Reklama

Okuliare Glyph premietajú obraz priamo na vašu sietnicu!

Marek Šimunek

Nové okuliare od spoločnosti Avegant nie sú odlišné len v tom, že pripomínajú slúchadlá, ale aj preto, že ako prvé sa nespoliehajú na malé LCD, alebo OLED panely na zobrazovanie 3D obsahu. Okuliare Glyph totiž obraz premietajú priamo na vašu sietnicu.

Avegant Glyph alfa prototyp

Alfa prototyp okuliarov Avegant Glyph

Virtuálna realita získava stále reálnejšie črty. Posledným prírastkom do tejto rodiny sú okuliare Glyph od spoločnosti Avegant, ktoré svoju kariéru čoskoro odštartujú na crowd-fundingovej platforme Kickstarter. Od súčasných riešení pre okuliare určené na virtuálnu realitu sa Glyph v niečom líšia. V prípade ak nepoužívate ich video mód totiž skôr ako okuliare pripomínajú masívne slúchadlá. V momente kedy sa budete chcieť ponoriť do sveta virtuálnej reality však postačí mostík preklopiť priamo pred vaše oči a show sa môže začať.

Avegant Glyph

Audio mód

Ďalšou odlišnosťou je, že na rozdiel od konkurenčných riešení v tomto prípade používateľ nesleduje dvojicu displejov, ale Glyph premieta obraz pomocou zložitej kombinácie mikro zrkadiel a optických prvkov priamo na vašu sietnicu. Vďaka tomu by mali tieto okuliare ponúknuť úroveň jasu, farebnosti a samozrejme ostrosti obrazu, ktorú konkurenčné technológie nemôžu dosiahnuť. Okuliare by mali podľa vývojárov poskytnúť pocit, ako keby ste sa pozerali na 80“ obrazovku zo vzdialenosti 2,5 metra. Bohužiaľ v súčasnom štádiu dokážu okuliare poskytnúť iba asi 45° zorné pole, čo je zhruba na úrovni súčasného riešenia od spoločnosti Sony, ale pomerne ďaleko od toho, čo dokážu poskytnúť hráčske okuliare Oculus Rift. Spoločnosť však v súčasnosti vykonáva prieskum trhu aby zistila, ktoré aplikácie by potrebovali väčšie zorné pole ako 45°.

Avegant Glyph

Video mód

Potešením je, že vývojári mysleli aj na používateľov, ktorí nosia okuliare a Glyph tak bude obsahovať možnosť nastavenia dioptrií. Glyph by mali byť podporované širokým spektrom hardvéru počnúč Playstation, Xbox, počítačmi PC a Mac, ale dokonca aj smartfónmi s operačným systémom Android a iOS. V súčasnosti spoločnosť Avegant pripravuje niekoľko funkčných vzoriek pred začiatkom medzinárodnej výstavy CES 2014, kde chce ukázať svetu, ako bude celá technológia fungovať. Samotný štart kampane na stránke Kickstarter je naplánovaný na 22. január budúceho roku, pričom v predobjednávke bola cena okuliarov Glyph stanovená na 499 USD (364,27 €).

Avegant Glyph

Foto: Avegant

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.