- #Umelá inteligencia
- 3 min.
- 13.12.2024
OpenAI sprístupnilo model Sora pre generovanie videí, má to však háčik
Spoločnosť OpenAI celých desať mesiacov po zverejnení prvých ukážok modelu pre generovanie realistických videí sprístupnila model Sora prvým používateľom platených verzií ChatGPT.
Vydanie prichádza pomerne neskoro a v základných predplatných aj vo veľmi obmedzenej forme. OpenAI navyše medzičasom dobehla konkurencia.
Nástroj pre generovanie videí je síce priamo naviazaný na predplatné ChatGPT, no dostupný je na samostatnej webovej stránke Sora.com. Oficiálne bol zatiaľ sprístupnený používateľom v Spojených štátoch a „mnohých ďalších krajinách“, medzi ktoré, ako vás upozorní aj samotná stránka, však zatiaľ Slovensko nepatrí. Model nie je zatiaľ dostupný v Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku a celom Európskom hospodárskom priestore (EEA).
Obmedzený prístup majú ale aj používatelia v podporovaných krajinách. Predplatitelia ChatGPT Plus majú k dispozícii 1 000 kreditov pre vygenerovanie 50 videí s dĺžkou 5 sekúnd a HD rozlíšením (720 p). Predplatitelia ChatGPT Pro, čo je nové predplatné v cene 200 dolárov mesačne, si môžu vygenerovať až 500 videí s dĺžkou 20 sekúnd vo Full HD rozlíšení. Drahšie predplatné taktiež umožňuje z videa odstrániť viditeľný vodoznak a generovať súbežne až 5 videí.
OpenAI verejnosti poskytla už aktualizovaný model s názvom Sora Turbo, ktorý oproti prvej generácii dokáže generovať videá aj z textu, animovať existujúce obrázky či remixovať videá. V úvode však obmedzuje možnosť nahrávania a úpravy videí, na ktorých sú zachytení ľudia. Spoločnosť sa totiž otvorene obáva možnosti zneužitia jej modelu na tvorbu deepfake videí. Toto obmedzenie odstráni až neskôr, keď posilní svoje nástroje ochrany proti tvorbe neželaného obsahu.
Aj keď budú môcť používatelia s najvyšším predplatným z videí odstrániť viditeľný vodoznak, všetky videá budú obsahovať ešte jeden skrytý vodoznak uložený v metadátach. Jedná sa konkrétne o ochranu C2PA, ku ktorej využívaniu sa už prihlásili aj ostatné spoločnosti ako Adobe, Google, Meta, Microsoft či Sony a niektorí výrobcovia fotoaparátov a kamier.
Prvotné predstavenie modelu Sora vo februári tohto roka vytvorilo vlnu nadšenia i zdesenia z toho, ako rýchlo sa modely pre generovanie videí posunuli vpred. Desaťmesačná medzera medzi premiérou a skutočným sprístupnením modelu verejnosti však tento rozruch výrazne utĺmila a OpenAI ňou zároveň otvorila dvere konkurencii.
Dátum vydania pre Európu zatiaľ spoločnosť bližšie nestanovila, hovorí iba o „najbližších mesiacoch“. Medzitým by sa model mohol dočkať vylepšení na základe spätnej väzby od prvých používateľov, podľa ktorých videá trpia typickými „AI neduhami“ v podobe nezmyselných objektov a nadbytočných končatín na ľuďoch vo výstupných videách. „Táto ranná verzia modelu Sora bude robiť chyby, nie je perfektná“, uviedol jeden z vývojárov OpenAI počas predstavenia modelu.