Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

One Piece Odyssey - japonská legenda skúša iný žáner, vyšlo jej to?

One Piece Odyssey - japonská legenda skúša iný žáner, vyšlo jej to?
Zdroj | Steam
Michal Korec
One Piece Odyssey - japonská legenda skúša iný žáner, vyšlo jej to?
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Jedna z najväčších japonských sérií dostáva novú hernú príležitosť – po prvý raz sa tvorcovia rozhodli využiť žáner JRPG, t.j. absolútnu klasiku, kde sa partia vydá do sveta, o prežitie bojuje v ťahových súbojoch a popritom sa utužujú ich putá.

Znie to ako ďalšia JRPG do počtu, lenže One Piece je ikonická záležitosť. Nielen v Japonsku, ale aj po svete si partia okolo Luffyho získala mnohých priaznivcov. A táto hra ich predstaví v inom štýle.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Hrám 2x to isté či je to záhada?

Už začiatok vám bude možno podozrivý. Borci idú na svojej lodi Thousand Sunny, zrazu sa objaví čudná búrka, loď vzletí do neznáma a stroskotá na ostrove. Luffy a jeho partia príde síce o zázemie, ale sčasti aj o svoje schopnosti a jednu členku, tak sa ju vydajú hľadať. Postupne preskáču pár oblastí, zvládnu základné súboje a zmerajú si sily s veľkou gorilou v štýle King Konga. Ale len čo boj skončí, zrazu sa objavia opäť úvodné titulky, partia na lodi smeruje k ostrovu, zase začnú putovať, akurát iným smerom, otvorí sa iná časť ostrova a hľadáte ďalej.

Vyzerá to čudne, nie je to klasická amnézia japonských hrdinov, ktorí nevedia čo sa s nimi stalo. Títo vedia, že sú na ostrove, ktorý má zrejme magické schopnosti a to ešte netušia, že sa budú môcť hýbať aj do iných dimenzií. Volajú sa Memoria a umožnia vás skákať do rôznych udalostí z histórie série One Piece.

Zdroj | Steam

Takže autori si nelámali hlavu a dávajú vám šancu zažiť „best of“ momenty v cca 30-hodinovej kampani. Na jednej strane je škoda, že vás nečaká úplne nový príbeh – zároveň je to šanca pre veteránov i nováčikov zažiť pamätné chvíle a miesta, no nejde iba o poskladané momentky, istá línia sa tu vinie medzi putovaním po ostrove i v minulosti.

Rozmanitý svet – v hrateľných spomienkach

Príbeh asi nebude tým hlavným ťahúňom hry, ale svet a jeho hrdinovia sú niečo, kvôli čomu budete chcieť ostať. Ostrov ako centrálne miesto znie exoticky, ale práve skákanie k udalostiam otvára dvere do rôznych lokalít, miest i prírody, kde sa striedajú prostredia a destinácie pomerne rýchlo. Navyše sa autori rozhodli dať aj dobrú šancu na ich objavovanie a využívanie odlišných vlastností v partii. Takže Luffy má napríklad dlhé paprče, ktoré slúžia ako lano na traverzovanie priepastí. Menší Chopper sa dokáže prepchať cez rôzne diery. Usopp zostrelí rôzne objekty a Zoro presekne oceľové brány. Tieto ťahy sa aktivujú jediným tlačidlom, no zrazu pohyb po mapkách dáva lepší zmysel a najmä umožní snoriť po rôznych častiach. Vo svete nájdete aj kopu otáznikov, ktoré Luffy komentuje a Robin zbiera aj historické informácie – len čo vidí niečo podozrivé, hľadá súvislosti. Takže nuda vo svete nehrozí.

Zdroj | Steam

Po ceste dostávate rôzne úlohy, dajú sa rozdeliť do pár skupín. Príbehová línia vás vedie na kľúčové miesta i súboje. Okrem toho môžete brať drobné úlohy – získať nejaký predmet, dakoho zachrániť či zaistiť si odmenu. Nejde o nevídanú náplň, na pomery JRPG ide o dobrý štandard na zisk skúseností či zvýšení levelu.

