Reklama

Herným konzolám Nintendo 3DS a Wii U zvoní umieračik, končia ich online služby

Zdroj | Nintendo
Stanislav Vinc
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Zatiaľ čo v oblasti hier a samotných herných konzol Nintendo patrí medzi absolútnu špičku na trhu, v oblasti online služieb v porovnaní so Sony a Microsoftom ešte stále trochu tápe.

Online služby Nintenda pripomínajú hlavu Hydry, aj keď tentokrát už svitá na lepšie časy a ich postupné zjednotenie. Tomu však musí predchádzať aj zrušenie tých nadbytočných.

O stave online služieb spoločnosti Nintendo niečo napovedá fakt, že medzi marcom až augustom tohto roka si nebolo možné vôbec zahrať online režimy v hrách Mario Kart 8 a Splatoon na hernej konzole Wii U. Nintendo má však v tomto smere šťastie v neštastí, že Wii U bol pomerne veľký komerčný prepadák a tak tento online režim zrejme chýbal iba hŕstke hráčov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hoci Nintedo po oprave „zraniteľnosti“, ktorá vypnutie online hrania spôsobila, konečne online multiplayer na Wii U nedávno v týchto hrách spojazdnila, bude to iba na krátky čas. Spoločnosť oficiálne oznámila, že v apríli 2024 oficiálne ukončí všetky online služby pre herné konzoly Nintendo 3DS a Wii U.


Z hernej konzoly Wii U sa od roku 2012 predalo iba 13 miliónov kusov, čo je najhorší výsledok spomedzi všetkých konzol tejto spoločnosti, jej predaj preto skončil už v roku 2017. Konzole Nintendo 3DS sa však darilo výborne a v rokoch 2010 až 2020 sa jej celosvetovo predalo až 75 miliónov kusov.

Nateraz platí, že aj po aprílovom dátume ukončenia online služieb, si budú môcť hráči do týchto konzol sťahovať záplaty a taktiež opätovne sťahovať predtým zakúpené hry v eShope. Nové nákupy v online obchode nie je možné robiť už od marca tohto roka. Online zatiaľ zostáva aj cloudová služba Pokémon Bank, ktorú už však oficiálne nahradila služba Pokémon Home.

Funkčná zostáva aj služba StreetPass, ktorá umožňuje vzájomne bezdrôtovo prepojiť konzoly Nintendo 3DS, samozrejme za predpokladu, že niekoho s druhým 3DS osobne stretnete. Naopak funkcia SpotPass, neustále na pozadí aktívna online služba konektivity, taktiež končí spolu s nie až tak známou hrou Nintendo Badge Arcade.

Nintendo každopádne príliš svojou schopnosťou udržať online svoje staršie konzoly aspoň po stránke záplat, nie je až tak isté. Priamo v otázkach a odpovediach ohľadom vypnutia služieb totiž pre istotu uvádza, že „ak dôjde k udalosti, ktorá by sťažila pokračovanie online služieb pre softvér Nintendo 3DS a WIi U, možno budeme musieť služby ukončiť skôr, ako bolo plánované.“

Generálny riaditeľ Shuntaro Furukawa si uvedomuje, že neustále spúšťanie nových online služieb s vydaním každej novej konzoly, nebolo správnym krokom a prechod medzi generáciami konzol bol tak pre hráčov náročný. To by sa malo od aktuálnej konzoly Nintendo Switch zmeniť. Základom prechodu medzi ňou a ďalšou generáciou, podľa neho bude ich súčasná používateľská základňa Nintendo Accounts, ktorú tvorí až 290 miliónov hráčov po celom svete.

Kde snaha korporátov končí, tam začína snaha fanúšikov. Podobne ako v prípade niektorých ukončených online služieb pre PlayStation 3, tak aj v prípade služieb pre Nintendo 3DS a Wii U komunita usilovne pracuje na tom, aby dokázala plnohodnotne nahradiť oficiálne servery vlastnými, či už ide o Friends pre Wii U a Wii U Chat, ktoré sú už prostredníctvom Pretendo siete plne funkčné alebo konkrétne tituly, na ktorých online komunitnej podpore sa aktívne pracuje.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.