sobek

Do redakcie sa k nám dostala novinka v podobe skladacieho véčka od čínskej spoločnosti OPPO. Má veľmi dobre našliapnuté na to, aby narušila monopol, ktorý si na globálnom trhu vytvoril výrobca Samsung.

Oproti ostatným skladacím smartfónom dostupných u nás OPPO Find N2 Flip používa iný typ skladacieho pántu, takže po roztvorení nie je ohyb vôbec až tak zreteľný ako práve pri podobnej skladačke od Samsungu. Bude to však stačiť?

95 %
OPPO Find N2 Flip je novinka od čínskeho výrobcu, ktorá chce narušiť monopol Samsungu na globálnom trhu. Skladacie véčko dokáže zaujať obrovským vonkajším displejom, dostatočným výkonom, skvelými fotoaparátmi aj, už konečne, dostatočnou výdržou.

Výhody

  • elegantný dizajn
  • skvelý vonkajší aj vnútorný displej
  • vysoký výkon
  • nadpriemerný hlavný fotoaparát
  • dostatočná výdrž

Nevýhody

  • chýbajúca certifikácia vodoodolnosti
  • maximálne 4K video pri 30 fps
  • absencia bezdrôtového nabíjania
Obsah pokračuje pod reklamou

OPPO Find N2 Flip má pomerne veľkú škatuľu, pokiaľ sa pozrieme na fakt, že v zloženom stave má veľkosť ako polovica klasického smartfónu. Okrem neho v samotnom balení nájdeme tiež USB kábel, 67-wattový adaptér, ale aj praktické prehľadné puzdro zložené z dvoch častí. To som osobne počas testu nepoužíval, čo u mňa nie je zvykom, keďže som fanúšikov puzdier a takejto formy ochrany, ale po prvotnom nasadení smartfón okamžite stratil svoju prémiovosť. Celé zariadenie zrazu nabralo na rozmeroch a prehľadné plastové puzdro rozhodne nepôsobí elegantne, ale aj tak výrobcu chválim aspoň za takúto ochranu priamo v balení.

Ak sa pozrieme na dizajn, tak v otvorenom stave ide o klasický smartfón s trochu väčšími rozmermi, všimnete si hlavne jeho podlhovastého tvaru. V tomto rozložení má rozmery 166,2 x 75,2 x 7,5 mm a príjemná je aj hmotnosť 191 gramov. Zadná strana je z matného skla, boky zase z lešteného kovu.

Za mňa prvou veľkou nevýhodou je absencia zvýšenej odolnosti proti vode. To aktuálne ponúkajú iba skladačky od spoločnosti Samsung a je to ich veľkou prednosťou. Zrejme za to čiastočne môže aj konštrukcia pántu, ktorá to aktuálne asi nedovoľuje, takže v blízkosti vody si na toto zariadenie musíte dávať naozaj pozor.

Najväčšia mágia nastáva, keď smartfón zložíte na polovicu. Vtedy sa dostávate na príjemné rozmery 85,5 x 75,2 x 16 mm. To je už veľkosť, ktorá sa vám zmestí aj do malých vreciek. Ak ich však máte hlboké, budete v nich smartfón trochu „loviť“, čo bolo aj v mojom prípade, preto som niekedy volil odloženie smartfónu do vrecka bez jeho zloženia.

Ak sa vrátim k pántu, tak ten je spravený skutočne precízne, nič v ňom nehrká, nevŕzga a zloženie ide tuhšie. Práve v tom je tá výhoda, že zariadenie drží v rôznych uhloch, môžete ho teda použiť ako statív. Aj aplikácia Fotoaparát sa nakloneniu pekne prispôsobuje. Otváranie jednou rukou však nie je veľmi pohodlné, dá sa naučiť určitý grif, ale stále pri tom budete vyzerať nemotorne. Zatváranie je už iný prípad, stačí zatlačiť do stredu displeja a dopomôcť si ukazovákom.

Na zabezpečenie smartfónu som používal čítačku odtlačkov prstov. Tá nie je integrovaná v samotnom displeji, ale v zapínacom tlačidle. Nemôžem na ňu povedať krivého slova, mne osobne fungovala vždy skvelo, rýchlo, ale hlavne spoľahlivo. K dispozícii je aj sken tváre, avšak ide len o 2D skenovanie, teda nie je to také bezpečné ako napríklad v prípade iPhonov.

