Reklama

OnePlus sa spája s CATL pre batériu Glacier. Čaká nás „ľadová“ revolúcia?

Zdroj | GIZMOCHINA
Juraj Procházka
Zdroj | GIZMOCHINA
Zdroj | GIZMOCHINA

Spoľahlivý tipér v Číne naznačil novú technológiu batérií, ktorá by mala byť prvýkrát nasadená v pripravovanom smartfóne OnePlus Ace 3 Pro a čínska spoločnosť teraz túto správu oficiálne potvrdila. OnePlus úzko spolupracuje so svetovou jednotkou vo výrobe batérií Contemporary Amperex Technology Limited (CATL), aby do svojich smartfónov priniesol revolučnú batériu. Nazýva ju OnePlus Glacier Battery.

Keď v roku 2016 OnePlus predstavil 20-wattový systém rýchleho nabíjania Dash Charge so svojím mobilom OnePlus 3, bol to začiatok jednej z ciest, ktorá má odstrániť „strach z vybitej batérie“. Skutočne, dnešné smartfóny sa s výdržou nechytajú na niekdajšie špičkové GSM telefóny, napriek tomu, že majú batérie s mnohonásobne vyššou kapacitou. Dôvod je prostý. Veľké displeje a nadupané technológie jednoducho spotrebujú veľké množstvo energie.

Pozrite si

Veľkolepý návrat OnePlus, 12-tka je nekompromisná vo všetkých smeroch!

Obsah pokračuje pod reklamou

V zásade by nebol problém výdrž podstatne predĺžiť osadením veľkokapacitných batérií. Tie by však pri súčasných technológiách premenili smartfóny na „tehly“ a tak je batéria s kapacitou povedzme 5 000 mAh v kombinácii s rýchlym nabíjaním znesiteľným kompromisom. Revolúciu však prinesú veľkokapacitné batérie s vysokou energetickou hustotou, vďaka ktorej môžu zostať tenké a zároveň zaistia dlhú výdrž zariadenia. Prvou lastovičkou môže byť práve OnePlus Glacier Battery.

Malý návrat do minulosti nám pripomenie iný revolučný zvrat v mobilných technológiách. Nokia s modelom 6110 odštartovala podobnú revolúciu v roku 1998. V časoch, keď v mobiloch kraľovali Ni-MH batérie a v niektorých ešte aj Ni-Cd, prišla s Li-ion batériou s vtedy nevídanou kapacitou 900 mAh. A keďže to bola éra 2G (ešte pred príchodom GPRS a EDGE), mobil ponúkol výdrž v stand-by režime až 270 hodín (viac ako 11 dní!), alebo až 5 hodín telefonovania. Sám som jednu Nokiu 6110 vlastnil aj s montážnou sadou na handsfree telefonovanie v aute (Bluetooh bol hudbou budúcnosti), v ktorej sa mobil zároveň aj dobíjal. Mohol som tak šokovať priateľa, ktorý sa ma spýtal, ako často nabíjam mobil. Odpoveď znela: „Nikdy! Aspoň nie nabíjačkou zo zásuvky. Dobije sa mi cestou do práce a domov.“

Uniknuté informácie neprezrádzajú žiadne detaily o „ľadovcovej batérii“ Glacier Battery, no niektoré zdroje tvrdia, že CATL a OnePlus vyvinuli vysokovýkonnú batériu pre mobilné zariadenia s použitím silikónovej zápornej elektródy. Ponúkne tak vyššiu energetickú hustotu pri zachovaní vysokej rýchlosti nabíjania. Podľa minulotýždňovej správy telefón bude vybavený batériou s obrovskou kapacitou 6 100 mAh so 100 W nabíjaním.

Zdroj | GSM Arena

Poster hovorí, že prvý smartfón s novou batériou OnePlus Glacier Battery, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o Ace 3 Pro, bude oficiálne predstavený v Číne zajtra, 20. júna.

Už predchodca nového smartfónu, OnePlus Ace 2 Pro predstavený v auguste 2023, je poriadne nadupaný mobil. Podrobnosti o jeho výbave nájdete v článku, ktorý sme mu venovali. Tento model disponuje 5 000 mAh batériou a podporuje 150 W rýchle nabíjanie SuperVOOC cez kábel.

Presné technické detaily batérie Glacier stále zostávajú záhadou, ale OnePlus práve naznačil, že nová technológia batérie ponúkne niekoľko výhod oproti súčasným štandardom.

Pozrite si

600 km za 10 minút? CATL odhalil batériu LFP s najrýchlejším nabíjaním

Neoficiálne sa hovorí, že táto batéria môže dosiahnuť plné nabitie za menej ako 30 minút pri nabíjaní výkonom 100 W. Napriek značnej kapacite batérie má Ace 3 Pro tenký profil s hrúbkou tesne pod 9 mm, takže to nebude žiadna „tehla“. Kombinácia veľkokapacitnej batérie a rýchleho nabíjania v kompaktnom dizajne by mohla zmeniť pravidlá hry podobne, ako Nokia 6110 pred viac ako štvrťstoročím.

Zdá sa, že primárnym cieľom je vytvoriť batérie, ktoré sú energeticky hustejšie a schopné vydržať dlhší čas používania bez potreby častého nabíjania. A keď bude dobitie nutné, prebehne maximálne rýchlo. Ďalšie podrobnosti o technológii Glacier Battery odhalí OnePlus 20. júna.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.