Reklama

Olympus PEN E-PL1: vylepšené sexy retro

Števo Porubský

Olympus a séria PEN začala písať svoju históriu už v roku 1959. Od tejto doby sa toho mnoho zmenilo. PEN upadol takmer do zabudnutia, až kým ho výrobca opäť neoprášil. Tak prišiel na trh minulý rok luxusný kompakt s tzv. Micro 4/3. Dnes Olympus predstavuje jeho nástupcu. Krajší, lepší a viac sexy. Model PEN E-PL1.

 Olympus PEN E-PL1

Model E-PL1 je špičkový malý kompaktný fotoaparát, ktorý si od predchodcu mnoho dobrého požičal a to zastarané vylepšil. Novinka má 12,3 Mpx Live MOS senzor veľkosti Micro Four Thirds a obrazovým procesorom TruePic V. S takouto výbavou E-PL1 zvláda vytvárať snímky s rýchlosťou 3 fps v JPEG alebo RAW formáte až do IS0 3 200. Tak ako ostatné modely PEN aj táto novinka ponúka výmenné objektívy s bajonetom ZUIKO DIGITAL & OM. Tie sú špeciálne vyrobené pre tento segment snímačov, a ani v kabelke či príručnej batožine nebude PEN E-PL1 zavadzať ako aj tá najmenšie zrkadlovka.  Integrovaný stabilizátor obrazu zároveň vraj dokáže kompenzovať otrasy fotoaparátu do úrovne až 3 EV stupne, čo sa hodí na nočné fotografie bez blesku. Alebo aj safari ak chcete!

 Olympus PEN E-PL1

SOFTVÉROVÝ PROFESIONÁL

Fotografovanú scénu uvidíte na 2.7” LCD displeji. Novinkou je aj nové užívateľské rozhranie, ktoré vraj ponúkne jednoduchšie ovládanie. Nechýba ani interaktívny sprievodca. E-PL1 hýri aj dodatočnými funkciami. Režim i-Enhance sa má postarať o správne podanie farieb, tak, aby vyzerali ako v skutočnosti. Používa sa v spojení s druhým režimom i-Auto, ktorý automaticky rozpozná fotografovanú scénu a prispôsobí všetky nastavenia. Režim e-Portrait nanesie portrétovaným osobám rýchly make-up. Výrobca do E-PL1-ky pridal aj 6 umeleckých filtrov, ktoré je možné použiť aj video nahrávky. Režim Pop Art „zabalí“ scénu do farebného nádychu v štýle Andy Warhol – farby budú silne saturované. Filter Jemná sépiová dodá snímkam lesk. Pri fotení pohybujúcich sa objektov sa vám bude hodiť zaostrovací režim AF tracking, ktorý tieto objekty dokáže plynulo zaostrovať.

 Olympus PEN E-PL1

LEN HD VIDEO?

Nechýba možnosť nakrúcania HD videa (1 280 x 720 px) v AVI formáte pri 30 fps. Zaujímavo znie maximálna dĺžka videa – 7 min. Prečo? Tiež je škoda, že výrobca nedokončil toto dielo FullHD videom. Vďaka nastaviteľnej hĺbky ostrosti vraj môžete docieliť aj efekty holywoodskych veľkofilmov. Ide však len o rozostrenie pozadia nakrúcanej scény. Na ukladanie množstva dát slúžia SDHC karty, o prenos do TV alebo monitora sa zas stará HDMI rozhranie. Fotografie do počítača prenesiete rýchlo aj cez miniUSB konektor. Novinka sa začne predávať v štyroch farbách od druhého kvartálu tohto roka za cenu okolo 600,00 € za telo.

 Olympus PEN E-PL1

NOVÉ OBJEKTÍVY M.ZUIKO

Olympus spolu s modelom PEN E-PL1 predstavil aj niekoľko zaujímavých objektívov. Medzi ne patria napríklad objektívy M. ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm F4.0-5.6 (18-36mm) a M. ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm F4.0-5.6 (28-300mm). Tieto ultra ľahké objektívy sú o cca 50% a 70% menšie (v porovnaní s objektívom 18-180mm) bežného 4/3 štandardu. Zároveň sú výrazne ľahšie a rýchlejšie zaostrujú. V predaji sa objavia v apríli a máji tohto roka. Ich ceny zatiaľ výrobca nezverejnil. Lacné ale nebudú.

Olympus PEN E-PL1

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.