Olympiádu budeme môcť na Slovensku pozerať v Ultra HD rozlíšení!

ZDROJ | Telekom

Telekom prináša po prvý raz na Slovensku možnosť vyskúšať technológiu, veríme už blízkej, budúcnosti a sledovať dianie na letných olympijských hrách v Rio de Janeiro už aj v top rozlíšení 4K Ultra HD. V Bratislave a okolí bude Towercom vysielať rovnaký stream v DVB-T2 pásme pre Bratislavu a okolie.

Pozrite siV sobotu začína Olympiáda, Japonci ju budú pozerať v 8K rozlíšení!

4K Telekom Rio 2016 4
ZDROJ | Telekom

Hoci v Japonsku budú sledovať dianie na olympiáde v 4x vyššom rozlíšení, ako je 4K Ultra HD, pre nás je 4K Ultra HD veľká vec. Cez klasické vysielanie totiž sledujeme obraz v HD rozlíšení (1 280 x 720 px). 4K Ultra HD má pritom až 3 840 x 2 160 px.

https://www.youtube.com/watch?v=UJxET_n-gY4

Pozrite siRio 2016 – Ako sledovať Olympiádu, nech ste kdekoľvek?

Len cez Samsung

Ak ste sa už tešili, že si v noci pozriete otvárací ceremoniál ako málokto na svete, možno budete sklamaní. Dôvodom je fakt, že vysielanie RTVS v Ultra HD rozlíšení budete môcť sledovať len na Ultra HD televízoroch Samsung z rokov 2015 a 2016 s OS Tizen.

Práve pre tento operačný systém Telekom pripravil špeciálnu aplikáciu 4K Telekom, cez ktorú bude vysielanie prebiehať. Aplikáciu stačí stiahnuť cez obchod s aplikáciami a spustiť.

4K Telekom Rio 2016 3
ZDROJ | Telekom

Na úvod vám appka odmeria rýchlosť pripojenia, ktoré by malo byť nad 10 Mbit/s. Ak vyhoviete podmienke, appka spustí obraz v rozlíšení 3 840 x 2 160 px.

Telekom prináša 4K Ultra HD vysielanie z Ria v spolupráci s RTVS, spoločnosťami Ericsson a Mautilus. RTVS bude obraz preberať práve od japonskej NHK, ktorá zabezpečuje streamovanie v 8K Ultra HD pre japonský trh.

„Olympijské hry sa tradične spájajú s rekordmi a preto sme sa pri tejto príležitosti rozhodli aj my prekonať ďalší rekord – tak ako sme medzi prvými priniesli prenos z LOH v Pekingu v HD, dnes budú mať vďaka našej aplikácii 4K Telekom všetci možnosť vyskúšať si technológiu budúcnosti a sledovať dianie v Riu v 4K UHD rozlíšení,“ uviedol Juraj Bóna, riaditeľ pre produktový management a marketing Slovak Telekomu.

4K Telekom Rio 2016 2
ZDROJ | Telekom

Čo sa bude vysielať?

V 4K UHD si budete môcť pozrieť napríklad otvárací ceremoniál, judo, plávanie, či atletiku a niekoľko ďalších športov.

Premiérový obsah bude dostupný vždy od 14-tej hodiny nasledujúceho dňa práve kvôli náročnosti spracovania obrazu. Vysielanie tak odštartuje v sobotu o 14:00 otváracím ceremoniálom.

Telekom pritom cez aplikáciu ponúkne každý deň vraj až 18 hodín obsahu.

Samsung SUHD TV 2016
ZDROJ | Samsung

V Bratislave aj cez DVB-T

„Keďže je prirodzené, že verejnoprávny vysielateľ má ambíciu testovať najnovšie technologické štandardy, olympiádu z Ria odvysielame v testovacom móde aj v UltraHD kvalite. Ide o obsah snímaný špeciálnymi kamerami japonskej televíznej spoločnosti NHK. 4K obsah z letnej olympiády budeme vysielať ako jeden zo siedmych vysielateľov vo svete, v Európe to bude okrem RTVS už iba britská BBC,“ povedal technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal.

Vzhľadom na rozdielne technické parametre HD a UltraHD vysielania bude 4K vysielanie bez slovenského komentátora, iba s pôvodnou ruchovou stopou.

Keďže RTVS má k dispozícii licenčné práva na olympiádu v Riu až do 31. decembra 2016, verejnoprávna televízia plánuje olympijský obsah v 4K rozlíšení na dostupných platformách reprízovať až do konca roka.

Kým appka 4K Telekom bude dostupná pre všetkých na celom Slovensku, v Bratislave sa k olympiáde v Ultra HD rozlíšení dostanete aj cez DVB-T2 vysielanie. To zabezpečuje Towercom.

https://www.youtube.com/watch?v=-AwytPViogo

V prípade šírenia cez DVB-T2 vás pritom neobmedzuje nutnosť vlastniť Ultra HD TV od Samsungu a nepotrebujete ani 10 Mbit/s linku. Stačí si nastaviť požadované parametre a užívať si vysielania na vašom Ultra HD televízore cez vzduch.

Spoločnosť Towercom je vraj technicky pripravená na testovaciu prevádzku olympiády v 4K Ultra HD rozlíšení. Testovací signál pre prípravu a naladenie prijímacích antén bol podľa spoločnosti spustený v stredu 3. augusta 2016.

Testovacia prevádzka bude realizovaná z vysielača Bratislava – Kamzík s parametrami: výkon 5 kW, 6. kanál (VHF), frekvencia 184,5 MHz, 256 QAM, 32k nosných, FEC 2/3, vertikálna polarizácia, pričom je vysielanie nekódované (FTA).

„Testovací multiplex Towercomu aktuálne obsahuje 3 programové služby, všetky v kompresnom formáte H.265 (HEVC). Programová služba 4K Ultra HD bude pridaná pravdepodobne v sobotu od 14:00 hod. po dodaní vysielacieho streamu zo strany RTVS. Pre príjem Ultra HD vysielania postačuje televízor alebo prijímač schopný spracovávať signál DVB-T2 H.265 a anténu s podporou VHF pásma“, informuje Michal Šuran, marketing manager Towercom, a.s.

UltraHD s RTVS
ZDROJ | RTVS

ZdrojTelekom,RTVS,Towercom

Komentáre k článku