Reklama

Olympus dobieha konkurenciu s novým 36x ultrazoomom

Števo Porubský

Začiatkom minulého roka japonský Olympus predstavil ultrazoom model SP-800 UZ, ktorý ponúkal nevídaný 30-násobný optický zoom. Časom však konkurencia pritvrdila a začiatkom tohto roka bol Nikon predstavil model Coolpix P500 s extrémnym, 36-násobným zoomom.

 Olympus SP-810 UZ

Olympus si však toto prvenstvo nechcel nechať ujsť a hoci novinka Nikon Coolpix P500 neprevyšuje, aspoň optický zoom dorovnáva. Olympus SP-810 UZ tak ponúkne rovnako až 36-násobný optický zoom, ktorý je však už určite problém aj udržať vo voľnej ruke. Statív tak bude vašim neodmysliteľným pomocníkom. Stabilizácia Dual Image Stabilization by však podľa výrobcu mala stačiť. Na rozdiel od Nikonu, Olympus je o niečo menší, takže hoci rozmery 106 x 76 x 73,5 mm a hmotnosť 413 gramov nie sú kompaktné, sú menšie ako u Nikonu. Za obrím objektívom je 14 Mpx CCD snímač, ktorého ISO dosahuje maximum 3 200. Pôvodný CMOS snímač tak bol nahradený, uvidíme čo to novinke prinesie.

 Olympus SP-810 UZ

Displej slúžiaci ako hľadáčik má rovnako 3 palce, rozlíšenie sa taktiež nezmenilo – 230 tisíc bodov. Škoda však, že nie je výklopný ako u konkurencie. Novinke nechýbajú známe efekty ako miniatúra, pop art či starý film, známe i z iných modelov výrobcu. Samozrejmosťou je plný auto režim, v menu však nájdete i scénické režimy. Manuálne nastavenie chýbajú. Jednou z noviniek Olympusu je i 3D snímanie, nechýba tak ani v tomto modeli. Prekvapením je určite zníženie maximálneho rozlíšenia videa na HD, teda 1 280 x 720 bodov pri 30 fps. Ako pamäť poslúžia SDXC karty, ale aj tzv. Eye-Fi karty pre prenos fotografií a videa priamo do počítača. Nový model sa do predaja dostane v priebehu tohto kvartálu za cenu okolo 330 €.

 Olympus SP-810 UZ

Foto: Olympus

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.