Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

OnePlus Nord CE 5G - komplikovaný názov, zato výborný smartfón

OnePlus Nord CE 5G - komplikovaný názov, zato výborný smartfón
Števo Porubský
OnePlus Nord CE 5G - komplikovaný názov, zato výborný smartfón
91 %
OnePlus pred nedávnom predstavil nový smartfón OnePlus Nord CE 5G. Znalým je jasné, že ide o strednú triedu s podporou 5G. Menej znalým poviem na úvod iba toľko, že toto je cenovo dostupný model strednej triedy s tenkým telom a 3,5 mm audio portom, no so stále veľkou batériou. Ako dopadol v teste?

Výhody

  • výborné spracovanie
  • 12 GB RAM
  • podpora 5G
  • 30W nabíjanie

Nevýhody

  • priemerný fotoaparát
  • USB-C 2.0
  • chýba odolnosť voči vode či prachu

OnePlus Nord CE 5G je tým smartfónom, po ktorom sa pozerajú náročnejší používatelia, ktorí chcú ale cenovo dostupné zariadenie bez nutnosti mať najvýkonnejší čipset, ktorý aj tak nikdy nevyužijú. Naproti tomu ale 6, 8 či 12 GB RAM poteší, pretože appky potrebujú viac RAMku ako procesor.

Hoci Nord 5G CE prišiel v testovacom balení (navyše s trojicou zadných krytov priamo od OnePlus), to predajné má byť aj tak pomerne bohaté. Okrem samotného smartfónu v ňom nájdete 30 W nabíjačku, USB-A – USB-C kábel, silikónový ochranný obal na zadnú časť a fóliu na displej, ktorú už výrobca nalepil rovno vo výrobe.

Testovací telefón mám vo farbe Blue Void (modrá prázdnota). V predaji je ešte v bielej a čiernej. Má pripomínať hlboký oceán vďaka najrôznejším odrazom. Chválim ale povrchovú úpravu v matno zamatovom finiši. Je na nej vidieť odtlačky prstov výrazne menej. Teda odtlačky prstov ani vidieť nie je, no rôzne šmuhy a pozostatky z potu a mastnosty rúk.

Telo je spracované ukážkovo, hoci je z plastu. Zadnú ani prednú stranu nekryjú odolné sklá Gorilla Glass. Bočná strana pôsobí ako z kovu, no ruku do ohňa za to, že z kovu je nedám a škrabať telefón tiež nechcem. Počkáme si na verdikt Jerryho.

OnePlus Nord CE 5G má rozmery 159,2 x 73,5 x 7,9 mm, hmotnosť je príjemných 170 gramov. Hrúbka i tvar tela sú ideálne do ruky, a to aj tých menších. Šírka takmer 7,5 cm je už ale dosť.

Telefón je prísne súmerný, horné i spodné zaoblenia sú identické, preto sa mi neraz stalo, že som Nord CE 5G zobral do rúk a snažil sa ho zapnúť dole hlavou. ON/OFF tlačidlo je pritom na pravej strane, na môj vkus pomerne vysoko, hlavne pre pravákov. Ľaváci, na druhej strane, budú spokojnejší, lepšie sa dosahuje ukazovákom ľavej ruky.

Na opačnej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti, resp. ako okamžitá spúšť fotoaparátu (obe tlačidlá). Nad nimi je ešte slot na nanoSIM karty. Do OnePlus Nord CE 5G viete zmestiť dve, no už žiadnu microSD kartu. Slot pre druhú SIM nie je zdieľaný, ako býva často zvykom.

Vnútornú pamäť s kapacitou 128, resp. 256 GB (v závislosti od modelu) si tak nijakým spôsobom nerozšírite. Jedine cez cloud, alebo pomocou externého USB-C disku. Vnútorná pamäť je typu UFS 2.1

V hornej časti nie je prakticky nič, iba otvor druhého mikrofónu. V spodnej časti je toho ale omnoho viac. Okrem troch otvorov pre mono reproduktor, USB-C 2.0 portu a druhého mikrofónu si tu miesto našiel opäť 3,5 mm audio port! Nord CE 5G má opäť port pre slúchadlá, resp. mikrofón.

V prednej časti je dominantou 6,43″ Fluid AMOLED displej s rozlíšením 1 080 x 2 400 px. Takéto rozlíšenie je plne postačujúce, pixely uvidíte jedine lupou, voľným okom určite nie. Pomer strán 20:9 je dnes už tiež celkom bežný, viac na ňom vidieť, hlavne pri surfovaní internetom. Plusom je určite obnovovacia frekvencia 90 Hz.

