Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Odteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line

Odteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Odteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Portál Živé.sk si všimol, že štát umožňuje na svojom oficiálnom webe test na COVID-19. Portál Korona.gov ho ponúka tým, ktorí majú podozrenie, že sú nakazení. Výsledok sa dozviete cez SMS.

Zdroj | Korona.gov

Celý proces je podrobne inštruovaný, mal by ho zvládnuť každý, kto vie čítať. Na úvodnej stránke sú základné informácie, ktoré si treba určite prečítať.

Nájdete tam napríklad informácie, že miesto a čas odberu vám príde formou SMS na mobil, resp. vás budú kontaktovať pracovníci Call Centra Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorí si s vami dohodnú ďalší postup.

Zdroj | Korona.gov

Potom prejdite do spodnej časti stránky, kliknite na tlačidlo Mám záujem o vyšetrenie a vyplňte formulár. Okrem osobných údajov tam musíte uviesť informácie o mieste pobytu v karanténe a vybrať z pomerne podrobného zoznamu príznaky ochorenia, ktoré pociťujete. Nájdete tam napríklad: teplota nad 38°C, suchý kašeľ, malátnosť, bolesť hlavy, kĺbov a svalov, nádcha, búšenie srdca, vykašliavanie hlienu, sťažené dýchania, strata čuchu či návrat zo zahraničia.

Môžete tam uviesť aj ďalšie príznaky, ktoré pociťujete, názvy liekov, ktoré užívate a dokonca aj to, či má systém poslať údaje vášmu lekárovi.

Pri vypĺňaní údajov si dôkladne skontrolujte, či máte správne uvedené telefónne číslo. Vyplnené údaje sa dajú opraviť aj neskôr, ale len dovtedy, kým sa nespracujú v systéme. Každý, kto sa zaregistruje, získa jedinečný identifikátor Covid-19-Pass, ten slúži na overenie výsledkov.

Pozrite si

Viete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

Stránka upozorňuje, že žiadateľ musí pred vyšetrením na COVID-19, ktorý sa skladá z výteru z nosa a hrdla, prísť nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty a iných dezinfekcií.

Na odberové miesto musíte prísť osobným vozidlom a nezabudnite na dôležitú informáciu – v prípade pozitívneho nálezu je následná karanténa povinná pre všetkých pasažierov vo vozidle!

Na interaktívnej mape nájdete odberové miesta na Slovensku, po nabehnutí myšou na zvolené miesto sa vám v kontextovom okne zobrazia bližšie informácie.

Zdroj | Korona.gov

Výsledky sa dozviete cez SMS, resp. vás bude kontaktovať zamestnanec NCZI. Overiť výsledky testu sa dajú aj cez portál, odporúča sa to urobť, ak od odberu uplynulo viac ako 5 dní a vy ste nedostali žiadnu informáciu.

Zdroj