Reklama

Office 2013 je oficiálny, prináša obrovské množstvo vylepšení!

Števo Porubský

Včera sa Steve Ballmer pochválil s novým balíkom programov Office 2013, ktorý ponúkne úplne iné rozhranie ako ho poznáte v súčasnosti. Výraznou zmenou je nielen vzhľad, ale i funkčnosť, ktorá by mala byť omnoho ďalej ako doteraz. Pozitívnou správou je plná podpora dotykového ovládania, takže tablety alebo smartfóny s WP8 budú o krok pred konkurenciou.

 Microsot Office 2013

Zásadnými novinkami bude výrazná integrácia cloudu, teda „microsoftáckeho“ SkyDrive priamo do Office 2013. Všetky dokumenty balíka, ktoré budete vytvárať budú automaticky (dafault) zálohované na váš SkyDrive účet, vypnúť by to nemal byť problém, no tým prídete o to, že k svojim dokumentom budete mať prístup kdekoľvek na svete. Tzv. Roaming bude sa zíde, ak sa budete nachádzať mimo vášho počítača. Jednoduchým prihlásením do Office sa vám načítajú vaše nastavenia a posledné súbory, s ktorými ste pracovali. Novinkou bude aj integrácia VoIP služby Skype taktiež priamo do Office 2013, resp. do Outlooku, pričom zákazníci by mali získať 60 minút na volanie zadarmo. A posledná dôležitá novinka na záver – Microsoft bude šetriť prírodu a už si Office 2013 nekúpite v krabici, ale len cez internet a službu Office 365. Ceny zatiaľ nie sú známe, no ak si chcete Office 2013 vyskúšať, stačí si stiahnuť Office 365 Home Premium Preview alebo niektorú z ďalších verzií. Zásadným problémom pre majiteľov starších počítačov s OS Windows XP alebo Vista je nemožnosť inštalácie novej verzie Office 2013. Tieto systémy nový Office nebude podporovať.

 Microsot Office 2013

Word 2013

Výraznou novinkou okrem vzhľadu je tzv. čítací mód (Reading mode), v ktorom sa text automaticky preskupí do stĺpcov pre lepšie čítanie. S čítaním súvisí aj Resume Reading funkcia, ktorá automaticky uloží poslednú pozíciu v texte, takže po opätovnom otvorení sa text ukáže presne tam, kde ste ho čítali či editovali naposledy. Novinkou je aj rýchle zväčšovanie multimediálnych súborov (Object Zoom). Na malý obrázok, graf či video bude stačiť kliknúť a to sa „rozbalí“ vo väčšom náhľade. Druhým klikom/dotykom mimo obrázok sa zas zmenší. Šikovné.

Microsot Office 2013

Reply Comment je funkcia pre tých, ktorí pracujú v tímoch. K doterajším komentárom od kolegov totiž budete môcť pridať odpoveď na komentár a vyhnete sa tak dopisovaniu svojich názorov do mailu či priamo do textu. Vďaka integrácii SkyDrive do nového balíka Office, všetky dokumenty sa automaticky zálohujú na SkyDrive. Ktorýkoľvek dokument tak môžete jednoducho zdieľať prakticky s kýmkoľvek. Zdieľať dokumenty bude možné aj cez Facebook či LinkedIn. Novinky Wordu však tým nekončia. Medzi tie najzaujímavejšie však možno zaradiť aj funkciu PDF Reflow, ktorá umožní otvorenie PDF súboru priamo vo Worde!

 Microsot Office 2013

Excel 2013

Excel sa tiež dočkal mnohých vylepšení. Samozrejmosťou je podpora aj dotykového ovládania. Recommended Pivot Table poslúži pre biznis zákazníkov, ktorý často pracujú s pivot tabuľkami. Nový Excel bude vedieť zosumarizovať dáta z predchádzajúcich nastavení pivotov. Flash Fill využijete pri prerábaní tabuliek. Excel sa vraj učí a tým pádom sa nové tabuľky budú schopné dopĺňať automaticky. Pri vytváraní grafov sa zas zíde novinka Recemmended Charts, teda navrhovanie najvhodnejších grafov. Nechýba tiež jednoduché zdieľanie tabuliek cez SkyDrive, SharePoint či sociálne siete.

 Microsot Office 2013

PowerPoint 2013

PowerPoint v predchádzajúcej verzii bol taký obyčajný, hoci ponúkal niekoľko vymožeností. Na konkurenciu však akosi nemal. Nový PowerPoint by mal byť omnoho jednoduchší a hlavne ponúkne funkcie, ktoré k modernej prezentácii patria. Pribudne väčšie množstvo pozadí a tém, drobných grafických prvkov, či automatických funkcií, na „skrášlenie“ prezentácií. Funkcia Slide Zoom kliknutím časť okna pri prezentácii zväčší, malo by to fungovať i automaticky. Taktiež nebude chýbať odpovedanie na komentáre od kolegov, zdieľanie či iné vychytávky z balíka Office. Praktickým doplnkom majú byť skryté stopky a iné doplnky, ktoré „diváci“ neuvidia.

 Microsot Office 2013

OneNote 2013

Síce šikovná „poznámkovacia“ aplikácia, no aj tak jej mnoho detailov chýbalo. Snáď už nebudú. Zatiaľ je známa hlavne podpora najrôznejšieho zdieľania a synchronizácie vo všemožných zariadeniach, vrátane aplikácií OneNote pre Android a iOS. Vynovené grafické prostredie padne vhod hlavne pre majiteľov tabletov a smartfónov. Zaujímavá je napríklad automatická premena písaného textu rukou na klasický text či Embed Files pre rýchly prístup k Office súborom.

 Microsot Office 2013

Outlook 2013

Nebol by to nový Office, keby nepriniesol aj nový Outlook. Jednoduchý vzhľad v sebe ukrýva plno vynovení. Zaujímavou je podpora Exchange ActiveSync, nová Navigačná lišta či Social Connector pre rýchle informácie zo sociálnych sietí. Zmena vzhľadu priniesla aj praktickejšie používanie kalendára, napríklad na rýchle zmeny stretnutí s ľuďmi, s ktorými si píšete, možnosť jeho zdieľania atď. Tzv. People Card má byť istá karta kontaktov, v ktorých budú nielen základné info, ale aj obrázok a statusy zo sociálnych sietí. People Card by mala byť viditeľná v ktoromkoľvek programe Office pre rýchlejšiu a jednoduchšiu prácu. Novinkou má byť aj panel s počasím i vyhľadávaním na internete. Tým to však samozrejme tiež nekončí. Sme zvedaví na ostrú verziu systému a jeho test.

 Microsot Office 2013

Foto: Microsoft

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.