Reklama
  • #iOS
  • 3 min.
  • 2.8.2010

OpenAppMkt: nová alternatíva Apple App Store

Marek Šimunek

Jednotnú knižnicu aplikácií pre smartfóny s operačným systémom iOS ako prvá predstavila spoločnosť Apple formou svojho App Store. Nutnosť schvaľovania jednotlivých aplikácií spoločnosťou Apple je rovnako výhodou ako aj pomerne veľkou nevýhodou. Z tohto dôvodu vznikajú alternatívne zdroje aplikácií, ktoré si až donedávna vyžadovali neautorizovaný zásah, tzv. Jailbreak. Teraz však na scénu prichádzajú aplikácie združené do online obchodu OpenAppMkt.

OpenAppMkt

 

Z dôvodu striktnej politiky spoločnosti Apple o tom, ktorá aplikácia získa právo objaviť sa v App Store a ktorá nie, hľadá množstvo vývojárov rôzne alternatívne spôsoby ako dostať svoje aplikácie medzi užívateľov a určite aj spôsob ako na nich zarobiť. Jednou z možností je už spomínaný Jailbreak a k nemu priradené repozitáre ako Cydia, Icy alebo Rock. Tieto si však vyžadujú určitú technickú zdatnosť a samotný neautorizovaný zásah do systému. Je tu však iná a legálnejšia alternatíva, ktorá združuje aplikácie vytvorené pomocou štandardov HTML5, CSS a JavaScript. Pre aplikácie vytvorené pomocou týchto nástrojov vznikol nový obchod OpenAppMkt. Online knižnica s aplikáciami OpenAppMkt sa inštaluje jednoduchým navštívením adresy openappmkt.com a pridaním jej záložky na plochu.

OpenAppMkt

Rozhranie OpenAppMkt výrazne pripomína štandardný Apple App Store a v spodnej časti máte ikonky s odporúčanými aplikáciami, kategóriami aplikácii, najstahovanejšími aplikáciami a nastaveniami. Rovnako ako v prípade App Store sa pri každej aplikácii nachádza jej veľká ikona, krátky popis, cena a hodnotenie danej aplikácie, screeny a aplikáciu je možné zdieľať pomocou Twitteru alebo Facebooku. Aj napriek tomu, že OpenAppMkt je otvorený iba niekoľko dní, nachádza sa v ňom už veľké množstvo aplikácii, aj keď niektoré z nich sú ako ich Apple označuje „s nízkou užitočnosťou“. Nájdete tam však množstvo kartových hier, sudoku, hru na štýl legendárneho Pac-Mana. Aj keď je väčšina aplikácii zadarmo nájdu sa aj platené aplikácie. Aj keď v podstate OpenAppMkt neponúka žiadne aplikácie a hry, ktoré by sa nemohli objaviť aj v štandardnom App Store pre vývojárov ponúka zaujímavú alternatívu, nakoľko nie sú nútený dodržiavať rôzne pravidlá a platiť vysoké poplatky za vývoj aplikácií. Samozrejme netreba zabúdať aj na nevýhody aplikácií vytvorených v HTML5, ktoré majú obmedzený výkon a možnosti využitia systémových aplikácií. Ako alternatíva je však tento obchod s aplikáciami zaujímavý a minimálne stojí za vyskúšanie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.