Reklama

Olympus PEN E-PL2: najmladší z rodu s faceliftom

Števo Porubský

Olympus pred takmer rokom predstavil nástupcu retro foťáčiku PEN (Olympus PEN E-PL1: vylepšené sexy retro) a prišiel ten správny čas, aby ho opäť vynovil. Model PEN E-PL2 prináša niekoľko drobných vylepšení, ktoré mu oproti konkurencii dávajú navrch. A nezabudol ani na nové príslušenstvo.

 Olympus PEN E-PL2

Séria PEN spoločnosti Olympus patrí medzi top produkty so systémom Micro 4/3, ktorý sa stal pomerne obľúbeným u tých, ktorí nechcú so sebou vláčiť veľké zrkadlo. Konkurenciou pre tento systém sa už stalo niekoľko modelov s veľkým APS-C senzorom popredných výrobcov (Samsung NX100: bezzrkadla s novými objektívmi a ovládaním či Sony NEX-3 a NEX5: zrkadlovka v tele kompaktu!). Poslednou novinkou so systémom Micro 4/3 bol začiatkom novembra Panasonic Lumix GF2, ktorý ale ponúka už aj 3D objektív. Novinka z dielne Olympusu sa zvnútra veľmi nezmenila. Teda na prvý pohľad. E-PL2 má rovnaký snímač s rozlíšením 12,3 Mpx čo na čip s veľkosťou Micro 4/3 úplne postačuje. Vylepšením prešla rýchlosť uzávierky, ktorá sa zvýšila dvojnásobne na 1/4000 s. Rovnako narástlo aj ISO na 6 400 v manuálnom režime. Oproti staršiemu modelu novinka mierne pribrala a narástla, no je užšia. Rozmery sú 120,5 x 70 x 35 mm a hmotnosť je 335 gramov.

Olympus PEN E-PL2

Vonkajšie rozdiely je možné badať aj pri letmom pohľade na oba prístroje. E-PL2 má mohutnejší grip na uchopenie a zo zadnej strany jasne viditeľný väčší displej. S uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 460 tisíc bodov sa doťahuje aj na ten z modelu GF2 od Panasonicu. Zväčšenie displeja malo za následok aj miernu zmenu rozloženia tlačidiel vzadu a zmenila sa aj spúšť – je väčšia. Hoci po otvorení krytu SD slotu zmenu neuvidíte, no vedzte, že nový model podporuje SDXC pamäťové médiá. Tie využijete aj na objemné HD videá (1 280 x 720 b., 30 fps). Ak patríte medzi začiatočníkov, určite vám padne vhod Live Guide, ktorý vám na veľkom displeji pekne ukáže, čo ktoré nastavenie zmení (napríklad zmeny rýchlosti uzávierky atď.) a to aj pri natáčaní videa. Pre náročnejších je k dispozícii samozrejme aj množstvo manuálnych režimov a nastavení vrátane zaujímavých filtrov (Dramatic Tone, Pop Art, Pin Hole či Grainy Film), ale i 22 scénických módov.

Olympus PEN E-PL2

V predaji bude niekoľko predajných balení vrátane základného setu s objektívom 14 – 42 mm  (28 – 84 mm 35 ekvivalent). Ten disponuje najnovším motorčekom s označením MSC (Movie and Still Compatible), vďaka ktorému by malo byť ostrenie aj počas natáčania videa bez najmenších zvukov. Cenovka tohto setu sa šplhá niekde k 600 USD, teda podobne aj našich eur. Ak patríte medzi vyznávačov farebnosti, na výber budete mať štvoricu farebných prevedení – čiernu, červenú, striebornú a bielu. K novinke do portfólia PEN pribudlo aj nejaké to nové príslušenstvo, kde nájdete aj zaujímavú duálnu LED lampu pre makro fotografiu. Novinkou je aj vodotesný obal (PT-EP03), Fish-eye konvertor či Macro konvertor (MCON-58).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.