Reklama

Olympus E-5: posledný zrkadlový mohykán s Micro 4/3?

Števo Porubský

Olympus na výstave Photokina 2010 predstavil pravdepodobne posledný model s menším, Micro 4/3, čipom, ktorý výrobca používa namiesto známejších čipov. A práve tým sa preslávil. Už model E-1 mal čip veľkosti Micro 4/3, no najnovší model E-5 je pravdepodobne posledný.

  Olympus E-5

Predstavitelia spoločnosti Olympus sa nechali na konferencii Photokina 2010 počuť, že práve model E-5 je pravdepodobne posledným modelom v triede zrkadloviek s čipom Micro 4/3. Nahradiť by ho mali v budúcnosti iné, bližšie nešpecifikované čipy. Olympus E-5 je momentálne najvybavenejším modelom výrobcu, no povedať o ňom, že ide o profesionálny model mi akosi nedá. V porovnaní s konkurenčnými profesionálmi model E-5 stráca veľmi rýchlo dych. Nič to ale nemení na tom, že v tele zo  zliatiny magnézia je ukrytý identický čip ako v známom a uznávanom modeli Pen E-PL1. High Speed Live MOS s rozlíšením 12,3 Mpx má v zálohe nový TruePic V procesor. Výmenné objektívy sú samozrejme kompatibilné so staršími modelmi, bajonet ostal zachovaný.

 Olympus E-5

Zmenou však prešlo niekoľko ďalších funkcií. Výborným doplnkom je výklopný 3-palcový LCD displej s rozlíšením 920 tisíc pixlov. Ten poslúži nielen na prezeranie fotografií či videa, ale aj ako obrovský hľadáčik s Live View. Okrem snímača si novinka z modelu E-PL1 prepožičala aj možnosti personalizácie menu podľa vlastného uváženia. Zaujímavo znie aj rozšírenie Art filtrov, ktorých je teraz 10 (vrátane Dramatic Tone) a môžete ich použiť tak na fotografie, ako aj na video. keď už o videu, to ma osobne mierne sklamalo. Rozlíšenie je maximálne 1 280 x 720 b. čo je HD video. Škoda, nový majiteľ by možno očakával aj Full HD. Novinka podporuje SD a CompactFlash pamäťové karty. Predávať sa začne budúci mesiac za cenu okolo 1 800 € za telo. 

 Olympus E-5

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.