Reklama

Olympijské hry Tokio 2020: Športovci aj roboty

Zdroj | Toyota
Richard Pliešovský
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Letné olympijské hry v Tokiu budú v znamení televízie v 8K rozlíšení, 5G sieti a robotov. Aha, áno, bude tam tiež kopec špičkových športovcov. Keďže sme technologický portál, dnes sa pozrieme bližšie na to, akú úlohu budú mať roboty v tomto športovom svätostánku.

Hneď na úvod musíme podotknúť, že roboti si nebudú merať sily s najlepšími národnými tímami, ale budú robiť to, kvôli čomu vznikli. Pomáhať ľuďom.

Zdroj | Toyota

Organizačný tým Tokijských olympijských a paraolympijských hier spustil program Tokyo 2020 Robot Project. Spája odborníkov v oblasti robotiky, je podporovaný sekretariátom japonskej vlády, Ministerstvom školstva a techniky, Ministerstvom hospodárstva, mestom Tokyo, Panasonicom a Toyotou. Roboty budú pomáhať nielen v zákulisí ale i divákom.

„Hry v Tokiu 2020 sú pre nás jedinečnou príležitosťou na prezentovanie japonskej robotickej technológie. Tento projekt nebude len o vystavovaní robotov, ale aj o ich praktickom nasadení v reálnom živote pomáhajúcom ľuďom. Nebude to teda len pre športové hry v Tokiu 2020,“ povedal Hirohisa Hirukawa, líder Tokio 2020 Robot Project.

Pozrite si

V Japonsku sú robotickí čašníci ovládaní hendikepovanými ľuďmi

Panasonic nedodá „klasické“ roboty, ale exoskeletóny Power Assist Suit. Tie budú pomáhať najmä pracovníkom v zázemí, napríklad so zásobovaním či prenášaním ťažkých nákladov v olympijských dedinách, no aj na likvidáciu odpadu.

Zdroj | Panasonic

Power Assist Suit znížia pracovné zaťaženie ľudí a poskytnú zdravšie a bezpečnejšie pracovné prostredie. Exoskeletónové obleky budú rozmiestnené aj na letiskách, budú nápomocné pri nakladaní batožiny prichádzajúcich športovcov.

Zdroj | Panasonic

Toyota vyvinula roboty, ktoré pomôžu divákom, aby si plnohodnotne vychutnali sledovanie olympijských hier. Roboty budú tlačiť divákov na invalidných vozíkoch po olympijskom štadióne. Privezú ich na miesta, budú im nosiť občerstvenie a poskytovať informácie o priebehu hier.

Zdroj | Toyota

Generálny riaditeľ OH Tokio 2020 Masaaki Komiya pri tejto príležitosti uviedol: „Tento projekt robíme s pomocou mnohých ľudí, aby sme pomohli realizovať skutočne inovatívne hry, ako sa uvádza vo vízii Tokio 2020. Chcel by som, aby čo najviac ľudí zažilo tieto technológie, ktoré sú jednou zo silných stránok Japonska a verím, že prostredníctvom nich budeme schopní predviesť nový štýl hier.“

Pozrite si

Budú sa dať ovládať invalidné vozíky len pomocou výrazu tváre?

Roboty budú budú počas hier na starosti aj ďalšie činnosti. Od ich nasadenia sa očakáva bezpečnejší a plynulejší priebeh podujatia. Roboty budú vykonávať len špecifické úlohy, ale ak sa potvrdí ich potenciál, projekt sa určite rozšíri aj do každodenného života.

Zdroj | Toyota
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.