Reklama

Olympus prekvapil novým modelom OM-D E-M10 Mark IV s USB nabíjaním

Zdroj | Olympus
Števo Porubský
Zdroj | Olympus
Zdroj | Olympus

Olympus síce oznámil svoj koniec a prechod pod krídla japonskej skupiny JIP, no to mu neprekáža, aby predstavil nový model. Presnejšie ide o vynovený model strednej triedy, OM-D E-M10 Mark IV. Štvrtá generácia CSC modelu s Micro 4/3 snímačom za rozumnú cenu ponúkne po rokoch niekoľko nových prvkov – USB nabíjanie či plne výklopný displej.

Zdroj | Olympus

Olympus OM-D E-M10 Mark IV je najdostupnejší spomedzi troch sérií OM-D. Hoci telo nie je z horčíkovej zliatiny, stále je odolnejšie ako iné modely.

V tele je nový Micro 4/3 snímač s rozlíšením 20 Mpx, ktorý výrobca používa aj v top modeloch, napríklad v E-M1 či E-M1X. Na rozdiel od nich ale používa starší, hoci stále výkonný procesor TruePric VIII. Aj vďaka nemu je nové OM-D schopné kontinuálne snímať do rýchlosti 15 fps.

Zdroj | Olympus

Citlivosť snímača je prakticky identická, ako vo vyššie spomínaných modeloch – ISO 200 – ISO 25 600, resp. ISO 100 – ISO 25 600 v rozšírenom režime. Na zaostrovanie slúži 121-bodový hybridný autofókus.

Snímač je zavesený na 5-osovej stabilizácii. Tá sa zíde aj počas natáčania videa, ktoré je, samozrejme, v 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps a zhruba 100 Mbit/s. Na ukladanie bude musieť stačiť jeden slot pre SDXC karty.

Zdroj | Olympus

Po troch rokoch sme sa dočkali aj novinky, ktorú priniesol E-M1X, nabíjania batérie cez USB port. K dispozícii je aj microHDMI port, nechýbajú ale ani Wi-Fi 4 či Bluetooth 4.2 moduly.

Škoda však, že sme sa nedočkali plne otočného displeja, poteší ale plne výklopný. Takže ak nepoužívate statív, budete sa na displeji vidieť počas selfie fotenia či točenia. Displej má 3 palce a VGA rozlíšenie. Je dotykový. Elektronický hľadáčik má slušných 1 024 x 800 px.

Zdroj | Olympus

Nové OM-D je takmer na chlp rovnaké ako predošlý model – 122 x 84 x 49 mm, hmotnosť je dokonca nižšia – 383 g (vs 410 g). Nový by mal byť predný i zadný grip.

Novinka by mala byť o čosi drahšia ako predošlý model, zhruba o 50 €. Aj napriek tomu pôjde o najdostupnejší model výrobcu s cenou 699 € za telo, resp. 849 € za telo + M.Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ. V predaji bude v čiernej a striebornej verzii.

Zdroj | Olympus
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.