Reklama

Olympus SP-800 UZ: 30x zoom, 14 Mpx a Full HD

Števo Porubský

Olympusu sa akoby roztrhlo vrece s novinkami. Okrem odolných modelov µ TOUGH-8010 a µ TOUGH-6020 predstavil aj nový model Pen (E-PL1) a ultrazoomy SP-800 UZ a SP-600 UZ, o ktorých sa oplatí napísať niekoľko riadkov.

 Olympus SP-800 UZ

Olympus SP-800 UZ je najnovší model japonského výrobcu, ktorý siaha na métu len nedávno predstavenému Fujifilmu FinePix HS10, s ktorým má zhodných niekoľko parametrov. Prvým z nich je určite 30-násobný optický zoom, no prepočítané na 35 mm film ponúkne až 28-840 mm. Výrobcovia sa tento rok idú asi (určite) „biť“ o čo najlepší optický zoom. Novinka na druhej strane ponúka 14 megapixlový CMOS snímač. Na to, aby ste mohli fotografovať aj pri tak extrémnom zoome výrobca do novinky pridal Dual Image Stabilisation, teda optický aj digitálny stabilizátor. Aj napriek tomu si neviem v praxi predstaviť fotiť s takým zoomom bez statívu. Druhým porovnateľným parametrom je snímanie až 10 fotografií za sekundu v plnom rozlíšení. Ako primárny hladáčik rovnako využijete 3,0” širokouhlý LCD displej.

 Olympus SP-800 UZ

Full HD video musí byť

Kto nemá Full HD nie je „in“. Aj tak by sa dala nazvať iniciatíva výrobcov, ktorí do svojich top produktov pridávajú možnosť natáčania Full HD videa (1 920 x 1 080 px). Nie je tomu inak ani pri tejto novinke. Na tele okrem toho nájdete aj HDMI konektor pre priame pripojenie fotoaparátu k TV. O dostatok miesta na fotky či videá sa nestará len SDHC karta, ale aj zabudovaná 2 GB pamäť. Pri nahrávaní videa alebo pri fotení vám pomôže množstvo užitočných funkcií. Medzi ne patrí určite AF Tracking pre lepšie snímanie pohybujúceho sa predmetu, pričom i-Auto funkcia automatický nastaví všetko potrebné vzhľadom na okolité podmienky, aby vám fotka vyšla čo najlepšie. Nechýba ani Beauty mód pre „vylaďovanie“ osôb na fotkách či Magic Filters, pre zaujímavejšie fotky. Zaujímavo znejú funkcie ako [ib] software pre jednoduché označovanie snímok či Photo Surfing pre rýchle prechádzanie albumov fotografií podľa dátumu, scény, osoby, miesta alebo súboru snímok. Pre ešte rýchlejšie prehliadanie Olympus pridal svojej novinke ovládacie koliesko na zadnej strane. To využijete aj pri prezeraní inštalovaného návodu. Podareným krokom je možnosť nabíjania pomocou USB kábla. Už teda žiadne puzdra na batérie a zamotané káble. Stačí jeden aj na prenos dát aj na nabíjanie.

 Olympus SP-800 UZ

Menší braček SP-600 UZ

Druhým ultrazoom modelom, ktorý Olympus predstavil je model SP-600 UZ. Od pokrokovejšieho veľkého brata sa líši ponúkaným zoomom (15x optický zoom), menším LCD displejom (2,7”), vstavanou pamäťou 1GB a snímačom, ktorý má 12 megapixlov. Okrem toho neponúka Full HD videá, ale len HD (1 280 x 720 px) videá a cez USB rozhranie ho nenabijete.

Olympus SP-600 UZ

Oba modely budú na trhu od marca v titánovo-striebornej a čiernej farbe za cca 349,00 € (model SP-U800 UZ), resp. 249,00 € (model SP-600 UZ).

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.