Onedlho bude možné ovládať Apple Watch pomocou gest rúk

ZDROJ | Apple

Vo štvrtok, 20. mája 2021, bol ôsmy Deň globálneho povedomia o prístupnosti (GAAD), ktorého cieľom je otvárať cestu k prístupu k digitálnym technológiám aj ľuďom so zdravotným postihnutím. Apple už tradične venuje svoju pozornosť znevýhodneným ľuďom, ani tento rok na nich nezabudol.

Apple pri príležitosti GAAD predstavil viacero nových funkcií pre svoj ekosystém, ktoré budú do konca roka spustené. Uvoľnil napríklad novú službu SignTime, ktorá má na požiadanie spojiť zákazníkov Apple Store a Apple Support s tlmočníkmi posunkového jazyka. Samozrejme, zatiaľ len pomocou amerického znakového jazyka, britského alebo francúzskeho posunkového jazyka.

ZDROJ | Apple

Podpora Apple smeruje aj k ľuďom so zníženou pohyblivosťou horných končatín. Tí budú ľahšie ovládať svoje Apple Watch pomocou AssistiveTouch. IPady začnú podporovať aplikácie tretích strán na sledovanie očí. Komunita nevidiacich a slabozrakých dostane vylepšenú čítačku obrazovky VoiceOver.

Pozrite siDnes je Svetový deň na podporu prístupnosti. Čo to znamená?

Na podporu neurodiverzity uvoľňuje Apple nové zvuky pozadia, ktoré majú pomôcť minimalizovať vyrušovanie. Pre nedoslýchavých a hluchých bude štandard MFi (Made for iPhone) onedlho podporovať nové obojsmerné načúvacie prístroje.

Pomocou funkcie VoiceOver môžu používatelia preskúmať ďalšie podrobnosti obrázka s popismi, napríklad „Mierny pravý profil tváre usmiatej osoby s kučeravými hnedými vlasmi.“ZDROJ | Apple

AssistiveTouch pre Apple Watch

Jednou z najväčších pomocí bude nová funkcia v smarthodinkách. Zdravotne znevýhodnení ľudia budú môcť lepšie využívať watchOS bez toho, aby sa museli dotýkať displeja alebo stláčať tlačidlá.

Pozrite siPred 5-timi rokmi sa začali predávať Apple Watch. Dieru do sveta neurobili

Vďaka integrovaným pohybovým senzorov (napr. gyroskop, akcelerometer), spolu s optickým senzorom srdcového tepu a strojovým učením dokážu Apple Watch detekovať jemné rozdiely v pohybe svalov a v aktivite šliach, čo umožňuje používateľom navigovať kurzor na displeji cez sériu ručných gest, napríklad stisnutie prstov alebo zovretie päste.

AssistiveTouch na Apple Watch umožňuje používateľom ľahšie odpovedať na prichádzajúce hovory, ovládať kurzor na obrazovke a vstupovať do Notifikačného či Ovládacieho centra.

Skryté titulky v cvičení sú jedným zo spôsobov, ako Apple začleňuje Fitness + aj pre zdravotne znevýhodnených.ZDROJ | Apple

Z ďalších noviniek môžeme spomenúť pridanie do Apple Máp nových sprievodcov z Gallaudet University, poprednej svetovej univerzity pre nepočujúcich; sériu príbehov v Apple TV o práci zdravotne znevýhodnených pred a za kamerou; či novú galériu skratiek pre zjednodušenie ovládania na sledovanie liekov a podporu denných rutín.

ZDROJ | Apple

Ako ináč, ani teraz nemôžu chýbať Memoji. Apple prináša ich nové prispôsobenia, ktoré lepšie prezentujú používateľov s kyslíkovými trubicami, kochleárnymi implantátmi a mäkkou prilbou na hlavy.

Zariadenia od Apple majú stovky miliónov ľudí a o mnohých z nich sa určite nedá povedať, že sú 100 % zdraví. Je perfektné, že takýto gigant ide príkladom a pravidelne prináša vylepšenia i pre tento okruh používateľov.

ZdrojApple

Komentáre k článku