Reklama

Operačných systémov nie je nikdy dosť! Nokia si kúpila ďalší

Dominik Fúsek

Určite si spomínate na situáciu pred dvoma rokmi, keď výrobcovia mobilov i softvérové spoločnosti ohlásili množstvo nových operačných systémov. Časom sme ale zistili, že nie všetky sú schopné života. Konkurencia medzi výrobcami je výborná vec, ale ak je systémov príliš veľa, vývojári nie sú schopní či ochotní pre všetky tvoriť aplikácie. A systém bez dostatku aplikácií je mŕtvy. Čo teda Nokia sleduje kúpou ďalšej platformy?

Nokia N9 s MeeGo OS

Na rozdiel od Nokie, väčšina veľkých výrobcov mobilov sa prevažne alebo úplne sústredí na OS Android a ostatnými operačnými systémami len rozširuje svoje portfólio. Môže sa zdať, že Nokia nevie, čo chce. Symbian ako jej hlavný systém nakrátko vystriedal MeeGo a ešte pred spustením predaja prvého telefónu výrobca túto platformu zabil. V súčasnosti už všetky nádeje Nokia vkladá do OS Windows Phone. Nezabúda však ani na lacné prístroje, pretože tie ju dlho držali na pozícii lídra aj v časoch, keď výrobca ani nemal poriadny high-end. Podľa neoficiálnych informácií chce Nokia kúpou nórskej spoločnosti a jej systému Smarterphone vytvoriť ešte lacnejšie prístroje, než je rad Asha. Pôjde o akési „skoro smartfóny“ – prístroje s uzavretým systémom, ale mnohými vymoženosťami smartfónov. OS Smarterphone je napríklad výborne zdatný v sociálnych sieťach, ale aj v multimédiách a navyše má oveľa priateľskejšie prostredie, než aktuálne Nokia Series 40. Pritom nezáleží, či je Smarterphone OS použitý na dotykových alebo nedotykových prístrojoch.

Smarterphone

Čo tým ale Nokia sleduje? Zo všetkých veľkých výrobcov je Nokia najviac zameraná na lacné prístroje, pretože sú pre ňu veľmi dôležité. Výrobca navyše prezentuje filozofiu zavádzania mobilného internetu a moderných technológií v rozvojových krajinách. Na svete sú totiž miliardy ľudí, ktorí zatiaľ mobil nemajú, ale pri lepších podmienkach by ho mať mohli. Prvé odhady dokonca hovoria, že najlacnejšie modely s OS Smarterphone by mohli stáť iba 25 dolárov. Otázne je, či sa oplatí expandovať s ultralacnými mobilmi na nové trhy, keď najviac ziskový, t. j. high-end segment Nokie na konkurenciu dlhodobo stráca. Tak či onak, toto rozhodnutie prinesie veľa nového aj pre zákazníkov s nízkym rozpočtom.

Smarterphone architektúra

Zdroj a foto: Smarterphone, fony.sk, Nokia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.