- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 15.6.2024
Oklamal aj odbornú porotu. Súťaž o najlepší AI obrázok vyhrala reálna fotografia
Rapídny pokrok generatívnej umelej inteligencie v jej schopnosti tvoriť realistické obrázky, vytvára oprávnenú obavu u tvorcov digitálneho obsahu a fotografov, aký dopad bude mať táto technológia na ich prácu a pre mnohých zároveň vášeň a záľubu.
Dokonalú správu o tom a signál pre spustenie vážnej diskusie na túto tému, sa podarilo odoslať profesionálnemu fotografovi, ktorý obalamutil porotcov uznávanej súťaže.
Fotograf Miles Astray sa rozhodol pre pomerne prekvapivý krok a to poslať do súťaže o najlepší obrázok vytvorený generatívnou umelou inteligenciou, svoju vlastnú reálnu fotografiu. Pohľad na plameniaka bez hlavy na prvý pohľad určite nebudí dojem, že by ste takéto niečo mohli skutočne vidieť v prírode, no opak je pravdou.
Miles si jednoducho privstal o 5. ráno, aby sa vyhol davom a vybral sa na pláž, na ktorej sa voľne pohybujú plameniaky. V správnom momente a v správnom uhle sa mu podarilo odfotografovať plameniaka, ktorý si práve dôkladne čistil perie. Fotografia „F L A M I N G O N E“ (flamingo – plameniak, gone – preč, pozn. red), si napokon zo súťaže 1839 Awards odniesla bronzovú cenu od poroty a najvyššiu cenu v hlasovaní verejnosti.
Odbornú porotu súťaže tvoria kurátori galérií, kreatívni riaditelia, editori či fotografickí konzultanti z Phaidon Press, The New York Times, Philips, Maddox Gallery, Getty Images, BBA Gallery či Centre Pompidou.
Krátko na to, čo Miles zverejnil svoj blog, v ktorom popisuje tento príbeh, organizátori súťaže vyhodnotenie súťaže stiahli zo stránky a odpublikovali nanovo s posunutým poradím víťazných fotografií. Fotografia „F L A M I N G O N E“ bola zo súťaže diskvalifikovaná.
„Samozrejme, sú tu etické obavy zo zavádzania poroty, ktoré som nebral na ľahkú váhu. Dúfal som však, že títo profesionáli z odvetvia a tiež publikum zistia, že tento výpad na AI a jeho etické dôsledky prevažujú nad etickými dôsledkami klamania diváka, čo je, samozrejme irónia, pretože práve to AI robí.„, uviedol Miles vo svojom blogu.
„Nikto neverí v silu fotografie viac ako my. Požiadali sme Milesa, aby s nami spolupracoval a poskytol vyhlásenie pre budúci blogový príspevok, ktorý sa chystáme urobiť v súvislosti s touto témou, s jeho príspevkom, tlačovou správou a akýmkoľvek vyhlásením, ktoré zdieľa ako východiskový bod. … Po mnohých interných debatách sme sa však rozhodli diskvalifikovať jeho vstup do kategórie AI vzhľadom na ostatných umelcov, ktorí predložili svoje práce. … Každá kategória má odlišné kritériá, ktoré musia obrázky účastníkov spĺňať. Ako spomína vo svojej tlačovej správe, jeho podanie nespĺňalo požiadavky pre kategóriu obrázkov generovaných AI. Chápeme, že o to išlo, ale nechceme brániť iným umelcom v ich pokuse o víťazstvo v kategórii AI.„, uviedol pre médiá hovorca organizácie Creative Resource Collective, ktorá za súťažou stojí.
Miles však vo svojom blogu špeciálne vyzdvihol reakciu, ktorú obdržal samostatne v súkromnej e-mailovej adrese od spoluzakladateľky súťaže, Lily Fierman, ktorá ocenila jeho silnú správu, ktorá bola naozaj silná a dobre načasovaná. „Dúfame, že to prinesie povedomie (a posolstvo nádeje) mnohým fotografom, ktorí sa obávajú AI.„, uviedla Fierman.