Reklama

Oklamal aj odbornú porotu. Súťaž o najlepší AI obrázok vyhrala reálna fotografia

Zdroj | Miles Astray
Stanislav Vinc
Zdroj | Miles Astray
Zdroj | Miles Astray

Rapídny pokrok generatívnej umelej inteligencie v jej schopnosti tvoriť realistické obrázky, vytvára oprávnenú obavu u tvorcov digitálneho obsahu a fotografov, aký dopad bude mať táto technológia na ich prácu a pre mnohých zároveň vášeň a záľubu.

Dokonalú správu o tom a signál pre spustenie vážnej diskusie na túto tému, sa podarilo odoslať profesionálnemu fotografovi, ktorý obalamutil porotcov uznávanej súťaže.

Fotograf Miles Astray sa rozhodol pre pomerne prekvapivý krok a to poslať do súťaže o najlepší obrázok vytvorený generatívnou umelou inteligenciou, svoju vlastnú reálnu fotografiu. Pohľad na plameniaka bez hlavy na prvý pohľad určite nebudí dojem, že by ste takéto niečo mohli skutočne vidieť v prírode, no opak je pravdou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Miles si jednoducho privstal o 5. ráno, aby sa vyhol davom a vybral sa na pláž, na ktorej sa voľne pohybujú plameniaky. V správnom momente a v správnom uhle sa mu podarilo odfotografovať plameniaka, ktorý si práve dôkladne čistil perie. Fotografia „F L A M I N G O N E“ (flamingo – plameniak, gone – preč, pozn. red), si napokon zo súťaže 1839 Awards odniesla bronzovú cenu od poroty a najvyššiu cenu v hlasovaní verejnosti.

Zdroj | Miles Astray

Odbornú porotu súťaže tvoria kurátori galérií, kreatívni riaditelia, editori či fotografickí konzultanti z Phaidon Press, The New York Times, Philips, Maddox Gallery, Getty Images, BBA Gallery či Centre Pompidou.

Krátko na to, čo Miles zverejnil svoj blog, v ktorom popisuje tento príbeh, organizátori súťaže vyhodnotenie súťaže stiahli zo stránky a odpublikovali nanovo s posunutým poradím víťazných fotografií. Fotografia „F L A M I N G O N E“ bola zo súťaže diskvalifikovaná.

Samozrejme, sú tu etické obavy zo zavádzania poroty, ktoré som nebral na ľahkú váhu. Dúfal som však, že títo profesionáli z odvetvia a tiež publikum zistia, že tento výpad na AI a jeho etické dôsledky prevažujú nad etickými dôsledkami klamania diváka, čo je, samozrejme irónia, pretože práve to AI robí.„, uviedol Miles vo svojom blogu.

Pozrite si

Koľko eur stojí sledovanie filmu v televízore?

Nikto neverí v silu fotografie viac ako my. Požiadali sme Milesa, aby s nami spolupracoval a poskytol vyhlásenie pre budúci blogový príspevok, ktorý sa chystáme urobiť v súvislosti s touto témou, s jeho príspevkom, tlačovou správou a akýmkoľvek vyhlásením, ktoré zdieľa ako východiskový bod. … Po mnohých interných debatách sme sa však rozhodli diskvalifikovať jeho vstup do kategórie AI vzhľadom na ostatných umelcov, ktorí predložili svoje práce. … Každá kategória má odlišné kritériá, ktoré musia obrázky účastníkov spĺňať. Ako spomína vo svojej tlačovej správe, jeho podanie nespĺňalo požiadavky pre kategóriu obrázkov generovaných AI. Chápeme, že o to išlo, ale nechceme brániť iným umelcom v ich pokuse o víťazstvo v kategórii AI.„, uviedol pre médiá hovorca organizácie Creative Resource Collective, ktorá za súťažou stojí.

Miles však vo svojom blogu špeciálne vyzdvihol reakciu, ktorú obdržal samostatne v súkromnej e-mailovej adrese od spoluzakladateľky súťaže, Lily Fierman, ktorá ocenila jeho silnú správu, ktorá bola naozaj silná a dobre načasovaná. „Dúfame, že to prinesie povedomie (a posolstvo nádeje) mnohým fotografom, ktorí sa obávajú AI.„, uviedla Fierman.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.