OnePlus 8 a 8 Pro potešia, ale i sklamú zároveň, hlavne kvôli cene

ZDROJ | OnePlus

Čínsky výrobca OnePlus dnes on-line predstavil svoju novú vlakovú loď, model 8. Po vzore konkurencie ale nebude v predaji iba jedna verzia, ale rovno dve – OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro. Obe novinky majú rovnaký základ, líšia sa však pre niekoho v podstatných detailoch.

Oba nové top-end modely OnePlus budú pracovať na aktuálne najvýkonnejšom čipsete od Qualcommu, Snapdragone 865. Ten okrem iného zaručuje aj podporu 5G sietí. Sekundovať mu bude 8, resp. 12 GB RAM. RAMky sa budú líšiť v závislosti od modelu. Menší model bude pracovať na LPDDR4X pamätiach, väčší súrodenec dostane rýchlejšie LPDDR5 pamäte. K dispozícii majú mať oba modely 128, resp. 256 GB pamäte, no bez slotu na pamäťovú kartu. Veľkým plusom je odolnosť tela voči vode a prachu – IP68.

ZDROJ | OnePlus

Rozdielom bude aj displej. Menší model ponúkne 6,55″ Fluid AMOLED displej s pomerom strán 20:9, Full HD+ rozlíšením a 90 Hz frekvenciou, väčší model má, logicky, väčší displej s uhlopriečkou 6,78″. Pomer strán či typ (Fluid AMOLED) ostal zachovaný, rozlíšenie stúplo na QHD+ a stúpla aj obnovovacia frekvencia – 120 Hz. Poteší aj podpora 10-bitovej farby a má aj MEMC čip. V oboch modeloch nechýba podpora HDR10+. Zároveň v oboch je v displeji dierka pre 16 Mpx webkameru. Dierka má vraj len 3,8 mm priemer.

ZDROJ | OnePlus

Zmeny medzi novinkami vidieť aj na zadnej strane. Základný model má 48 + 16 + 2 Mpx snímače, väčší model ponúkne dva 48 Mpx snímače a 8 a 5 Mpx sekundárne snímače. Hlavný 48 Mpx snímač s veľkosťou 1/1,4″ je v oboch prípadoch pod 24 mm stabilizovanou optikou so svetelnosťou f/1,7.

ZDROJ | OnePlus

16, resp. 48 Mpx sekundárny snímač je uložený pod ultraširokouhlou optikou s f/2,2. 2 Mpx snímač z OnePlus 8 slúži na macro zábery. 8 Mpx snímač z OnePlus 8 Pro je pre telefoto zábery (3x optické priblíženie, 30x digitálne), 5 Mpx snímač slúži na snímanie hĺbky ostrosti. V oboch prípadoch je na zaostrovanie používaná detekcia fázového posunu (PDAF), v prípade OnePlus 8 Pro sa k tomu pridáva ja laserový autofókus.

Video s 4K Ultra HD rozlíšením je samozrejmosťou aj pri 60 fps. O kvalitný obraz sa stará nie len optická, ale aj elektronická stabilizácia. K dispozícii má OnePlus 3 mikrofóny pre čo najlepší priestorový zvuk, fungovať má ale aj zoomovanie zvuku.

ZDROJ | OnePlus

Vo výbave nemá chýbať Wi-Fi 6, Bluetooth 5, NFC, GPS a všetky známe pozičné systémy, ale ani stereo stereoreproduktory. K dispozícii má byť aj nový Haptic Vibration 2.0 pre lepšiu haptickú odozvu nie len pri dotyku displeju.

To čo nevidieť, ale je rovnako dôležitý rozdiel, je batéria. V menšom modeli je 4 300 mAh Li-Ion batéria, vo väčšom je 4 510 mAh Li-Ion batéria. V oboch prípadoch ju je možné nabíjať výkonom 30 W pre drôtové, prípade 8 pro aj bezdrôtové nabíjanie. Pre bezdrôtové nabíjanie bude mať vlastnú nabíjačku Warp Charge – za pol hodinu sa nabije na viac ako 50% kapacity. Model 8 Pro dokáže nabíjať reverzne, teda iné zariadenia pri položení na zadnú stranu, ale len výkonom 3 W.

ZDROJ | OnePlus

OnePlus 8 aj OnePlus 8 Pro budú pracovať na operačnom systéme OxygenOS postavenom na Android 10. Obe novinky prídu do predaja globálne cez web OnePlus. Menší model má štartovať na sume 699 €, resp. 799 €, väčší model OnePlus 8 Pro bude stáť 899 €, resp. 999 € za 12 GB RAM a 256 GB pamäť. OnePlus 7 pritom pred rokom stál 599 €, OnePlus 7T stál 759 €. Dôvodom rastu cien je určite aj podpora 5G sietí, ale aj dorovnanie konkurenčných cien, ktoré tiež medziročne narástli o nemalé percentá.

V predaji bude v niekoľkých farbách, vrátane farebných kombinácií ako zelená (Glacial Green), modrá (Ultramarine Blue) – iba model 8 Pro. V predaji bude ale aj klasika – čierna (Onyx Black). Štvrtá farba, Interstellar Glow, bude dostupná len pre model OnePlus 8.

ZDROJ | OnePlus

Komentáre k článku