Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Olympus XZ-1: jednoduchosť, špičkový objektív a funkcie

Olympus XZ-1: jednoduchosť, špičkový objektív a funkcie
Števo Porubský
Olympus XZ-1: jednoduchosť, špičkový objektív a funkcie

Olympus na výstave CES 2011 v Las Vegas verejnosti ukázal niekoľko noviniek, medzi ktorými sa objavil aj tento veľmi šikovný kompakt s ešte zaujímavejšími parametrami. Očarí vás jednoduchým dizajnom, upúta špičkovým objektívom a množstvom funkcií.

 Olympus XZ-1

Novinka z dielne japonského výrobcu je veľmi podobná modelu PowerShot S95 od Canonu (Canon PowerShot S95: malý, ale výkonný!) z konca augusta minulého roka. Aj ten sa pýši skvelým svetelným objektívom i CCD čipom. Model XZ-1 je takmer rovnako veľký, jeho rozmery sú prijateľných 111 x 65 x 42 mm, hoci hrúbka je pomerne vysoká. Hmotnosť sa ustálila na úrovni 275 gramov. Najhlavnejšou „vnútornosťou“ je CCD čip s veľkosťou len 1/1.63″ a rozlíšením 10 Mpx do ISO 6 400. Svetlo, ba až veľa svetla naň dopadá cez objektív i.Zuiko Digital 6.0 – 24.0mm s extrémnou svetelnosťou f/1.8 až f/2.5 v najdlhšom ohnisku. To je mimochodom v prepočte na 35 mm zaujímavých 28-112 mm. Spracovanie obrazu má na starosti rýchly TruePic V procesor známy z iných modelov výrobcu. Škoda len, že v kontinuálnom snímaní dosahuje rýchlosť len 2 fps v plnom rozlíšení. Nechýba ani stabilizácia obrazu, konkrétne stabilizácia samotného senzoru.

Olympus XZ-1 

Hľadáčikom je veľký, 3-palcový LCD displej s rozlíšením 614 tisíc bodov. Ak ale preferujete klasický hľadáčik, výrobca vás poteší koľajničkami a konektorom z modelového radu PEN. Stačí si tak dokúpiť elektronický hľadáčik a môžete si užívať. Zaujímavá je nielen ponuka manuálnych režimov či iAUTO na otočnom ovládači, ale aj režim ART, ktorý ponúkne šesť rôznych kreatívnych nastavení. Fotoaparát, ktorý by v súčasnosti nemal možnosť natáčania videa vo vysokom rozlíšení by asi neuspel, preto Olympus do vienka modelu XZ-1 pridal aj tlačidlo na rýchle spustenie natáčania v HD kvalite (720p) s 30 fps. Dostatok miesta zabezpečí slot aj pre najnovšie SDXC pamäťové karty (SD kartu s kapacitou 128 GB má ako prvý Lexar!). Pripojenie zas zabezpečí tak USB konektor ako i miniHDMI port. Novinka sa objaví najskôr na americkom trhu za cenu okolo 500 USD tento mesiac v dvoch farbách, neskôr by sa mala objaviť aj v Európe s cenou okolo 400 €.

Olympus XZ-1