Reklama

OLED TV pre najnáročnejších? Vyskúšali sme vlajkový Philips 65OLED937/12

Stanislav Vinc

Ako si vybrať správny televízor? Najčastejšia vianočná otázka, na ktorú odpoveď sa odvíja od toho, čo vlastne od takejto kúpy čakáte. Niekomu stačí čo najväčšia uhlopriečka za čo najmenší peniaz, iní si potrpia na špičkovom obraze i zvuku. Tým neprekáža investovať do nej aj 3 799,00 €.

Presne to je totiž cenovka novej vlajkového OLED televízora Philips OLED+ 937, ktorý sme mali možnosť testovať v 65″ uhlopriečke. Slogan tohto modelu, „Televízor, na ktorý bude hrdo pozerať každá pohovka.“, nie je iba vtipný, ale aj výstižný. Philips totiž tento rok posunul svoj OLED ešte ďalej.

Vlajková séria OLED televízorov od Philipsu pre nás nie je žiadnou novinkou. Predchádzajúce generácie sme naplno testovali v našej redakcii a naposledy sme sa ešte začiatkom roka pozreli na 55″ model OLED936. V tej chvíli sme mali pocit, že až na drobné chyby už v tomto smere Philips nemá čo vylepšovať. Opak je však pravdou, aj vďaka novej generácii OLED panelu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nová séria OLED937 dostala do vienka novú generáciu panelu s názvom OLED EX, ktorá so sebou okrem 30 % zúženia rámčekov prináša aj zvýšenie maximálneho jasu až na 1 300 nitov, čo je pre predstavu rovnaký jas, aký ponúka napríklad vlajkový smartfón Samsung Galaxy S22. Inými slovami, táto novinka vás tentokrát ešte lepšie vtiahne do deja a zároveň efektívnejšie prebije okolité svetlo napr. pri sledovaní TV počas dňa.

Táto teória je v praxi viditeľná na prvý pohľad a to najmä ak si v rýchlych nastaveniach televízora aktivujete režim Jasný, ktorý dokáže vyžmýkať z nového panelu maximum. Ak si ale chcete zjednodušiť život, nechajte ovládanie nastavení obrazu vrátane jasu na televízor, ktorý ich zvládne meniť adaptívne v závislosti od okolitého svetla, čím ochráni samotný panel ale aj váš zrak.

Takúto automatickú optimalizáciu obrazu má aj tentokrát pokročilý procesor P5 AI Intelligent Dual Engine, ktorý sa postará o to, aby ste sa pri prepínaní obsahu, aplikácií a vstupov neustále vŕtať v nastaveniach pre dosiahnutie čo najlepšieho vizuálneho zážitku.

Televízor pekne pracuje aj s HDR obsahom (HDR10+, Dolby Vision), pri ktorom vám automaticky ponúkne dodatočné obrazové režimy ako HDR Crystal Clear, HDR Filmmaker Mode, HDR IMAX Enhanced či HDR Game pre hráčov. Televízor navyše dokáže HDR obraz automaticky optimalizovať mapovaním jednotlivých tónov v každej scéne namiesto priemerovania celej snímky ako tomu bolo doteraz.

Spomínaný vysoký jas tvorí iba časť z celkového skvelého dojmu z obrazu, tú ďalšiu tvorí spomínané HDR a samotná technológia OLED. Tá sa totiž dokáže individuálnym svietením pixelov postarať o to, že jasné scény budú tentokrát ešte jasnejšie, kým tma zostane dokonalou tmou. Tento fakt je neskutočne návykový, po tomto zážitku sa vám obraz na každom lacnejšom televízore či inom type panelu bude zdať zvláštny, vyblednutý alebo akoby niekto z danej TV nestrhol fóliu.

Na svoje si pri novej generácii prídu aj hráči, ktorých poteší podpora technológií NVIDIA G-Sync a Freesync premium previazaná s variabilnou obnovovacou frekvenciou s automatickým vyvažovaním jasu a vylepšovaním obrazu v tmavých scénach prostredníctvom funkcie VRR Shadow Enhancer. Hrať na tomto televízore v 4K UHD rozlíšení pri 120 Hz obnovovacej frekvencii je skutočný zážitok.

Vylepšenia sa tento rok dočkal aj obľúbený Ambilight, teda štvorstranné podsvietenie, ktoré sa podľa Philipsu taktiež preklopilo do úplne novej generácie. Dôvodom toho je novinka v podobe možnosti individuálneho ovládania každej jednej LED diódy na zadnej strane namiesto ich rozdelenia do skupín. Zadné podsvietenie tak lepšie korešponduje s obrazom, čím Philips vytvára ešte uveriteľnejší dojem, že obraz televízora presahuje cez jeho hranice.

V porovnaní s nižšími sériami sa mi osobne zdala táto nová generácia Ambilight podsvietenia aj výrazne jasnejšia. Viackrát som sa pristihol, že pri sledovaní obsahu, ktorý už dobre poznám, namiesto obrazovky fascinovane sledujem, ako hrá rovnakými farbami ako okraj obrazu aj zvyšok okolitej steny, a to pre mňa Ambilight ani nie je žiadnou novinkou. Palec hore pre Philips, že túto vychytávku ďalej vylepšuje.

