Reklama

Ohňostroje nahrádzajú drony. Nespôsobujú úrazy a neplašia zvieratá

Richard Pliešovský

Rok 2022 je výnimočný v mnohých smeroch, žiaľ, mnoho z nich nie je pozitívnych. Po dvoch rokoch pandémie koronavírusu je to teda ešte horšie, ako predtým, čo evokuje, že nie čo sláviť na Silvestra.

Typickým sprievodným javom rozlúčky s koncom roka je ohňostroj. Niekoho fascinuje, niekoho hluk, smrad a možnosť požiaru či úrazu ľaká. Okrem toho to nie je žiadna lacná zábava.

Nedivíme sa preto, že viaceré mestá v Európe prestávajú organizovať polnočnú šou. Napríklad Praha zrušila ohňostroj už v roku 2020, vtedy bola dôvodom spomínaná pandémia.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Medzi hlavné dôvody patrí situácia na Ukrajine a tiež nepriaznivá ekonomická situácia mnohých domácností i nutnosť hľadať finančné úspory aj na strane hlavného mesta,“ vymenoval dôvody hovorca magistrátu Vít Hofman.

Naopak, Bratislava s ohňostrojom počíta. Podľa hovorkyne Dagmar Schmuckovej práveorganizované oslavy spojené s kontrolovanými vstupmi dokážu bezpečnostnú situáciu počas silvestrovskej noci zlepšiť“. V Bratislave už od roku 2016 platí celoročný zákaz používania pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. Nesmú sa teda používať petardy, amatérske ohňostroje ani svetlice. Povolené sú len profesionálne ohňostroje a jednoduchá pyrotechnika kategórie F1.

Ani Košice si neodpustia ohňostroj. Za 12 500 eur pripravia nielen tanečný a hudobný program, ale i „krátky“ ohňostroj, aby si aj domáce zvieratká pripomenuli, aké je to úžasné, keď sa zmení rok v kalendári.

Naopak, v neďalekom Stropkove, už od roku 2019 neorganizujú žiadne oficiálne vítanie Nového roka. Vtedy to bola reakcia na tragédiu spôsobenú výbuchom plynu v prešovskom paneláku. Z ďalších dôvodov môžeme vymenovať nízku návštevnosť, ako i „opakujúce sa podnety psíčkarov či ochrancov zvierat, ktorí dlhodobo upozorňujú na negatívny vplyv ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky na zdravie zvierat,“ povedal pre SME primátor mesta Ondrej Brendza.

Šetrí aj Žilina i Martin, kde sa nebudú konať žiadne novoročné oslavy. Žilina sa tak po Martine stáva druhým mestom v Žilinskom kraji, ktoré sa dištancuje od používania akejkoľvek zábavnej pyrotechniky na Silvestra.

Žilinský primátor Peter Fiabáne naznačil, že v budúcnosti sa mesto možno vráti k svetelnej šou, ale v modernej forme, nie v podobe hlučných a nebezpečných ohňostrojov.

Čím nahradiť ohňostroj?

Moderné technológie nám už dnes umožňujú nahradiť ohňostroj alternatívami, ktoré sú lacnejšie, nepredstavujú nebezpečenstvo úrazu či požiaru, nepripomínajú vojnový stav, sú tichšie a oveľa ekologickejšie.

Pokým v minulých rokoch sa o nezabudnuteľnú šou starali laserové lúče, dnes ich začínajú nahrádzať drony. Nedávno sme písali, ako sa začínajú využívať aj na vytváranie reklamných kampaní. Reklamu na mobilnú hru Candy Crush vytvorilo 500 dronov vznášajúcich sa nad vodnou hladinou New Yorku.

Svetelná šou s dronmi má svoje vlastné označenie, drone display. Ide o nový druh umenia, ktorý vytvára použitie viacerých dronov lietajúcich koordinovaným spôsobom. Svetlo produkujú vysoko svietivé LED diódy. Prvú takúto šou mohli vidieť diváci v Hornom Rakúsku, v Linzi. Šou tvorilo 50 dronov v roku 2012 na podujatí organizovanou vzdelávacím a vedeckým inštitútom Ars Electronica. Intel v roku 2018 predstavil Shooting Star, špeciálny typ dronu určený na svetelné šou. Pripravené sú na využívanie v rojoch, programovanie sa vykonáva cez špeciálny softvér.

Dronovú šou ste mohli vidieť na otváracom ceremoniáli Olympijských hier v Tokiu. O jedinečný zážitok sa postaralo 1 824 dronov.

Zápis do Guinesovej knihy rekordov si však pripísal niekto iný, výrobca automobilov Genesis. Ten 2. apríla 2021 vytvoril z 3 281 dronov gigantické logo značky.

Obsah pokračuje pod reklamou

Netradičný škandál odhalilo BBC, keď zistilo, že veľkolepá ukážka 2 000 dronov sa neodohrala v Šanghaji na Silvestra, ako tvrdili čínske média, ale počas skúšky 28. decembra 2019. Napriek tomu išlo o jedinečnú ukážku tohto, čo na čo sa môžeme v budúcnosti tešiť.

Svetelná šou drone display sa presúva aj do interiérov. Vtedy stačí použiť menej dronov, ktoré sú zvyčajne koordinované s hudobnou, resp. tanečnou produkciou a vytvárajú priestorové svetelné efekty.

Návrh takého predstavenia nie je jednoduchý. Vyžaduje kreatívneho ducha, grafickú a hudobnú dramaturgiu. Špeciálny softvér dokáže vytvoriť animovaný náhľad, ako bude šou vyzerať. Počas samotného predstavenia sa rádiovým signálom vysielajú cez šifrovanú sieť jednotlivým dronom synchronizované príkazy letových dráh.

Samozrejme, v domácich podmienkach to nie je možné zrealizovať pre finančnú náročnosť. To isté však platí aj pre ohňostroje.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.