V displeji je vyrezaný otvor pre 16 Mpx webkameru, tesne nad displejom je mriežka reproduktora, ktorý ale slúži iba pri hovoroch. Pri multimédiách je možné využívať iba reproduktor v spodnej časti. Škoda. Poteší ale už nalepená fólia na ochranu displeja, ale aj ultrazvukový snímač odtlačku prsta pod ním. Ani raz sa mi nestalo, že by nereagoval.

Displej je výborný. Dobre sa číta aj z uhlov, má dobrú odozvu, 90 Hz frekvencia tiež pomáha plynulému listovaniu obsahu. Mierne mi ale prekáža nedokonalý svetelný senzor, ktorý má problém reagovať pri veľmi slnečnom počasí a tak nenastaví maximálny jas. Displej sa potom na priamom slnku číta veľmi mizerne.

Displeju je možné nastaviť nie len nočný režim, ale aj jeho sýtosť. Možné je zapnúť si režim čítania s minimalizáciou modrého svetla či prenúť displej do tmavého režimu, príp. si ho zapnúť do automatiky. Displej je možné, samozrejme, aj kalibrovať. Okrem živých a prirodzených farieb je možné nastaviť aj HDR AMOLED, sRGB alebo Display P3 farby.

V zadnej časti vytŕča necelé 2 mm do priestoru modul fotoaparátu. Vďaka nemu, alebo presnejšie kvôli nemu, sa ale telefón pri položení na stôl hojdá a hrkoce, hlavne ak s ním niečo robíte, napríklad odpisujete na správu či len tak blúdite internetom. Je mi ale jasné, že do tenkého tela to inak spraviť nešlo. A možno aj šlo, dať modul do stredu…

Mimochodom, OnePlus Nord CE 5G je najtenším telefónom OnePlus od čias modelu 6T. A to má vo vnútri stále pomerne veľkú 4 500 mAh batériu. Tá sa navyše nabíja do výkonu 30W, čo je super, pretože za pár minút nabíjania máte vystarané na niekoľko hodín používania. Za 30 minút nabíjania sa zas telefón dokáže nabiť z 0 na 70% kapacity batérie. Slušné a praktické. V praxi som za 24 minút dosiahol z 3% spomínaných 70%. Z 0% je to náročnejšie, trvá dlhšie kým sa batéria z nuly zobudí.

Batéria vydrží necelé dva dni bežného používania, no záleží od toho, čo za bežné používanie možno pokladať. Ak sa radi hráte, neustále ste na Instagrame, Facebooku či inej sociálnej sieti, sledujete YouTube či inú VoD službu, batéria vám pokojne umrie aj po pol dni.

Pod kapotou sa ukrýva minuloročný čipset Snapdragon 750G 5G s 8 nm ARM architektúrou Cortex-A77 a Cortex-A55. Sekunduje mu grafický čip Adreno 619. Čipset je vybavený aj Hexagon Tensor Accelerator AI enginom či podporou globálneho 5G (Sub-6 a mmWave, SA aj NSA). Teoretickým maximom pre download v 5G sieti je 3,7 Gbit/s a 1,6 Gbit/s pre upload. OnePlus ale uvádza 2,95 Gbit/s.

3DMark Wild Life mu nadelil 1 113 bodov, v Sling Shot Extreme získal 2 729 bodov. V redakcii máme pritom na test top verziu s 12 GB RAM A 256 GB pamäťou.

Súčasťou čipsetu je aj Wi-Fi 6 modul či Bluetooth 5.1, OnePlus Nord CE 5G ale podporuje iba do Wi-Fi 5. Nechýba však NFC. Samozrejmosťou je Beidou, Galileo, GLONASS, NavIC, GPS, GNSS, QZSS a SBAS pozičné systémy.

V zadnej stene sú už spomínané tri fotoaparáty. Hoci OnePlus Nord CE 5G klame telom – pod modulom je napísané: 64 MP AI Triple cam, 64 Mpx snímač je tu iba jeden. Ide o hlavný snímač s veľkosťou 1/1,8″ uložený pod 26 mmm optikou (po prepočte) zo 6 prvkov a svetelnosťou f/1,79. Využíva automatické ostrenie na báze fázového posunu (PDAF). Optická stabilizácia ale chýba, všetky foťáky využívajú digitálnu stabilizáciu.