Mimochodom, menej známou funkciou tohto podsvietenia je aj možnosť jeho aktivácie pri vypnutom televízore. Stlačením tlačidla Ambilight na diaľkovom ovládači môžete zapnúť biele alebo farebné podsvietenie bez zapnutia televízora a v miestnosti si tak vytvoriť nerušivé svetlo pekne dokresľujúce aktuálnu atmosféru. Zaujímavou alternatívou k tomu je tento rok nový šetrič obrazovky Aurora, ktorého súčasťou sú obrázky a videá prepojené s podsvietením.

Ak už vlajkovú sériu televízorov od Philipsu poznáte, neprekvapí vás jeho podstavec. Jeho súčasťou je totiž už nejakú dobu integrovaný soundbar od spoločnosti Bowers & Wilkins v 5.1.2-kanálovej zostave, tentokrát so zvýšeným výkonom 95 W a v novej generácii aj s novým dizajnom. Soundbar je potiahnutý textíliou Kvadrat Audiomix a v jeho po novom skosených okrajoch sa po prvý krát nachádzajú bočné meniče.

Kým lacné soundbary idú väčšinou iba po efekte vyššej hlasitosti a mohutných basov, prémiové ako je aj tento, rozširujú zvukový prejav televízora vo všetkých hladinách zvuku. Hlboké tóny sú určite hlbšie, no dialógy sú zároveň zrozumiteľnejšie a vysoké tóny zas dokonale čisté. Zvukový prejav soundbaru je dokonale neutrálny, vďaka čomu na ňom vyniknú všetky hudobné i filmové žánre.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vo výbave mu samozrejme nechýba ani podpora technológie priestorového ozvučenia Dolby Atmos, pričom tento formát už ponúka aj väčšina filmov a seriálov na streamoch. Podobne ako pri predchádzajúcej generácii som ani v tomto prípade nemal zásadný dojem, že by zvuk skutočne prichádzal z viacerých strán ako to sľubuje Dolby. Oproti bežne vstavaným reproduktorom má však B&W soundbar rozhodne objemnejší zvuk, ktorý už sám o sebe lepšie putuje miestnosťou. Ak by vám to nestačilo, k televízoru môžete bezdrôtovo pripojiť ďalšie reproduktory s podporou technológie DTS Play-Fi.

Philips je naďalej verný operačnému systému Android TV, ktorý patrí množstvom funkcií a podporou zo strany vývojárov medzi tie najlepšie na trhu. Oproti konkurenčným systémom vám ponúkne aj najväčšiu slobodu pri inštalácií aplikácií, z ktorých mnohé sú prebrané zo smartfónov či tabletov.

V ponuke tak okrem bežných streamovacích aplikácií nájdete napr. aj viaceré internetové prehliadače, antivírusy, VPN aplikácie či prehliadače súborov, ktoré vám umožnia pohodlne zobrazovať a prehrávať súbory aj z USB, externých diskov či cloudových služieb.

Android TV samozrejme nie je bez chýb a na iných modeloch a set-top boxoch sa mi občas stáva, že niektorá z aplikácií alebo aj celý systém občas zamrzne. Stáva sa to však nanajvýš raz za pár mesiacov a tak sa ani nečudujem, že som na tento problém pri týždňovom testovaní novinky Philips 65OLED937/12 nenarazil.

Philips už tradične do tohto systému implementuje aj svoje vlastné nastavenia, ktoré vám umožnia pohodlne aj počas sledovania obsahu meniť nastavenia obrazu, zvuku či podsvietenia. Nastavenia sú prehľadné, rýchle a pomerne bohaté.

Bohato a najmä luxusne napokon pôsobí aj diaľkový ovládač, ktorý je požtiahnutý kožou Muirhead z udržateľného hospodárstva, vďaka čomu budete mať pocit, že v ruke držíte luxusný módny doplnok a nie elektroniku. Ovládač je v porovnaní s konkurenčnými výrazne väčší, za čo môže jeho konvenčné rozloženie tlačidiel akoby z doby predtým, než k nám dorazili smart televízory. Osobne mi to však vôbec neprekáža.

Keďže do Disney+ sa prihlasujem číselným kódom, filmy a seriály často pretáčam a IPTV prepínam klasickým tlačidlom P +/-, za prítomnosť všetkých týchto tlačidiel na ovládači som naopak veľmi rád. Poteší aj tlačidlo pre spustenie Google Assistant, ktorý vysvetľuje tú malú dierku v hornom tlačidle vypínania, tam sa totiž nachádza mikrofón pre hlasové ovládanie TV i zvyšku smart domácnosti. Philipsu však musím opäť vytknúť biele tlačidlá sponzorských streamovacích služieb, ktoré podľa môjho názoru dizajn ovládača iba špatia.

Na trhu samozrejme nájdete mnoho televízorov, ktoré či už pomocou technológie OLED alebo inej dokážu ohúriť kvalitou obrazu a v niektorých prípadoch i prémiovým zvukom. Čaro vlajkovej lode od Philipsu však spočíva v tom, že sa vlastne o nič nemusíte starať. Po prvotnej inštalácii, ktorá je otázkou niekoľkých minút, vám stačí sa pohodlne usadiť a spoľahnúť sa na technológie.

Philips 65OLED937/12 pracuje s obsahom ešte inteligentnejšie ako doteraz, správne režimy obrazu vyberá za vás a vďaka vstavanému soundbaru od Bowers & Wilkins sa stará o kompletný a dokonalý domáci audiovizuálny zážitok bez študovania špecifikácií a vŕtania sa v nastaveniach. Ak si to môžete dovoliť, investícia do tohto modelu sa za nás určite oplatí, neoľutujete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.