Reklama

OpenAI predstavilo GPT-4 Turbo, umožní zarábať na vlastných AI četbotoch

Zdroj | OpenAI
Stanislav Vinc
Zdroj | OpenAI
Zdroj | OpenAI

Spoločnosť OpenAI pri príležitosti jedného roka od verejného spustenia služby ChatGPT zorganizovala svoju prvú vývojársku konferenciu s predstavením kľúčových noviniek pre najbližšie mesiace. Dočkáme sa technologického posunu, nových funkcií, ale aj zlacňovania.

V priebehu uplynulých dvanástich mesiacov sa z ChatGPT stala najrýchlejšie rastúca služba na svete. Zatiaľ čo väčšina služieb a sociálnych sietí potrebovala na prekonanie 100-miliónovej hranice pravidelných používateľov niekoľko rokov, ChatGPT na to stačili dva týždne.

Aktuálne službu využíva už 100 miliónov používateľov týždenne a viac ako 2 milióny vývojárov prostredníctvom jej API vyvíja nové služby, vrátane 92 % firiem z rebríčka Fortune 500.

Obsah pokračuje pod reklamou

GPT-4 Turbo, nové ceny a právna zodpovednosť

OpenAI postupne vylepšuje svoj jazykový model a zatiaľ čo službu ChatGPT pôvodne v novembri minulého roka spustila na veľkom jazykovom modeli verzie GPT-3.5, neskôr v marci tohto roka sprístupnila platiacim používateľom, vývojárom a firemným zákazníkom aj novšiu verziu GPT-4.

Osem mesiacov neskôr je spoločnosť opäť pripravená na posun. Zatiaľ čo doterajšie modely pracovali s vedomosťami aktuálnymi iba do septembra 2021, nová verzia GPT-4 Turbo je tentokrát trénovaná už na dátach aktuálnych až do apríla 2023.

Četbot bude taktiež schopný pracovať s väčšími objemami dát, v rámci jedného „okna“ bude môcť namiesto 8, resp. 32-tisícov po novom spracovať až 128-tisíc tokenov. Inými slovami, podľa slov OpenAI bude četbot v jednej požiadavke schopný spracovať viac ako 300 strán textu. Rozšírenia okna sa dočká aj nižší model GPT-3.5, ktorý po novom akceptuje 16-tisíc tokenov.

Milujeme vás ľudia, vytvorili ste niečo skutočne magické.

Satya Nadella, CEO Microsoft o spoločnosti OpenAI

Kľúčovou novinkou pre vývojárov a používateľov platiacich modelom pay-as-you-go, je neočakávané zníženie cien. Nový model GPT-4 Turbo bude stáť na vstupe 0,01 dolára za 1 000 tokenov a 0,03 dolára pri výstupe za rovnaký počet tokenov. Pri modeli GPT-3.5 Turbo bude stáť vstup 0,01 dolára a výstup 0,002 dolára.

Zdroj | OpenAI

Nový model GPT-4 Turbo je už aktuálne dostupný používateľom prostredníctvom API. Produkčná verzia by mala byť sprístupnená platiacim používateľom v priebehu najbližších týždňov, avšak presný dátum v tejto chvíli nepoznáme.

Spoločnosť okrem zlacnenia svojich aktuálnych modelov oznámila aj nasledovanie spoločností Google a Microsoft v poskytovaní odškodnenia v prípade, že ich firemným zákazníkom vzniknú právne nároky z dôvodu porušenia autorských práv. Služba Copyright Shield umožní firmám a vývojárom preniesť právnu zodpovednosť na spoločnosť OpenAI v prípade, že ChatGPT nejakým spôsobom svojou činnosťou poruší niekoho autorské práva, či už pri generovaní textu, kódu alebo najnovšie aj obrázkov.

Vlastné „GPT-čka“, na ktorých môžete zarobiť

Osobnosť četbota možno v rozhraní ChatGPT upravovať už od júla tohto roka. Možno si ho nastaviť tak, aby odpovedal na správy skôr technickejšie bez zbytočných omáčok okolo alebo naopak, aby sa skôr zhostil role rozprávača, ktorý dokáže kvetnato opisovať situácie a vymýšľať tak nové príbehy. Čoskoro tieto osobnosti bude možné zdieľať, interne vo firme i so širokou verejnosťou.

V ukážke obchodu GPT Store, ako OpenAI pripravovaný obchod s osobnosťami pre četbota nazýva, možno vidieť GPT ako kreatívneho kouča pre písanie textov, experta na pravidlá spoločenských hier, technického poradcu, vyjednávača či triediča prádla.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | OpenAI

Obchod s osobnosťami četbota, prosto zvaný GPT Store, bude spustený už v priebehu tohto mesiaca. V horizonte najbližších mesiacov začne OpenAI vyplácať finančné odmeny tvorcom najpopulárnejších „GPTs“. Autorom nového četbota sa pritom môže stať ktokoľvek, znalosť programovania pre vytvorenie vlastnej AI osobnosti totiž nie je potrebná.

Novovytvorenú osobnosť bude možné zdieľať vo verejnom obchode, no sprístupniť ju taktiež bude možné aj vybraným používateľom napr. v rámci organizácie. Firmy si tak budú môcť jednoducho vytvoriť vlastných četbotov, ktorí budú schopní odpovedať na požiadavky špecifickými spôsobmi. Osobnosti bude možné zdieľať s ostatnými používateľmi aj prostredníctvom webových odkazov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.