Môžeme sa presunúť k displejom a začneme tým vonkajším. Ten je na pomery skladacích véčok skutočne rozmerný. Má 3,6-palca, je typu AMOLED a má rozlíšenie 720 x 382 pixelov. Čo sa týka kvality, tak nemal som problém s jasom ani čitateľnosťou údajov. Navyše doňho OPPO integrovalo aj hornú lištu so skratkami a spodnú lištu s notifikáciami. Na správy viete odpovedať buď smajlíkom alebo predpripravenými odpoveďami, ktoré si viete ešte dodatočne upraviť. Výrobca pridal aj praktické miniaplikácie ako napríklad fotoaparát, kalendár, počasie, záznamník, časovač a ďalšie. Nevýhodu vidím v tom, že tento displej viete odblokovať len odtlačkom prsta a toto rozhranie vám nedovoľuje naťukať buď číselný zámok alebo vzor. Nazval by som to ako taký smart hodinkový displej, kde viete vybaviť základné funkcionality. Ďalšiu nevýhodu som spozoroval aj vtedy, keď smartfón držíte v rozloženom stave v ruke. Vtedy si ukazovákom stále jemne hornú stranu vonkajšieho displeja „zacapkáte“.

Plynulo sa dostávame k hlavnému displeju, kde ma potešili symetrické rámčeky vôkol neho. Vyjadrím sa hneď k tomu, čo vás zaujíma najviac, a to je samotný ohyb displeja. Áno, stále je pod určitým uhlom viditeľný a aj dotykom ho pri sústredení ucítite. Pri porovnaní s konkurenciou je však oveľa menej výrazný, čo je rozhodne jeho plus. Aj pri zložení na polovicu obe časti k sebe perfektne doliehajú a nemáte tam medzeru ako pri Samsungu Galaxy Z Flip4. Toto je rozhodne krok správnym smerom a je len otázkou času, kedy to zavedie aj Samsung, pretože v tomto smere nespravil od prvej generácie žiadne výrazné vylepšenia.

Hlavný displej má uhlopriečku 6,8-palca, je to AMOLED, podporuje 120-hertzovú obnovovaciu frekvenciu a rozlíšenie 2 520 x 1 080 pixelov. Jeho pomer strán je 21:9, takže je trochu natiahnutý. S maximálnym jasom, ktorý by mal papierovo dosahovať až 1 600 nitov, som nemal najmenší problém. LTPO technológia umožňuje prepínanie obnovovacej frekvencie podľa zobrazovaného obsahu. V displeji sa nachádza priestrel pre 32-megapixelovú selfie kameru. Musím však povedať, že som videl už aj menšie priestrely. Fotografie z nej sú kvalitou veľmi vysoko, navyše ako selfie kameru môžete použiť aj hlavné fotoaparáty. O tom však až neskôr.

Asi tušíte, že nejde o rovnako tvrdý displej ako v prípade bežného smartfónu. Je na ňom nalepená ochranná fólia a pri bežnom používaní cítite, že je trochu mäkší. Odolnosť je však podľa mojich skúseností na vysokej úrovni, kde to však vidieť je to, že displej bude takmer stále plný odtlačkov prstov. Prečistiť ho však nie je problém.

Núdza nebude ani v prípade výkonu. OPPO nasadilo procesor MediaTek Dimensity 9000+. Je tu samozrejme plná podpora 5G a výkon je skutočne vysoký. Doba, keď sme nemali v procesoroch od spoločnosti MediaTek dôveru je už definitívne preč. Procesoru sekunduje 8 GB RAM a 256-gigabajtové úložisko bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami.

