Reklama

Opensignal u nás meral mobilné siete. Telekom predbehol všetkých

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Globálna spoločnosť Opensignal zverejnila report z merania mobilných sietí na Slovensku. Masívne testovanie ukázalo, že najlepšou sieťou disponuje Telekom, no ani Orange na tom nie je zle, viaceré prvé miesta obsadili práve títo dvaja operátori.

Výsledkom meraní totiž nie je jediný víťaz, Opensignal testuje množstvo faktorov, ktoré následne zobrazujú výsledky v 15 rôznych kategóriách. Najviac z nich vyhral Slovak Telekom.

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Obsah pokračuje pod reklamou

Mobile Network Experience Report od Opensignalu bolo merané vďaka tisíckam používateľov, ktorí o tom ani nemusia vedieť, lebo si nečítajú podmienky aplikácií a hier. V nich totiž môže byť informácie, že súhlasia s účasťou na nezávislom testovaní mobilných sietí.

Testy prebiehali od 1. novembra minulého roku do 29. januára 2023 v každej zo slovenských mobilných sietí. Keďže ale napríklad 4ka nemá poriadnu 5G sieť, v meraní 5G siete operátora nenájdeme. 4ka, mimochodom, nevyhrala žiadnu z kategórií Opensignalu. O2 vyhrala jedinú (a 5 zdieľaných), Orange vyhral 2 (a 4 zdieľané), Slovak Telekom vyhral až 6 kategórií (a 5 zdieľaných).

Práve v kategóriách, ktoré sa týkajú 5G sietí si prvé miesta delili operátori Orange a Slovak Telekom, a to konkrétne Skúsenosť s hraním na 5G (zdieľané medzi dvomi sieťami), Skúsenosť s hlasovými aplikáciami na 5G (veľmi tesná kategória troch hráčov) a Dostupnosť 5G (zhodný výsledok u dvoch).

Orange však jasne vyhral kategóriu downloadu dát v 5G s priemernou rýchlosťou 148,2 Mbit/s, čo je o skoro 13 Mbit/s viac ako Telekom. Orangeu sa darí držať aj prvenstvo v kategórii Availability, teda dostupnosti siete s 97,7 % výsledkom.

Rovnako prvé miesta si podelili aj títo hráči v kategóriách týkajúcich sa 4G siete: Skúsenosť s rýchlosťou sťahovania dát (veľmi tesný výsledok dvoch top hráčov oproti konkurencii) a Skúsenosť so 4G pokrytím (zdieľaná medzi tromi hráčmi na trhu).

Telekom sa ale pochváli, že sa mu podarilo vyhrať samostatné kategórie ako:

Skúsenosť v hrách (Games Experience) – ukázala silu siete v mobilných multiplayer zápasoch svetových titulov Fortnite či Pro Evolution Soccer, kde Opensignal meria odozvu, zmenu odozvy či straty paketov. 

Skúsenosť v hlasových aplikáciách (Voice App Experience) – meria kvalitu hovorov v aplikáciách ako WhatsApp, Skype a Facebook Messenger.

Skúsenosti s rýchlosťou posielania dát (Upload Speed Experience), tu operátor dosiahol najvyššie priemerné rýchlosti spomedzi všetkých sietí.

Rýchlosť posielania dát v 5G (5G Upload Speed Experience) – v testovaní dosiahol 2,7-násobok bežnej priemernej rýchlosti uploadu a s výrazným rozdielom oproti konkurencii. Opensignal sa pritom vyjadril, že všetci operátori dosiahli lepšie výsledky ako v predošlých meraniach.

Core Consistent Quality – reprezentuje bežné, ale menej náročné prípady: streaming SD videa, browsovanie, e-maily či zdieľanie foto. Limity rýchlosti sú nastavené na 1,5 Mbps (download) a 500 Kbps (upload).

Excellent Consistent Quality – je kľúčová pre naplnenie minimálnych požiadaviek pre sledovanie HD videa ako Netflix, priebeh video konferenčných hovorov, hranie a streamovanie videohier. Limity rýchlostí sú tu nastavené na 5 Mbps (download) a 1,5 Mbps (upload).

Kompletné výsledky aj s detailnými popismi meraní nájdete v Mobile Network Experience Report od Opensignalu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.