Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

OnePlus 5 - doteraz najlepší Číňan s až 8 GB RAM

OnePlus 5 - doteraz najlepší Číňan s až 8 GB RAM
Zdroj | OnePlus
Števo Porubský
OnePlus 5 - doteraz najlepší Číňan s až 8 GB RAM
Zdroj | OnePlus
Zdroj | OnePlus

Čínsku spoločnosť OnePlus už našincom asi netreba predstavovať. Túto mladú spoločnosť v oblasti mobilných technológií poznáte určite aj vďaka modelom OnePlus One, OnePlus 2, OnePlus 3 alebo najnovšiemu OnePlus 3T. Nie je tak divu, že novinka výrobcu ponesie názov OnePlus 5, keďže je piaty v poradí. OnePlus X nebola vlajková loď.

Smartfón OnePlus 5 má nový dizajn. Je vytvorený z jedného kusa hliníka a zjavne úplnou náhodou pripomína Apple iPhone 7 Plus. Novinka má tzv. Horizon Line, podľa zakrivenia Zeme. Mierne zakrivená je zadná strana pre lepšie držanie v ruke.

Zdroj | OnePlus

OnePlus sa pritom chváli, že OnePlus 5 je vyrobený na základe používateľov a ich pripomienok. Napríklad vypočul aj takú drobnosť ako vibračný motorček, ktorý je v novinke jemnejší. Zjavne však nepočúval, že mnohí si priali, aby bol smartfón odolný voči vode.

Novinkou je špeciálne tlačidlo na bočnej strane na rýchlu zmenu režimov zvonenia.  Pod displejom nechýba snímač odtlačku prsta v tlačidle Home, ktorý je možné využiť aj na ochranu súkromných súborov. Na tele nájdete aj 3,5 mm audio port. Je hneď vedľa USB-C (USB 2.0) portu. Telo je pritom hrubé len 7,25 mm!

Zdroj | OnePlus

Do tenkého tela OnePlus napratal bohatú dávku top-end hardvéru. O chod sa bude starať najnovší Snapdragon 835 s taktom do 2,45 GHz a grafika Adreno 540. Sekundovať im bude 6 alebo až 8 GB pamäť RAM typu LPDDR4X! O dostatok miesta sa zas postará 64 alebo 128 GB UFS 2.1 pamäť.

Vďaka novému procesoru je samozrejmosťou aj gigabitové LTE, ktoré využijete na celom svete, Wi-Fi ac MIMO, no nechýba ani Bluetooth 5.0 či NFC. Bežnou funkciou je tiež i GPS/GLONASS pozičné systémy. Smartfón sa pritom predáva ako Dual SIM.

Zdroj | OnePlus

Displej má síce len 5,5″ a len Full HD rozlíšenie (401 PPI), no na displeji smartfónu viac nie je ani treba. Možno len pre virtuálne okuliare. Optic AMOLED displej ale vďaka nižšiemu rozlíšeniu šetrí batériu, čo je plusom. Displej pritom pokrýva DCI-P3 farebné spektrum. Krycie sklo je typu Gorilla Glass 5.

Navyše má aj špeciálny softvér pre nastavenie podsvietenia displeja pre čo najpohodlnejšie prezeranie obsahu. Zaujímavosťou je systéme screenovania aj dlhých web stránok – pomocou gesta.

Zdroj | OnePlus

Rozmery novinky sú 154,2 x 74,1 x 7,25 mm, hmotnosť mierne prekračuje 150 gramov. Novinka má aj zaujímavý fotoaparát. Podobne, ako väčšina výrobcov, aj OnePlus 5 bude disponovať dvojicou snímačov pod dvojicou šošoviek.

Hlavný fotoaparát má 16 Mpx rozlíšenie a je pod klasickou (24 mm) optikou so svetelnosťou f/1,7. Sekundárny fotoaparát má 20 Mpx a je pod „telefoto“ optikou so svetelnosťou f/2,6.

Zdroj | OnePlus

Oba snímače majú logo Sony. Nie sú však obyčajné, ale vraj vytvorené priamo pre OnePlus 5. Na ostrenie novinka využíva Fast AF, čo je kombinácia fázovej detekcie a detekcie kontrastu. Na ostrenie využíva celú plochu oboch snímačov, pričom jeden snímač využíva fázovú a druhý detekciu kontrastu.

O čo najlepšie zábery sa stará množstvo softvérových vylepšení. Napríklad Portrait Mode pre lepšie portréty. Nechýba ani Pro Mode pre manuálne nastavenia záberu. Čerešničkou, ktorú sme doteraz nevideli u žiadneho smartfónu je histogram!

Samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30 fps, ale aj Full HD pri 60 fps. Nechýba ani HDR či snímanie do RAW. Nad displejom je 16 Mpx webkamera s Full HD videom a HDR.

Batéria s kapacitou 3 300 mAh využíva Dash Charge, vlastnú technológiu rýchlonabíjania, ktorá je vraj rýchlejšia, ako Quick Charge v Samsungu Galaxy S8. Operačným systémom je Oxygen OS založený na Android 7.1. Ten ponúkne napríklad Reading Mode, kedy sa displej zmení na čítačku e-kníh, ale aj Gaming DND Mode pre nerušené hranie – všetky notifikácie budú automaticky zakázané.

V predaji budú dve farby – Midnight Black a Slate Gray. Cena je stanovená na 499 € za 6/64 GB model a 539 € za 8/128 GB model! V predaji bude od dnes, no len pre vybrané trhy. 27. júna však má byť dostupný pre celý svet. V predaji bude aj množstvo príslušenstva. Napríklad ruksak, množstvo obalov a puzdier.

Zdroj | OnePlus
Zdroj