Trojuholník v súboji, aj rôzne zóny

Veľa času budete tráviť v boji – ktorý treba zväčša aktivovať alebo vám ho prihrá príbeh. Ako v iných RPG, aj One Piece Odyssey má svet, kde putujete a nepriateľov na diaľku vidíte. Ak sa im chcete vyhnúť, je to možné. Ak sa ich dotknete, spustí sa súbojová fáza, hra sa prepne do iného prostredia a už prebieha boj. Ten prebieha na ťahy, t.j. strieda sa vaša partia i oponenti. Výhodou hry je možnosť privolať si hocikoho z partie do akcie – čo je vítané, lebo na bojisku môžu byť štyri postavy, v zálohe však čakajú ďalší a do akcie neraz príhodnejší. V tom smere je kľúčové spoznať vlastnosti každého hrdinu – ako útočí, akú má rolu, objem zdravia či špecializáciu. Malý Chopper sa uživí ako liečiteľ, Zoro má silné kombá a seká viacerých naraz, Luffy je spoľahlivý univerzál.

Zdroj | Steam

Každá postava má k dispozícii klasický útok alebo rôzne vlastnosti, no tie žerú body. Preto s nimi treba narábať opatrne a voliť ich príhodne – podľa ich sily útoku, obrany či oponenta. Máte proti sebe troch a chceli by ste ich zmastiť naraz? Plošný útok padne vhod. Je proti vám niekto, komu treba radšej fyzicky uvaliť – netreba si míňať bodíky, ale možno priamy útok zaberie.

Tým, že postáv je veľa a od začiatku ich máte k dispozícii, je variabilita súbojov hneď veľmi vysoká. Navyše sa do hry zapája trojuholník efektivity – podobne ako v strategických hrách, aj tu sa vynárajú tri typy úderov a zamerania jednotiek. Sú označené ako silové, rýchlostné a technické, každá postava si viaže k jednej afinitu a keď ich používate proti sebe, vznikajú silné a slabé zásahy. Ak je niekto silový, ľahko porazí rýchlostných, ale zmastia ho technici. A technici sú zase pomalší proti rýchlosti, no zvládnu silákov. Hra je milosrdná vo svojom interface, takže cez modré a červené šípky vám ukáže, proti komu stojí vaša partia a či sa tým pádom hodí na útok. Ak nie, je dobré zloženie partie vymeniť.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Tak vzniká chytľavá a sčasti potrebná závislosť meniť bojovníkov počas jediného súboja – preletíte si svoju zostavu, nepriateľské portfólio a hneď tušíte, či niekoho nasadiť alebo ostáva pôvodná zostava. Cez jediné tlačidlo (trojuholník s nápisom Tactics) sa dostanete do menu a zmena partie je blesková.

Na druhej strane je súčasťou boja aj pozícia jednotiek. Bojisko je rozdelené na zóny a podľa nich sa určuje vaša i nepriateľská pozícia. V praxi to znamená, že jednotky sú rozložené, neútočí hneď každý na každého, ale rieši konflikt vo svojej zóne. Celkovo je súbojový systém bohatý, len si ho treba dobre osvojiť a dávkovať akciu. Bossovia ho dokážu náležite oživiť a vtedy sa taktika zúročí naplno.

Animé v pohybe

One Piece Odyssey je adaptáciou animé resp. mangy, čomu je prispôsobená aj kreslená grafika, cell-shade efekty, akoby ste hrali japonský film. Navyše všetky dialógy sú striktne v origináli s titulkami.

Zdroj | Steam

Finálny dojem z hry je nadpriemerný. Plní určité sľuby – ako best of manga s pamätnými momentmi série a taktickým JRPG systémom poteší, dokonca aj začiatočníkov, čo postavy nikdy nevideli. Ak ste však čakali dychberúci príbeh a rozprávanie v štýle veľkých hier ako Final Fantasy či Dragon Quest, vtedy môžete byť sčasti sklamaní – takú hĺbku už hra nemá.

One Piece Odyssey vyšiel 13. januára 2023 na PS5, PS4, Xbox Series a PC.

75 %
One Piece Odyssey je zábavná výprava do žánru JRPG – najmä vďaka silnej zostave postáv, chytľavému súboju a dobre spracovaným momentom série. Akurát jej chýba silnejší príbeh a tmel.

Výhody

  • výborný nápad a tempo hneď od začiatku
  • postupné objavovanie sveta a možností členov partie
  • dobrý súbojový systém so širokou taktikou
  • štruktúra hry má dobrý náboj i premenlivé prostredia
  • solídne možnosti obtiažnosti a rozsahu
  • vhodné a prístupné aj pre začiatočníkov

Nevýhody

  • chýba trošku hutnejší príbeh
  • niektoré questy sa opakujú