Druhý fotoaparát má len 8 Mpx snímač miniatúrnej veľkosti 1/2,3″ pod širokouhlou optikou so záberom 119° s f/2,25. Tretím fotoaparátom je čierno-biely 2 Mpx snímač hĺbky, takže to využiteľný fotoaparát ani nie je. Pri tom rozlíšení by to bolo aj tak zbytočné.

Fotoaparát vo výsledku podáva veľmi priemerné výsledky. Pri slnečnom počasí ťahá farby do žltých tónov (viď vinič oproti modrej oblohe, príp. tráva v štrku).

V prípade prechodu medzi jasnou a tmavou scénou sa aktivuje HDR, ktoré ale tiež nezodpovedá reálnym farbám. Navyše pri okrajoch je vidieť masívny šum a veľkú stratu detailov.

Širokouhlé zábery z 8 Mpx fotoaparátu sú použiteľné maximálne na displeji smartfónu, akonáhle si ich otvoríte na veľkom monitore a navyše po boku záberov z hlavného fotoaparátu, bude vám jasné, prečo ich kritizujem. Ani len vyváženie farieb nie je konzistentné…

Pri skúmaní záberov v počítači mi akosi nejde do hlavy ich neostrosť. Takmer žiadna fotografia nebola ostrá podľa predstáv. A to som v mnohých prípadoch dotykom prsta určoval, ktorá časť scény sa má zaostriť.

Samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30 fps. Viac OnePlus Nord CE 5G nepodporuje a ani viac nie je potrebné. Full HD je možno snímať do 120 fps.

4K Ultra HD video je, naopak, saturované bez reálnych farieb.

Fotoaparát, resp. jeho appka je veľmi chudobná čo sa nastavení týka, ale veľmi bohatá na najrôznejšie režimy. Súčasťou režimov je aj tzv. Nightscape pre fotenie v noci. Režim je schopný, no výsledok už nie. V prípade nočného fotenia dokáže Nord CE 5G nasnímať do 8 rýchlych záberov za sebou spojiť ich do jedného.

Nočný režim je možné používať aj počas dňa, skladaním záberov sa zvýrazní snímaná scéna, prekvapením ale je, že sa o čosi priblíži. Ide zjavne o daň za skladanie záberov, namiesto 26 mm pôsobí ako z 28 mm skla. Na týchto záberoch štrku to vidieť najlepšie. Zábery boli vytvorené podvečer.

Zábery v úplnej tme sú ale nepoužiteľné. Nič iné ako tmu snímač nedokázal nasnímať.

Toto je záber s umelým osvetlením:

Toto je s bleskom bez iného osvetlenia:

A toto sú zábery z automatického a Nightscape režimu bez blesku či iného spôsobu osvetlenia.

Medzi režimami je aj UltraShot HDR, Portrait, Panorama či Pro mode. Práve tento posledný otvára možnosti tým, ktorí sa chcú s fotakmi „pohrať“ ešte pred ich nasnímaním. Umožňuje nastaviť zaostrenie, ISO, rýchlosť uzávierky či vyváženie bielej. Šikovné, hlavne keď makro zábery v automatickom režime novému Nordu nejdú. Nejdú mu ale vôbec, nech sa snažíte akokoľvek.

Foto v Pro režime s manuálnym nastavením zaostrenia.

Rovnako nepoužiteľné je i priblíženie. Ani 2-násobné a ani 10-násobné (obe digitálne) nie sú vhodné ani len na displej smartfónu.

Fotoaparát OnePlus Nord CE 5G ma tak sklamal. Namiesto úrovne vyššej strednej triedy by som ho zaradil k tej nižšej.

Operačným systémom je OxygenOS 11 postavený na 11. verzii Androidu. Systém je prakticky čistý, bez bloatwaru. To určite poteší. Potešia aj vcelku podrobné nastavenia.

Nový Nord CE 5G sa predáva od 299 € za verziu s 6 GB RAM a 128 GB pamäťou. Testovaná verzia s dvojnásobkom pamätí vyjde o 100 € viac. V predaji je však aj verzia s 8 GB RAM a 128 GB pamäťou za 339 €.

OnePlus Nord CE 5G je šikovným smartfónom s 5G sieťou, ktorý ale mnohých určite sklame priemerným fotoaparátom. To je stále možné vylepšiť updatom systému, ktorý by mohol problémové miesta vyriešiť. Ak sa tak stane, Nord CE 5G bude veľmi silnou konkurenciou pre veľkých výrobcov, ale aj tých čínskych, ktorí cenovo dostupné 5G smartfóny ešte len pripravujú alebo iba teraz prichádzajú na trh.