Reklama

Olympus PEN E-P3 má rýchlejšie ostrenie a dotykový displej

Števo Porubský

Olympus na stredajšej tlačovke predstavil nástupcu najvyššieho modelu úspešnej série PEN, ktorému nadelil niekoľko noviniek. Z nich sa určite najviac vynímajú rýchle automatické ostrenie, dotykový displej či výmenné gripy.

 Olympus PEN E-P3

Na viedenskej tlačovke sme si mohli novinky aj naživo vyskúšať, dokonca o deň neskôr aj celý deň reálne testovať. Čo ale prináša nový top model série PEN do svete Micro 4/3 formátu? Hlavnou novinkou je nový FAST AF systém, ktorý dokáže ostriť omnoho rýchlejšie ako doterajšie PEN-y. Novinkou v autofókuse je i Full Time AF, ktorý neustále preostruje na objekty, takže len čo stlačíte spúšť, fotografia by mala byť ostrá. Nevýhodou je vyššia náročnosť na energiu. V spolupráci s novým obrazovým procesorom TruePic VI a 12,3 Mpx Live MOS čipu je fotenie rýchlejšie a kvalitnejšie. K lepším výsledkom pomáhajú nielen nové objektívy, ale i 35-zónové zaostrovanie. Novinkou je aj AF lampa či ISO do hodnoty 12 800 pre fotenie v náročnejších svetelných podmienkach. Tomu pomáha aj stabilizácia senzora Sensor-shift IS. Samozrejmosťou sú P, A, S, M režimy, kontinuálne snímanie s 3 fps, režim RAW a obrovské množstvo nastavení. Rozmerovo sa od predchodcu veľmi nelíši – 122 x 69 x 34 mm, cca 380 g.

 Olympus PEN E-P3

Na tele prebehlo niekoľko kozmetických zmien, hlavnou je nový dotykový OLED displej s uhlopriečkou 3-palce a rozlíšením 610 tisíc bodov. Pomerne jemný displej slúžiaci ako hľadáčik pomerne dobre slúži aj v ostrom svetle, no nie 100%, ako by ste mohli očakávať. Výhodou je práve dotyková vrstva nad displejom, ktorá urýchľuje množstvo nastavení cez tzv. Live Guide, ale i možnosť dotykového ostrenia vybranej oblasti v snímanej scéne. Druhou novinkou sú výmenné gripy, ktoré sa jednoducho menia šraubovaním. Vo vnútri pribudli dva ART filtre, takže dokopy ich PEN E-P3 ponúka už 10, pričom niektoré je možné ešte „doladiť“ podnastaveniami. Novinke nechýba ani Full HD video, no progresívne snímanie nečakajte. 1080i režim ale nahráva v AVCHD formáte pri kvalitnom 256 kbps stereo zvuku. HD video (720p) však už v progresívnom režime nahráva a zaberie aj menej miesta na karte. Podporované maximum karty je 64 GB pri SDXC karte. Novinka sa na trhu objaví v troch farbách (čierna, strieborná a biela) v rôznych kitoch, vrátane nového objektívu M. ZUIKO DIGITAL 14-42mm (28-84mm  ekvivalent) f/3,5-5,6. Oficiálna cena zatiaľ nebola stanovená.

Olympus PEN E-P3

Foto: Olympus

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.