Celé prostredie Androidu 13 s nadstavbou ColorOS 13 pôsobí plynulo, je pekne graficky zvládnuté a všetko je prehľadné. Je tu aj veľká miera prispôsobenia, čo sa týka ikon, farieb, tvarov atď. Výrobca navyše deklaruje až 4 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. Skvelá práca, OPPO! Páčia sa mi aj špeciálne animované pozadia kvetov, kde rastlina rastie podľa toho, ako veľmi je smartfón otvorený.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo sa týka fotoaparátov, tak tu máme dvojicu okrúhlych modulov, ktoré skrývajú 50-megapixelový hlavný fotoaparát a sekundárny 8-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát. Už na úvod musím povedať, že OPPO Find N2 Flip je jeden z najlepšie fotiacich skladacích smartfónov, minimálne čo sa týka hlavného fotoaparátu. Je zrejmé, že sa pod to podpísala aj spoločnosti Hasselblad, s ktorou OPPO spolupracuje. Snímky z neho sú kvalitné, živé, ostré a detailné. Keď je málo svetla, OPPO to kompenzuje podareným nočným režimom. V prípade ultraširokouhlého fotoaparátu to nie je až také úžasné, no napriek tomu pri dobrom svetle dostanete aj dobrý záber. Táto dvojica vám svojou kvalitou určite vykúzli široký úsmev na tvári. Nepochopiteľnou nevýhodou je natáčanie 4K videa iba pri 30 fps. Tu je konkurencia už ďalej.

Ako som už spomínal vyššie, tak na fotenie selfie môžete využiť priamo tieto dva snímače. Stačí si v zavretom stave otvoriť fotoaparát a veselo začať fotiť selfie. V tomto režime však na fotenie selfie nemôžete využiť ultraširokouhlý snímač. No aj tu sa nájde jeden praktický lifehack. Roztvorte smartfón a spustite aplikáciu Fotoaparát. V ľavom hornom rohu je prepínač, ktorý aktivuje náhľad fotoaparátu aj na externý displej. Prepnite na ultraširokouhlý režim, smartfón v otvorenom stave chrbtom natočte na seba a pomocou tlačidla hlasitosti môžete zhotovovať aj ultraširokouhlé selfie fotografie.

OOPO Find N2 Flip má v sebe len tie najnovšie technológie, vrátane Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS, dual SIM, 5G aj NFC na bezkontaktné platby pomocou Google Pay. Pochváliť musím aj prítomnosť stereo reproduktorov. Kvalita je síce priemerná, ale maximálna hlasitosť je dostatočná. Na skladací smartfón ide o super reproduktory. Poslednou zastávkou je výdrž a nabíjanie. Smartfón obsahuje medzi skladacími véčkami najväčšiu kapacitu batérie, konkrétne 4 300 mAh.

Ako to je teda s výdržou? Smartfón som z nabíjačky odpájal okolo ôsmej hodiny ráno a celý deň s ním naplno fungoval. Večer, okolo polnoci, som mal stále k dispozícii od 10 do 25 % batérie. Niekomu sa to môže zdať málo, ale ja si myslím, že na skladacie véčko je to dostatočná hodnota a ak ste sa doteraz báli si kupovať takýto smartfón kvôli zlej výdrži, tak v prípade tohto kúsku sú to už zvládnuteľné hodnoty.

OPPO podporuje maximálny výkon nabíjania 44 W, teda na 50 % sa dostanete za zhruba 23 minút. Opäť menšie sklamanie je v tom, že výrobca v tomto prípade úplne vynechal bezdrôtové nabíjanie. Tento krok neberiem však ako mínus v kontexte, že miesto pre cievku OPPO zaplnilo vyššou kapacitou batérie.

OPPO Find N2 Flip je skvelo fungujúca aj vyzerajúca skladačka. Má príjemné rozmery, elegantný dizajn, skvelý a veľký vonkajší displej, parádny vnútorný displej, skvelý hlavný fotoaparát a výkonu na rozdávanie. Aj výdrž je už na akceptovateľnej úrovni, už ju teda netreba radiť k negatívom zariadenia. No sú tu veci, ktoré tento produkt trochu zrážajú. Tam môžem spomenúť napríklad absenciu ochrany proti vode, tam stále vedieť Samsung a natáčanie videa v 4K iba pri 30 fps. Spomenul by som aj absenciu bezdrôtového nabíjania, ale v tomto prípade som radšej za vyššiu kapacitu batérie, čo je na finálnej výdrži oproti konkurencii cítiť. Cena je stanovená na 1 099 eur, čo nie je síce najmenej, ale aj tak si myslím, že si ju toto zariadenie bez problémov obháji.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.